inflacja
zobacz inne tematyDrożyzna w sklepach wciąż nie odpuszcza. "W pierwszym kwartale 2025 inflacja sięgnie 8 proc."
Po latach gdy inflacja sięgała 20 proc. mniejsze liczby nie robią na nas takiego wrażenia, a powinny. Mniejsza inflacja nie oznacza, że ceny spadają, a jedynie wolniej rosną. Kombinacja negatywnych trendów oraz efektów bazy przyczyni się do wyraźnego przyspieszenia podwyżek cen żywności na początku 2025 roku. Możemy zobaczyć wzrosty sięgające nawet 8% rdr. – twierdzi dr Piotr Arak.
Inflacja za grudzień nawet 10 proc. na niektórych artykułach. Polacy w starciu z drożyzną
Inflacja w grudniu wyniosła 5,6 proc. rok do roku. Jednak słynna sprawa podwyżek cen masła i ogólnie tłuszczów dobrze unaocznia fakt, że w sklepach jest po prostu drogo w stosunku do siły nabywczej polskich pensji. 17 mln Polaków, czyli niemal połowa narodu żyje poniżej minimum socjalnego. Zakupy spożywcze zjadają lwią część ich zarobków.
Nie zrzucajmy całej winy na pieniądze. Wywiad z prof. Agatą Gąsiorowską
Pieniądze same w sobie nie są ani dobre, ani złe. One po prostu odsłaniają w nas deficyty i wzmacniają dysfunkcje, które już mamy – mówi prof. Agata Gąsiorowska, psycholożka ekonomiczna, współautorka książki „Pieniądze albo życie. Jak pieniądze wpływają na nasze zachowanie, emocje i relacje”.
Revenue management w czasie spowolnienia gospodarczego
Polska gospodarka rozwijała się ostatnio szybciej niż większość krajów Unii Europejskiej. Należy jednak zwrócić uwagę, że według najnowszych danych (za III kw. br.) ten wzrost hamuje i jest niższy od prognoz wielu ekspertów. Przyczyn tego stanu jest kilka – wyraźnie wyhamowała konsumpcja gospodarstw domowych oraz słabły wyniki handlu zagranicznego. Mimo poprawy sytuacji finansowej gospodarstw domowych i niskiego poziomu bezrobocia, decydują się one (w niepewnych czasach) na zwiększenie oszczędności niż zwiększenie wydatków. Z kolei eksport musi zmierzyć się ze spadającym popytem za granicą – w szczególności na rynku niemieckim, który balansuje na granicy recesji z raczej pesymistycznymi perspektywami na przyszłość.
Maślana gorączka: ceny masła w Polsce biją rekordy, a sąsiedzi szturmują nasze sklepy
Ceny masła w Polsce wzrosły o ponad 30% w ciągu miesiąca, a liczba promocji drastycznie spadła. Ceny poszły w górę niekoniecznie z powodu drożejących surowców, a m.in. za sprawą problemów naszych sąsiadów. W Czechach i na Słowacji ten produkt podrożał tak bardzo, że tamtejsi konsumenci masowo kupowali masło w polskich marketach. Przy granicach polskie sklepy musiały zabezpieczać masło czipami antykradzieżowymi.
Trump kontra bank centralny [FELIETON]
Jeśli prezydent Trump będzie realizował zapowiedziane reformy, to należy oczekiwać wzrostu inflacji. Skoro tak, to FOMC nie tylko zatrzyma cykl łagodzenia polityki monetarnej, ale też może zacząć stopy podnosić. To wtedy rozpocznie się wojna Trump–Powell.
57 tys. zł za tydzień w Białce Tatrzańskiej? Drożyzna zimowych wyjazdów w polskie góry
"Jest drogo, śniegu brak, trasy zjazdu są krótkie, a kolejki do wyciągów długie" - tak w skrócie można podsumować główne zarzuty do zimowego wypoczynku w polskich górach. Choć jest to nieco krzywdząca opinia, łatwo znaleźć potwierdzenie na pierwszy argument. W Białce Tatrzańskiej ceny pobytów na ferie mocno wstrząsnęły Polakami. Za apartament zapłacimy nawet 13 tys. euro za tydzień.
