Inflacja w marcu. GUS przedstawił wstępne dane

inflacja w marcu
inflacja / Fot. Shutterstock/xsrtd
Główny Urząd Statystyczny przedstawił wstępne dane dotyczące inflacji w marcu. Wyniosła ona 4,9 proc. w ujęciu rok do roku.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Inflacja w marcu 2025 - wstępne dane

Poziom inflacji okazał się niższy, niż oczekiwali tego analitycy. Ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się, że inflacja wyniesie od 4,9 do 5,2 proc. Tymczasem ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2025 roku wzrosły o 4,9 procent rok do roku, a w porównaniu z ubiegłym miesiącem wzrosły o 0,1 procent - podał w szybkim szacunku Główny Urząd Statystyczny.

Do tych danych odniósł się również minister finansów.

"Inflacja w marcu - 4,9 proc. Kolejny raz poniżej oczekiwań analityków (5,1 proc.). W kolejnych miesiącach będziemy najprawdopodobniej obserwować dalszy spadek inflacji" - napisał na Iksie minister finansów Andrzej Domański.

Zdrożała żywność, potaniały paliwa

GUS podał także, jak rosły ceny poszczególnych kategorii produktów. W marcu ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 6,7% w porównaniu do tego samego miesiąca poprzedniego roku oraz o 0,3% względem lutego. Nośniki energii zdrożały o 13,3% rok do roku, jednak w skali miesiąca odnotowano niewielki spadek cen o 0,1%. Natomiast paliwa do prywatnych pojazdów potaniały zarówno w porównaniu z marcem ubiegłego roku (o 4,7%), jak i względem poprzedniego miesiąca (o 2%).

Czy czeka nas obniżka stóp procentowych?

Na te dane z optymizmem patrzą ekonomiści ING Banku Śląskiego. W swoim komentarzu ocenili, że w drugiej połowie roku inflacja powinna się zbliżyć do 3 proc. , a więc znajdować się w dopuszczalnych granicach celu Narodowego Banku Polskiego ( 2,5 proc.).

Rafał Benecki i Adam Antoniak z ING Banku Śląskiego zwrócili uwagę na to, że inflacja bazowa obniżyła się w marcu do około 3,4-3,5 procent w ujęciu rocznym z 3,6 procent w lutym. Ich zdaniem obraz inflacji poprawił się w ostatnich tygodniach i spodziewają się oni, że powrót do poziomu zbliżonego do celu inflacyjnego nastąpi już w lipcu. Ekonomiści zwrócili też uwagę na zmieniające się nastroje w Radzie Polityki Pieniężnej i nie wykluczają, że na najbliższym, środowym posiedzeniu RPP może zostać złożony wniosek o obniżkę stóp procentowych. Chociaż obecnie w Radzie nie ma większości za przegłosowanie takiego wniosku, to jednak może to być początek debaty na temat rozpoczęcia cyklu łagodzenia polityki pieniężnej.

ZOBACZ RÓWNIEŻ