esg
zobacz inne tematyNajnowsze informacje ze świata biznesu. Październik 2023
Jak co miesiąc przedstawiamy najnowsze informacje ze świata biznesu.
Patent na uzdrowienie planety. TerGo ma szansę realnie przyczynić się do obniżenia emisji CO2
Złośliwi mówią, że Ewelina Sasin sprzedaje powietrze. Gdyby jednak ludzkość mogła kupić sobie zatrzymanie efektu cieplarnianego, to właśnie ona wystawiłaby fakturę. Startup TerGo ma bowiem szansę realnie przyczynić się do obniżenia emisji dwutlenku węgla.
Zielony klucz do biznesu. Rola ESG w zarządzaniu firmą
Rozważając strategię ESG firmy, zazwyczaj myślimy o jej wpływie na klimat lub postrzegamy ją przez pryzmat społeczny. Tymczasem zasady zrównoważonego rozwoju stają się jednym z kluczowych czynników w zarządzaniu firmą.
Samorządy otrzymają stacje ładowania aut elektrycznych. Rusza nowy program grantowy
6 czerwca wystartował pierwszy w branży leasingowej ogólnopolski program grantowy dla samorządów. Projekt „Razem dla eko-zmiany” przewiduje przekazanie i utrzymanie sieci stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Za realizację programu odpowiadają Fundacja Santander Bank Polska wraz Santander Leasing, a do współpracy zaproszeni zostali GreenWay Polska oraz PSPA.
ESG to rewolucja w podejściu do biznesu czy po prostu nowy CSR? Wywiad z Katarzyną Dubno
ESG tworzy nowe ekosystemy związane ze zmianą modeli biznesowych. Zwrot ku zrównoważonemu rozwojowi - ta "zielona rewolucja" - to jeden z najważniejszych etapów w historii ekonomii - przekonuje Katarzyna Dubno, Dyrektor ds. Relacji Zewnętrznych i Ekonomiki Zdrowia, Adamed Pharma S.A.
Tajemnice ładu korporacyjnego
Literka G to najbardziej tajemnicza, a zarazem nieznana część skrótu ESG. W przeciwieństwie do pozostałych w jej centrum uwagi jest nie otoczenie firmy, ale pracownik.
Większość przedsiębiorców już wie, że nie uniknie zrównoważonego rozwoju
- Każdy przedsiębiorca powinien wiedzieć, że zrównoważony rozwój to coś, czego nie da się uniknąć - mówi Jacek Łukaszewski, prezes Schneider Electric na obszar Europy Środkowo-Wschodniej.
Jak budować nowoczesną organizację w oparciu o idee ESG? Wywiad z Dariuszem Sokulskim
Pracownicy chcą pracować w firmach, które dbają o środowisko i społeczeństwo, a konsumenci wybierają marki mające misję. Wdrażanie strategii ESG niesie ze sobą wiele korzyści - mówi Dariusz Sokulski, dyrektor działu efektywności energetycznej, Siemens Polska.
Dane są sercem ESG
– ESG to całościowa odpowiedź na zachodzące zmiany w świecie, także dotyczące wartości, jakie wyznajemy – mówi Paweł Dudojc, ekspert w zakresie ESG oraz Governance Risk and Compliance w kancelarii DWF.
ESG: Kapitał ludzki filarem biznesu przyszłości. Kluczowa rola HR w strategii ESG
E-konferencja Helping Hand za nami! Sposób, w jaki firma zarządza relacjami ze swoimi interesariuszami — pracownikami, partnerami, klientami - ma znaczący wpływ nie tylko na jej wizerunek, ale także na wyniki biznesowe. Szalenie istotną kwestię odgrywa skutecznie wdrożona i realizowana kompleksowo strategia ESG.
Po pierwsze człowiek, czyli 10 społecznych pomysłów na ESG
W rozwijaniu coraz większej świadomości społecznego wymiaru działalności firm sprzyja też obowiązek raportowania celów ESG. Dziś na warsztat bierzemy literkę S oznaczającą społeczny wymiar przedsiębiorczości.
Envirly rozpoczyna współpracę z Polskim Funduszem Rozwoju [TYLKO U NAS]
Envirly - polski startup zajmujący się tworzeniem rozwiązań w dziedzinie redukcji śladu węglowego - rozpoczyna współpracę z PFR i Krajową Agencją Poszanowania Energii. Firma przeprowadzi warsztaty z zakresu obliczania śladu węglowego organizacji.