Czy Polacy wrócą do szaleństwa black friday sprzed wysokiej inflacji?
Raport “Kupione 2024”, opublikowany w najgorętszym sezonie wyprzedaży i listopadowych promocji, pokazuje, że doświadczenie inflacji odcisnęło piętno na Polakach skutkując ich większą ostrożnością w decyzjach zakupowych.
Burger Drwala powraca w drogiej cenie. Kanapka legenda odbiciem inflacyjnych realiów Polski
Trudno szukać produktu fast-food o podobnej sławie. McDonald's wprowadził kultową kanapkę do polskich filii restauracji od poniedziałku 20 listopada. Gorączka wokół tematu jest tak duża, że media podają mylące informacje o ostatecznej cenie burgera. Możemy mówić o marketingowym, a nawet społecznym fenomenie.
Waloryzacja emerytur 2025. Wiadomo, ile wyniosą świadczenia seniorów
Emerytury w 2025 roku nie wzrosną tak bardzo, jak jeszcze niedawno zapowiadano. Według aktualnych wyliczeń waloryzacja emerytur w przyszłym roku będzie niższa niż tegoroczna. W przypadku emerytury minimanej wyniesie niecałe 90 złotych.
Rynki na rozdrożu [FELIETON]
Wszyscy analitycy i zarządzający widzą ten sam scenariusz dla rynku akcji: słabo we wrześniu i październiku, a po wyborach hossa. Ostrzegam, że skoro wszyscy tak mówią, to tak z pewnością nie będzie.
Druga waloryzacja emerytur zablokowana. Nie został spełniony kluczowy warunek
To był jeden ze "100 pomysłów na 100 dni rządów". Waloryzacja emerytur miała odbywać się rocznie dwa razy - w marcu oraz we wrześniu. We wtorek przeprowadzone zostało czytanie projektu, ale nie został on przyjęty przez koalicję rządzącą. Co dalej z ustawą?
Ceny w sklepach nie przestają rosnąć: Nawet 10 proc. podwyżki na produkcie
Dynamika wzrostów cen sukcesywnie idzie w górę, co widać z każdym kolejnym miesiącem. W sierpniu codziennie zakupy zdrożały o 4,3% rdr. Tym razem na 17 kategorii już prawie wszystkie, oprócz jednej, były na plusie. Analiza ponad 86 tys. cen detalicznych wykazała też, że ponownie na szczycie drożyzny znalazły się napoje bezalkoholowe z podwyżką rdr. na poziomie 10,2%, jak również słodycze i desery – 9,3%. Ale poza tym widać mocne przetasowania wśród najbardziej drożejących kategorii. Dołączyły do nich – nietypowo jak na sezon letni – owoce i warzywa.
Wraca widmo wysokiej inflacji. Nawet 10 proc. w przyszłym roku
Dynamika podwyżek cen w sklepach sukcesywnie rośnie. W lipcu br. codzienne zakupy zdrożały rdr. średnio o 3,9%, w czerwcu – o 3,1%, w maju – o 2,9%, a w kwietniu – o 2,4%. Autorzy ww. analizy są pewni tego, że trend wzrostowy nie ustąpi. Przewidują też, że w grudniu ogólny poziom inflacji podniesie się do ok. 5%, a w przyszłym roku ma szansę nawet sięgnąć 10%. Przy obecnych cenach oznacza to powolne miażdżenie wielu domowych budżetów.
Pesymistyczne dane ze sklepów: ceny w lipcu wzrosły o niemal 4 proc. r/r
Analiza 69,1 tys. cen pochodzących z 31,8 tys. sklepów detalicznych wykazała, że w lipcu br. codzienne zakupy zdrożały średnio o 3,9% rdr. Do tego dane pokazują, że w ostatnich miesiącach dynamika podwyżek cen konsekwentnie rośnie. Ostatnio na 17 monitorowanych kategorii 13 było na plusie. Tym razem najbardziej zdrożały napoje bezalkoholowe – o 15,6% rdr. W czołówce drożyzny widać też dodatki spożywcze z podwyżką rdr. na poziomie 11,2%, słodycze i desery – 9,3%, chemię gospodarczą – 8,7%, a także pieczywo – 6,4%. Natomiast spadki zaliczyły 4 kategorie. Największy z nich dotyczył art. tłuszczowych i wyniósł 8,1% rdr. Ujemne wyniki rdr. zanotowały ponadto produkty sypkie – 7,4%, warzywa – 5,6%, jak również karmy dla zwierząt – 0,5%.
