Korekta ustawy zamiast opóźnienia regulacji o systemie kaucyjnym

System kaucyjny nie będzie opóźniony.
System kaucyjny nie będzie opóźniony. / Fot. shutterstock.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska zamierza pochylić się nad uwagami przedsiębiorców i innych przedstawicieli branż, których dotyczy system kaucyjny. Choć ustawę czekają poprawki, na wyczekiwane przez właścicieli firm opóźnienie wdrożenia przepisów raczej nie ma co liczyć.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Wiceminister Klimatu i Środowiska, Anna Sowińska, ogłosiła plany wprowadzenia zmian w ustawie dotyczącej systemu kaucyjnego. Podczas konferencji SILab’24 wiceszefowa resortu klimatu ujawniła, że ministerstwo intensywnie pracuje nad korektami, mając na uwadze zgłaszane przez przedstawicieli branży, handlu, recyklerów oraz organizacji społecznych obawy i sugestie wokół nowych regulacji. W obliczu wyzwań i zagrożeń związanych z obecną formą ustawy, ministerstwo szuka sposobów na jej usprawnienie.

Czy wdrożenie systemu kaucyjnego zostanie opóźnione?

Kluczowym pytaniem, które nurtuje branżę, jest możliwość przesunięcia terminu wdrożenia obowiązku zbiórki opakowań w ramach systemu kaucyjnego. Anna Sowińska podkreśliła jednak, że ministerstwo nie ma w planach nieskończonego odkładania systemu kaucyjnego, aczkolwiek "jakieś małe opóźnienie" może być rozważane. Ostatecznym celem jest mobilizacja przedsiębiorców do działania, aby system mógł ruszyć zgodnie z pierwotnym założeniem - od 1 stycznia 2025 roku - relacjonuje portal wiadomoscihandlowe.pl.

Koniec premii za frekwencję w pracy? Dla pieniędzy chorzy nie biorą L4

Właścicieli marketów czeka spory obowiązek

Zgodnie z planami, od nowego roku obowiązek kaucyjnego zbierania opakowań ma objąć plastikowe butelki do 3l, szklane butelki do 1,5l oraz metalowe puszki do 1l. Sklepy, które przystąpią do systemu, staną się punktami zwrotu opakowań dla konsumentów. W innej sytuacji są prowadzący sklepy o powierzchni powyżej 200 mkw. Dla nich stworzenie punktu odbioru opakowań będzie obowiązkowe.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska, wychodząc naprzeciw wymogom dyrektywy Single Use Plastic, zakłada, że już w roku 2025 odsetek odzyskiwanych z rynku opakowań ma osiągnąć poziom 77%. Odzyskane materiały będą następnie kierowane z powrotem do producentów, co umożliwi ich ponowne wykorzystanie w procesie tworzenia nowych butelek i puszek.

Latająca moneta z Mennicy Polskiej zachwyciła świat

System kaucyjny - duże wyzwanie dla przedsiębiorców

Ministerstwo stawia przed przedsiębiorcami zadanie aktywnego zaangażowania w przygotowania do wdrożenia systemu. W obliczu planowanych zmian, kluczowe będzie zarówno dla producentów, jak i dla handlu, dostosowanie się do nowych przepisów, aby wspólnie dążyć do realizacji celów zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska.

Wprowadzane korekty w ustawie okażą się testem dla zdolności adaptacyjnych branży oraz jej gotowości na współpracę z rządem w kierunku budowania bardziej zielonej przyszłości. Jak się wydaje, zmiany te mogą znacząco wpłynąć na kształtowanie przyszłych strategii biznesowych i ekologicznych w Polsce. Jednak nic nie obędzie się bez bólu - system kaucyjny stawia przed przedsiębiorcami duże wyzwania. Zadaniem resortu klimatu jest maksymalne zmniejszenie trudności dla właścicieli firm - nowa władza dostrzega swoje zadanie i według deklaracji zamierza je spełnić. To duży progres wobec poprzedniej ekipy rządzącej, która stawiała przedsiębiorcom nowe wymagania czy kolejne podatki, a rzadko traktowała jak partnera do rozmów. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