ESG: Kapitał ludzki filarem biznesu przyszłości. Kluczowa rola HR w strategii ESG

ESG: Kapitał ludzki filarem biznesu przyszłości. Kluczowa rola HR w strategii ESG
Konferencja online „ESG: Kapitał ludzki filarem biznesu przyszłości. Kluczowa rola HR w strategii ESG" to spotkanie otwarte poświęcone budowaniu i wdrażaniu skutecznej strategii ESG, ze szczególnym uwzględnieniem działań z obszaru społecznego, czyli „S”. E-konferencja będzie okazją do zapoznania się z najlepszymi praktykami w tej dziedzinie z perspektywy inwestorów i GPW. Organizatorem wydarzenia, które odbędzie się 23 marca br. o godz. 12:00, jest Helping Hand – firma dostarczająca kompleksowy program wellbeingowy i wsparcia psychologicznego w ramach benefitów pozapłacowych.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Działania firm z obszaru ESG (ang. Environmental, Social and Corporate Governance) dotykają kwestii związanych z ochroną środowiska, odpowiedzialnością społeczną i ładem korporacyjnym. W Polsce obowiązkowi raportowania ESG podlega obecnie 150 firm, a jak podają dane rynkowe, do 2026 roku pula ta powiększy się do ok. 3500. Oznacza to, że ok. 90% tych organizacji – nie tylko dużych spółek giełdowych – musi przygotować się na tę zmianę.

Programy ESG kształtują świat, w którym żyjemy i mają wpływ na aktywność biznesową organizacji. Sposób, w jaki firma zarządza relacjami ze swoimi interesariuszami — pracownikami, partnerami, klientami, itd. — ma znaczący wpływ nie tylko na jej wizerunek, ale także na wyniki biznesowe. Nie jest to chwilowy trend – to długookresowe, strategiczne działania, które mają bezpośredni wpływ zarówno na wartość firmy, jak i jej ocenę wśród inwestorów. 

Niestety działania z obszaru „S” są  jeszcze bardzo często przez firmy pomijane, a przecież społeczny element ESG jest równie istotny, co pozostałe. Uwzględnia on m.in. Zarządzanie Kapitałem Ludzkim, czyli kwestie HR związane ze szkoleniami pracowników; wynagrodzeniami; rotacjami, przyciąganiem i zatrzymywaniem talentów; zdrowiem i bezpieczeństwem; równością płac bez względu na płeć; różnorodnością czy kulturą korporacyjną. Nie ma więc dziś wątpliwości, że  to działy HR pełnią kluczową rolę w opracowywaniu i wdrażaniu strategii ESG w organizacjach.

Między innymi o tym, jak zbudować skuteczną strategię w zakresie „S”, by wyróżnić się jako pracodawca i zyskać uznanie inwestorów, czy – jakie działania wspomagające dobrostan zespołu, wpływają na obniżenie absencji wśród pracowników oraz obniżają skutki prezenteizmu i kosztów zwolnień, opowiedzą podczas dwóch paneli dyskusyjnych eksperci zaproszeni na konferencję.

Start: godz. 12:00

Pełna lista prelegentów oraz szczegółowa agenda znajdują się na stronie wydarzenia: https://events.hh24.pl/ESG-konferencja/

Rejestracji należy dokonać, klikając w poniższy link: https://www.webankieta.pl/ankieta/904303/rejestracja-na-konferencje-esg-kapital-ludzki-filarem-biznesu-przyszlosci-kluczowa-rola-hr-w-strategii-esg.html 

 

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