Ustawa o systemie kaucyjnym uchwalona przez sejm. Przedsiębiorcy liczą na poparawki w senacie

butelki
Fot. shutterstock.
Nowe prawo wprowadzi rewolucyjne zmiany i jest zgodne z unijną dyrektywą. Jednak przedsiębiorcy i producenci nie są w stanie dostosować się do niej w tak krótkim czasie. Rząd pozostał niemy na ich uwagi. Ostatnia nadzieja w senacie.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Polska przystępuje do wdrażania systemu kaucyjnego na szklane i plastikowe butelki oraz metalowe puszki. Nowe przepisy, które są implementacją unijnej dyrektywy, zostały przegłosowane w czwartek wieczorem. Pomimo sprzeciwu ze strony producentów i przedstawicieli branży handlowej, nie został wydłużony czas na przygotowanie się do nowych obowiązków - relacjonuje portal wiadomoscihandlowe.pl.

Jakie opakowania objęte są systemem kaucyjnym?

Zgodnie z nowymi przepisami, sklepy o powierzchni powyżej 200 mkw będą musiały przystąpić do systemu kaucyjnego. Objęte nim będą plastikowe butelki o pojemności 3 litrów, szklane butelki wielokrotnego użytku o pojemności 1,5 l oraz metalowe puszki o pojemności 1 l. Do każdego z tych opakowań będzie doliczana kaucja, która prawdopodobnie wyniesie 50 groszy - czytamy w projekcie ustawy.

Jak działa system kaucyjny?

Kiedy konsumenci zwrócą opakowania objęte kaucją, otrzymają zwrot pieniędzy w gotówce. Sklepy, które funkcjonują w systemie, będą musiały podpisać umowę z jednym z operatorów, którzy zajmą się przekazywaniem odebranych opakowań producentom po ich przerobieniu. Dzięki temu możliwe będzie spełnienie wymogów unijnej dyrektywy dotyczącej wykorzystywania recyklatu przy tworzeniu nowych opakowań.

UOKiK nie zwalnia w nakładaniu kar. Zapłacą: Aldi, Pepco, Rossmann i inne topowe marki

Limity odzysku opakowań

Nowe przepisy wprowadzają również limity odzysku produktów. Już w pierwszym roku funkcjonowania systemu należy zebrać minimum 65 proc. opakowań wprowadzonych na rynek. W przeciwnym razie producenci będą musieli płacić tzw. opłatę opakowaniową. Branża spożywcza, która obawia się trudności w realizacji tych wymagań, liczy na wprowadzenie stosownych poprawek w Senacie - zaznacza "Rzeczpospolita".

- Gratulacje dla ministra Jacka Ozdoby, że ta ustawa w ogóle jest. Trzeba jednak ją koniecznie poprawić, tak żeby uniknąć katastrofy finansowej i środowiskowej w 2025. Będziemy o to walczyć w Senacie - komentuje na Twitterze Andrzej Gantner,  dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności.

Niektórzy eksperci zwracają jednak uwagę, że uchwała powinna zostać wprowadzona jak najszybciej, ale z zachowaniem rozsądku, tak by firmy miały czas dostosować się do przepisów.

- To, że system kaucyjny powinien obowiązywać od 2025 roku, nie jest niczyim wymysłem. Wynika to z omawianych już wielokrotnie celów zbiórki wyznaczonych przez Unię Europejską. W przypadku niespełnienia tych wymogów, Polska nadal będzie płacić ogromne kwoty tzw. plastic tax. Powinniśmy zrobić więc wszystko, żeby system wszedł w życie terminie najszybszym, jak będzie to możliwe, bo wtedy uda nam się zaoszczędzić prawie 400 mln złotych rocznie. Krótki termin na wdrożenie systemu niesie oczywiście ze sobą różne wyzwania organizacyjne i formalne, ale z pewnością nie będzie nim dostępność technologii wspierających działanie systemu kaucyjnego - mówi Anna Sapota, wiceprezes ds. public affairs dla Europy Północno-Wschodniej w Grupie TOMRA.

Wdrażanie systemu kaucyjnego na puszki oraz szklane i plastikowe butelki ma na celu zwiększenie odzysku i recyklingu opakowań, co przyczyni się do redukcji negatywnego wpływu na środowisko. Polska dołącza tym samym do grona krajów, które podejmują działania mające na celu ochronę środowiska i zrównoważone gospodarowanie odpadami.

System kaucyjny to ważny krok w dążeniu do większej świadomości ekologicznej i zmiany nawyków konsumenckich. Jednocześnie stawia wyzwanie przed producentami i sklepami, które muszą dostosować się do nowych przepisów i współpracować w celu skutecznego recyklingu opakowań.

System kaucyjny w krajach Europy

System kaucyjny jest powszechnie stosowany w wielu krajach na całym świecie. Oto kilka przykładów krajów, w których obowiązuje system kaucyjny oraz krótki opis ich funkcjonowania:

Niemcy mają jeden z najbardziej rozwiniętych i efektywnych systemów kaucyjnych na świecie. Sklepy sprzedające napoje butelkowane pobierają kaucję, zwykle od 0,25 do 0,50 euro, od każdej butelki. Klienci mogą zwrócić puste butelki do sklepu lub do automatycznych maszyn zwrotnych, które przyjmują butelki i zwracają kaucję w postaci gotówki lub bonów. Takie ekomaty w konkretnych sklepach zwykle przyciągają więcej klientów niż te, w których ich nie ma - wynika z niemieckich statystyk. Podobne zasady obowiązują m.in. w Danii, Szwecji, Norwegii.

DeepTech Trial by Fire - finał konkursu

ZOBACZ RÓWNIEŻ