Kibice podkręcili ruch. Sklepy zamknęły I półrocze br. na niemal 6 proc. plusie
W I półroczu br. ruch w placówkach sieci spożywczych zwiększył się o 5,5% rdr. Najbardziej zyskały hipermarkety i sieci convenience – odpowiednio 10,4% i 9,2%. Mniejsze wzrosty zanotowały dyskonty i supermarkety – o 4% i 0,3% rdr. Co więcej, na analizowanym rynku rok do roku przybyło 0,9% unikalnych klientów. Skok zaliczyły trzy formaty. Natomiast dyskonty spadek. Tak wykazała obserwacja zachowań ponad 1,5 mln konsumentów w przeszło 38 tys. placówek handlowych.
Sklepy przerzucą na konsumentów cały odmrożony VAT. Będzie drożej [Raport]
W czerwcu ceny w sklepach wzrosły rok do roku o 3,1%, czyli bardziej niż w maju – o 2,9%, a także w kwietniu – o 2,4%. Tak wynika z najnowszego rynkowego raportu. Eksperci komentujący te dane są zgodni co do tego, że w kolejnych miesiącach będzie coraz drożej. I nic nie wskazuje na to, aby trend miał się odwrócić.
GUS nie pozostawia złudzeń: W Polsce wciąż jest okrutnie drogo
Inflacja w Polsce osiągnęła w czerwcu 2,6% rok do roku, co potwierdził Główny Urząd Statystyczny (GUS). Jest to zgodne z wcześniejszymi prognozami analityków oraz szybkim odczytem sprzed dwóch tygodni. W porównaniu do maja, kiedy inflacja wyniosła 2,5%, jest to wzrost o 0,1 punktu procentowego. Oznacza to trzeci miesiąc z rzędu wzrostu wskaźnika inflacji.
60 proc. Polaków boi się dalszego wzrostu cen. To głównie lęk seniorów i osób z małych miejscowości
6 na 10 Polaków odpowiedzialnych w swoich domach za codzienne zakupy obawia się, że w najbliższym czasie ceny w sklepach nadal będą rosły. Przeciwnego zdania jest niespełna jedna trzecia rodaków. Wśród tych, którzy z niepokojem patrzą w przyszłość, są przede wszystkim ludzie mający ponad 65 lat i od 45 do 54 lat.
Ceny w sklepach. Liczba taniejących grup towarów maleje. Tendencja spadkowa wyraźnie się odwraca
W ubiegłym miesiącu wśród 17 monitorowanych kategorii w sklepach 12 wykazało jednocyfrowy wzrost cen rdr. Jedna grupa produktów zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Dokładnie słodycze i desery były droższe o 12,9% niż rok wcześniej. Poza nimi najmocniej skoczyły ceny chemii gospodarczej – o 9,7% rdr. Podium zamknęły napoje bezalkoholowe, które podrożały o 6,3% rdr. Natomiast cztery kategorie potaniały.
Powraca drożyzna: ceny rosną, co potwierdzają badania. TOP 5 drożejących produktów
Kolejny miesiąc z rzędu dynamika wzrostu cen w sklepach zmierza ku górze. Widać, że trend spadkowy się odwraca. Analiza przeszło 68,4 tys. cen detalicznych wykazała, że w maju br. codzienne zakupy w sklepach podrożały średnio o 2,9% rdr. Ponadto tym razem więcej kategorii niż w kwietniu czy w marcu wykazało jednocyfrowy wzrost rdr. – dwanaście na siedemnaście monitorowanych.
Co nam powie inflacja [FELIETON]
Czy amerykańska Rezerwa Federalna i cały rynek lekceważą słabą sytuację gospodarczą w USA? Indeksy biją rekordy i dziś brakuje kogoś, kto w końcu powie, że król jest nagi.