TOP 10 Najlepsze pomysły jak zadbać o środowisko
„My Company Polska” przedstawia autorski przegląd najbardziej oryginalnych działań w dziedzinie ESG. Na warsztat wzięliśmy „pierwszą literkę” skrótu, czyli ochronę środowisko (Environment). Zobacz, w jaki sposób biznes może o to dbać.
ESG: Kapitał ludzki filarem biznesu przyszłości. Kluczowa rola HR w strategii ESG
Organizatorem wydarzenia, które odbędzie się 23 marca br. o godz. 12:00, jest Helping Hand – firma dostarczająca kompleksowy program wellbeingowy i wsparcia psychologicznego w ramach benefitów pozapłacowych.
Nadchodzi rewolucja w zakresie ESG
Pod koniec grudnia w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej opublikowano dyrektywę dotyczącą sprawozdawczości w kwestii zrównoważonego rozwoju. Ma ona położyć kres greenwashingowi i wzmocnić społeczną gospodarkę rynkową UE. Zasadniczo oznacza prawdziwą rewolucję w dziedzinie ESG.
"Nie wystarczy mówić o równości czy różnorodności, trzeba te zasady wprowadzać u siebie w życie"
Już nie przejściowa moda ani czasochłonna formalność, ale niezbędny element nowoczesnego i odpowiedzialnego biznesu. W przyszłym roku ESG będzie przechodziło szybkie zmiany. Przedstawiamy dziesięć trendów w tej dziedzinie na 2023 r.
Green Holding opublikował swój pierwszy raport ESG za 2021 rok
Od 2024 roku, zgodnie z unijną dyrektywą CSRD, wszystkie największe firmy zobowiązane będą raportować swoje działania w zakresie zrównoważonego rozwoju. Green Holding, jeden z liderów produkcji świeżych warzyw zielonych w Polsce, już w 2022 roku opublikował swój pierwszy raport ESG – w odpowiedzi na wdrożoną niedawno strategię „Jesteśmy Green”.
Jak dojść do ładu z ładem korporacyjnym
W cyklu trzech artykułów pomagamy przygotować się do raportowania ESG. W poprzednich tekstach analizowaliśmy aspekty środowiskowe i społeczne. Teraz czas na ostatnią literę skrótu, czyli G (Governance) oznaczającą ład korporacyjny.
ESG, czyli mapa drogowa dla firm
Nie jestem zwolenniczką tego, by którąś ze składowych pojęcia ESG wysuwać na pierwszy plan, jednak rzeczywiście w przeszłości większość uwagi skupiała się na wartościach kryjących się pod literą „E”, czyli zagadnieniach środowiskowych – mówiła podczas debaty w ramach Open Eyes Economy Summit Patrycja Zbytniewska, prezeska Fundacji LPP.
Czy Twoja firma jest odpowiedzialna społecznie? Weź udział w badaniu CSR w praktyce
Już po raz siódmy Francusko-Polska Izba Gospodarcza zaprasza do udziału w badaniu „CSR w praktyce - Barometr CCIFP”. Jego celem jest poznanie skali zaangażowania firm w działania z zakresu Społecznej Odpowiedzialności Biznesu, ich motywów, a także tego kto i w jaki sposób zarządza polityką CSR w organizacji.
ESG. Raportowanie społeczne
W cyklu trzech artykułów chcemy przybliżyć ideę raportowania ESG, które staje się jednym z największych wyzwań biznesu. Czas na drugą literę skrótu, czyli S oznaczającą czynniki społeczne.
Polacy źle oceniają działania małych i dużych firm
Ukazał się właśnie SEC Newgate ESG Monitor – jest to globalne badanie przeprowadzone na ponad 12 tys. respondentów z 12 krajów. Źle oceniamy nie tylko sytuację w kraju, ale też działalność małych i dużych przedsiębiorstw.
ESG. Zielone raportowanie
W cyklu trzech artykułów chcemy przybliżyć czytelnikom ideę raportowania ESG, które staje się jednym z największych wyzwań biznesu. Na początek na warsztat bierzemy pierwszą literkę skrótu, czyli E (Environmental) symbolizującą czynniki środowiskowe.
