System kaucyjny: 4 poprawki senatu wspierające przedsiębiorców odrzucone przez sejm

system kaucyjny
Fot. shutterstock.
Senackie propozycje zmian w ustawie o systemie kaucyjnym zostały odrzucone w sejmie. Posłowie nie zgodzili się m.in. na przesunięcie terminu wejścia nowego prawa, co jest zgodne z wolą rządu. System będzie działać od 2025 roku.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Wspólna sesja Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa oraz Komisji Gospodarki i Rozwoju przyniosła jednoznaczny wynik – cztery poprawki Senatu do ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz innych ustaw zostały odrzucone przez posłów.

System kaucyjny: 4 poprawki senatu wspierające przedsiębiorców odrzucone przez sejm

Poprawki senatu dotyczyły m.in. opodatkowania VAT-em kaucji pobieranej od opakowań, przesunięcia terminu wprowadzenia systemu kaucyjnego oraz zmiany poziomów zbieranych odpadów opakowaniowych.

Senat zaproponował, aby opodatkowanie VAT nie obejmowało kaucji pobieranych w ramach omawianej ustawy i przy sprzedaży opakowań jednorazowego lub wielokrotnego użytku. Jednak posłowie zdecydowanie odrzucili tę poprawkę, podobnie jak pozostałe propozycje Senatu. Eksperci zaznaczają, że to może wpłynąć na skomplikowanie samego systemu oraz ostateczną cenę produktów dla konsumentów.

Warto zaznaczyć, że Senat uzasadniał swoje poprawki m.in. opóźnieniem w procedowaniu ustawy oraz potrzebą odpowiedniego czasu na budowę i uruchomienie efektywnego systemu kaucyjnego przed wejściem w życie ustawy w styczniu 2025 roku.

Rząd i posłowie PiS przeciwko odwlekaniu wprowadzenia systemu kaucyjnego

Senat proponował również przesunięcie terminu wprowadzenia systemu kaucyjnego, argumentując, że potrzebny jest odpowiedni czas na przygotowanie i skuteczne wdrożenie tego systemu. Jednym z kluczowych argumentów Senatu było to, że konsumenci potrzebują przyzwyczaić się do nowego systemu kaucji i selektywnej zbiórki odpadów. Doświadczenia innych krajów wskazują, że w pierwszych latach funkcjonowania systemów kaucyjnych, osiągane są niższe poziomy selektywnego zbierania.

Z kolei rząd i posłowie zdecydowanie odrzucili tę koncepcję, podkreślając konieczność szybkiego działania w zakresie ochrony środowiska i skutecznej gospodarki opakowaniami.

Wypadki przy pracy w Polsce. Co się działo w wakacje

"Przeciwnicy poprawek senatu są przeciwko polskiej gospodarce"

Andrzej Gantner, wiceprezes Polskiej Federacji Producentów Żywności (Związek Pracodawców) podczas spotkania komisji punktował, że odrzucone poprawki senatu dawały szansę producentom na niepłacenie kar od opakowań wprowadzanych na rynek.

- Bardzo żałujemy, że pierwsza poprawka nie uzyskała poparcia pana ministra [Jacka Ozdoby - MKiŚ]. Cóż, trzeba będzie to niewątpliwie udźwignąć, natomiast powiem szczerze, dla nas bycie przeciwko tej poprawce jest byciem przeciwko polskiej branży napojowej, przeciwko polskiej gospodarce i przeciwko polskiemu konsumentowi – wyjaśniał.

W ocenie PFPŻ system kaucyjny osiągnie swoja sprawność w ciągu 3-4 lat od czasu wdrożenia dlatego, że przedsiębiorcy nie są w stanie się do niego dostosować w tak szybkim tempie.

System kaucyjny – konsultacje i wysokość opłaty produktowej

Jak wskazuje portal wiadomoscihandlowe.pl na razie wiadomo, że wysokość stawki opłaty produktowej wynosi 25 zł co – przy nie uruchomieniu systemu wg. Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego - Browary Polskie oznacza kary na poziomie 7 mld zł, a dla butelek zwrotnych 23 mld zł.

Wiceminister klimatu i środowiska, Jacek Ozdoba, ogłosił, że po podpisaniu ustawy przez prezydenta resort planuje konsultacje w sprawie opłaty produktowej. Wysokość stawki kaucji to temat, który budzi wiele emocji i kontrowersji. To właśnie od tego, jakie będą finalne decyzje, będzie zależało, jak dokładnie funkcjonować będzie system kaucji i zbiórki odpadów w Polsce.

Raport: Polska ma Robertów Lewandowskich innowacji

ZOBACZ RÓWNIEŻ