Konkurs Aplikacje Jutra. Znamy 12 finalistów, którzy powalczą o ponad milion złotych

fot. Adobe Stock
fot. Adobe Stock
Do konkursu Aplikacje Jutra PFR wpłynęło blisko 800 pomysłów technologicznych, które mogą pomóc w walce z kryzysem wywołanym pandemią Covid-19. Spośród nadesłanych zgłoszeń komisja konkursowa wyłoniła 12 najbardziej innowacyjnych rozwiązań w obszarach: Zdrowie, Praca i Przedsiębiorczość oraz Społeczeństwo. Finaliści zawalczą o nagrody o łącznej wartości ponad 1 mln złotych, które przeznaczą na stworzenie prototypów.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Konkurs Aplikacje Jutra PFR powstał na bazie doświadczeń Polskiego Funduszu Rozwoju, któremu zostało powierzone stworzenie i obsługa rządowego programu wsparcia przedsiębiorców - Tarczy Finasowej PFR. Blisko 150 pracowników PFR z dnia na dzień musiało porzucić dotychczasowe projekty, aby po trzech tygodniach intensywnych prac uruchomić zautomatyzowany system przyznawania subwencji oparty o technologię sztucznej inteligencji. W rezultacie do ponad 345 tys. mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, zatrudniających 3,1 mln pracowników trafiło pond 60 mld zł wsparcia.

Widząc duże możliwości walki z kryzysem przy pomocy nowych technologii PFR rzucił wyzwanie polskim innowatorom przeznaczając ponad milion złotych na realizację najlepszych pomysłów. W pierwszym etapie zgłoszonych zostało blisko 800 innowacyjnych pomysłów, odpowiadających na trzy wyzwania konkursowe. Wpłynęło 176 zgłoszeń w obszarze Zdrowia, 287 w obszarze Społeczeństwa i 302 rozwiązania dla usprawnienia Pracy i Przedsiębiorczości.

Podczas kryzysu wywołanego pandemią okazało się, jak ważne są nowoczesne technologie. Zdalna praca, czy cyfrowe składanie wniosków zwiększa bezpieczeństwo nas wszystkich. Jako PFR przy wsparciu dla firm i pracowników również sięgnęliśmy po najnowocześniejsze technologie, w tym sztuczną inteligencję. Dzięki temu 345 tysięcy firm uzyskało finansowanie w ciągu zaledwie kilkudziesięciu godzin. W konkursie Aplikacje Jutra PFR otrzymaliśmy bardzo wiele ciekawych i kreatywnych pomysłów na rozwiązania technologiczne, które mogą pomóc w aktualnym, trudniejszym otoczeniu.

- mówi Paweł Borys, prezes PFR

Do finału konkursu Aplikacje Jutra PFR przechodzi 12 rozwiązań, które dotyczą:

 • sposobu na zmianę nawyków i poprawę jakości życia, 
 • zautomatyzowania analizy finansowej w przedsiębiorstwie, 
 • platformy edukacyjnej do nauki nowych kompetencji, 
 • technologicznego rozwiązania edukacyjnego dla dzieci i młodzieży,
 • wsparcia lokalnej turystyki i firm,
 • sposobu weryfikacji skuteczności testów na Covid-19, 
 • technologii zarządzania danymi opartych o blockchain, 
 • digitalizacji muzealnictwa,
 • nowych doświadczeń w przyswajaniu języka,
 • wsparcia lekarzy w monitorowaniu stanu zdrowia pacjentów w sposób ciągły i zdalny,
 • usprawnienia pracy lekarzy,
 • technologii pozwalającej przyspieszyć powrót do zdrowia.

Komisja przyznając punkty brała pod uwagę takie kryteria jak: odpowiedź na wyzwanie w wybranym obszarze, innowacyjność pomysłu, zaproponowany model biznesowy, jakość i sposób przedstawienia przygotowanej prezentacji, stopień opracowania pomysłu oraz poziom doświadczenia uczestnika lub zespołu.  

- Liczba prawie 800 zgłoszeń i ich wysoka wartość merytoryczna przeszły nasze najśmielsze oczekiwania. Wyłonienie spośród nich 12 finalistów nie było łatwe i wymagało długich obrad komisji. Jestem przekonana, że już w grudniu czeka nas ekscytująca gala finałowa, podczas której finaliści zaprezentują swoje rozwiązania publiczności i jury. Co ważne, aż sześć zwycięskich pomysłów otrzyma od PFR szansę na ich realizację, co oznacza, że wkrótce mogą one ułatwić funkcjonowanie wielu Polaków – szybciej wyjdziemy z kryzysu lub będziemy mogli lepiej przeciwdziałać kolejnym skutkom wywołanym przez Covid-19 - dodaje Eliza Kruczkowska, dyrektor Departamentu Rozwoju Innowacji w PFR.

Finaliści jesienią będą uczestniczyć w bezpłatnych warsztatach z ekspertami, które przygotują ich do dopracowania pomysłów i stworzenia profesjonalnej prezentacji inwestorskiej. Już w grudniu tego roku odbędzie się gala finałowa, podczas której jury oceni 12 innowacyjnych rozwiązań w trzech wyzwaniach konkursowych: Zdrowie, Praca i Przedsiębiorczość oraz Społeczeństwo i wyłoni sześciu laureatów. Stawka jest wysoka - do wygrania są trzy nagrody główne w wysokości 250 tys. zł oraz trzy wyróżnienia w po 100 tys. zł., które laureaci przeznaczą na stworzenie prototypów.

ZOBACZ RÓWNIEŻ