Magdalena Zmitrowicz: "Kobiety muszą się nauczyć wspierać siebie nawzajem" [WYWIAD]
We współczesnym biznesie nie ma miejsca na one man show, sukces buduje się przez zaufanie i współpracę – mówi Magdalena Zmitrowicz, wiceprezes zarządu Banku Pekao S.A., nadzorująca Pion Bankowości Przedsiębiorstw.
Kryzys energetyczny nie zmienia podejścia funduszy? Połowa firm chce dekarbonizować portfele
Ponad 40 proc. ankietowanych funduszy private equity z Europy Środkowej planuje w przyszłości rozwój swoich działań w zakresie dekarbonizacji portfeli - wynika z najnowszego raportu firmy Deloitte.
7 sposobów skutecznej komunikacji ESG
Bez właściwej polityki ESG nie da się już właściwie robić biznesu. Ale kluczowe znaczenie ma też właściwa, przejrzysta i szczera komunikacja tej polityki. Przedstawiamy siedem sposobów, jak osiągnąć w tej dziedzinie sukces.
Pomaluj mój świat na zielono. Jak stać się zieloną firmą i uniknąć greenwashingu?
Wszyscy chcą dziś być ekologiczni. Także firmy, które nieraz idą na łatwiznę i stosują strategię ekościemy. Ale uwaga! Pozorowanie działań na rzecz środowiska może być łatwo zdemaskowane. A to oznacza dotkliwe straty – i to nie tylko wizerunkowe, ale również finansowe.
Taka franczyza to „żabkość”
Jednym z elementów strategii ESG jest pozytywny wpływ na otoczenie i lokalne społeczności. Żabka Polska robi to skutecznie m.in. przez wspieranie małej i średniej przedsiębiorczości, która jest fundamentem polskiej gospodarki.
Jak połączyć chęć, obowiązek i przyjemność w budowanie marki godnej zaufania?
Zaufanie kojarzy się z bliskością, a tej nie ma bez zrozumienia i zaangażowania. Oto krótki przewodnik po tym, jak połączyć chęć, obowiązek i przyjemność w budowaniu marki godnej zaufania.
Jak wsiąść do pociągu zwanego ESG?
ESG to dziś dla nowoczesnej firmy pozycja obowiązkowa. Szefowie koncernów, ale i małych firm, które chcą się liczyć na rynku, muszą się kierować tymi zasadami na co dzień. Od tego m.in. zależy budowanie marki w oczach inwestorów i klientów.
ESG, czyli nowe ramy strategii biznesowych
Ostatnie tygodnie zweryfikowały to, które firmy w Polsce tylko mówiły o społecznej odpowiedzialności biznesu, a które rzeczywiście podjęły realne działania. Czynniki pozafinansowe - ESG będą istotne także z punktu widzenia wdrożenia nowych regulacji – mówili paneliści debaty zorganizowanej podczas XIV. Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Zielone strony biznesu. ESG, czyli warto być przyzwoitym
O wyzwaniach, jakie przed biznesem stawia coraz szerszy wymóg raportowania ESG, mówią Magdalena Obłoza i Oskar Kulik, eksperci ds. CSR i zrównoważonych finansów Banku BNP Paribas.
Zielone strony biznesu. Nie bój się ESG!
Już niedługo nie tylko giełdowe spółki będą musiały wykazać, że działają w zrównoważony sposób, dbając o środowisko czy społeczność lokalną. Tajemniczy wciąż dla wielu skrót „ESG” oznacza, że tysiące przedsiębiorców będzie musiało spełnić dodatkowe wymagania. Podpowiadamy, jak to zrobić.
Achramowicz: "Problem sankcji dotyczy w zasadzie nas wszystkich, skala wyzwań jest ogromna" [WYWIAD]
Rosyjska agresja na Ukrainę wywołała katastrofę humanitarną i perturbacje biznesowe, ale też zmobilizowała do działania na rzecz przyszłości – przekonuje prawniczka Weronika Achramowicz.
Mnożenie przez zero może się opłacać
Głośno mówi się na świecie o potrzebie wdrożenia rozwiązań prowadzących do gospodarki zeroemisyjnej. Coraz ważniejszy w tej dyskusji staje się głos branży nieruchomości. Dlaczego? Bo aż 40 proc. emisji dwutlenku węgla pochodzi z tego sektora.