Ceny lodów w 2024 Roku: Wzrost nawet o 50 proc.
Analiza danych z aplikacji PanParagon pokazuje, że od 2022 roku ceny lodów znacząco wzrosły. I nie jest to odkrycie, którego konsumenci, by nie zauważyli wcześniej, ponieważ w ciągu dwóch lat koszt takiego zimnego deseru podrożał nawet o 50 proc.
Prawie 70 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Roczne straty to nawet 3 mld zł
Prawie 70 proc. dorosłych Polaków odczuwa syndromy najczęściej kojarzone z depresją - wynika z raportu platformy ePsycholodzy.pl. Jak wyliczyli autorzy publikacji, minimalne straty dla gospodarki wynoszą 2,8 mld zł, a to wyłącznie koszty zwolnień lekarskich.
Czułość węchu psa. Wywiad z Joanną Tyrowicz
Bankier centralny to ktoś, kto wynosi poncz w środku imprezy– mówi prof. Joanna Tyrowicz, ekonomistka, członkini Rady Polityki Pieniężnej.
Najważniejsze informacje ze świata biznesu. Maj 2024
Jak co miesiąc, przedstawiamy najważniejsze informacje ze świata biznesu.
Dołek za nami? Inflacja zaczęła rosnąć
W kwietniu inflacja w Polsce w ujęciu rocznym wyniosła 2,4 proc. To oznacza, że jej dynamika znów zaczęła rosnąć.
Rząd za szybko żegnał inflację: Ceny rosną, a będzie gorzej
Za zestaw kilkunastu podstawowych produktów żywnościowych zapłaciliśmy średnio o 5,1% więcej, co w praktyce oznacza wzrost z 104,76 zł do 110,32 zł za identyczny koszyk. Dodatkowo widać spore różnice cen (nawet 50 proc.) niektórych artykułów w porównaniu z ich wartością z marca i lutego.
Powrót stawki VAT na żywność do 5% zwiększy dochody państwa o 7 mld zł
Ministerstwo Finansów ogłosiło, że powrót stawki VAT na podstawowe produkty spożywcze do 5 proc. od 1 kwietnia 2024 roku będzie miał zauważalny wpływ na inflację oraz znacząco zwiększy wpływy do budżetu państwa.
Ceny w Polsce pójdą w górę. Zdecydowana większość firm zapowiada podwyżki do końca roku
Badania pokazują, że 65% średnich i dużych przedsiębiorstw w Polsce planuje podwyższenie cen swoich produktów i usług w 2024 roku, co stanowi spadek w porównaniu do prognoz na 2023 rok. Mimo to, obserwujemy ciągły trend wzrostowy cen, napędzany głównie przez wysokie koszty energii oraz napięcia na rynku pracy.
RPP nie obniży stóp, bo boi się "niepewności regulacyjnej". Oto konsekwencje takiego podejścia
W czwartek Rada Polityki Pieniężnej pozostawi stopy procentowe na poziomie 5,75 proc. - przewiduje Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl. Co to oznacza dla gospodarki, inflacji i złotego?
Ostre hamowanie inflacji. Jesteśmy poniżej celu inflacyjnego, ale czy RPP wreszcie obniży stopy?
W marcu wzrost cen konsumenckich wyhamował z 2,8 do 1,9 proc. r/r. Roczna dynamika CPI znalazła się poniżej celu NBP po raz pierwszy od marca 2021 r. i jest obecnie najsłabsza od pięciu lat.
Najważniejsze informacje ze świata biznesu. Luty 2024
Jak co miesiąc, prezentujemy najważniejsze informacje ze świata biznesu.
Ikea obniża ceny tysięcy produktów. Poświęci pół miliarda złotych przychodów
Ikea obniża na stałe cenę co drugiego produktu. Średnio obniżki wyniosą 19 proc. i pozwolą na przywrócenie cen mebli na poziomie sprzed pandemii.
Inflacja w grudniu "mile zaskakuje"
Inflacja w grudniu 2023 roku wyniosła 6,1 proc. w ujęciu rocznym. To znacznie mniej, niż szacowali analitycy.