Abris Capital Partners sprzedaje Scanmed Grupie American Heart of Poland

Wojciech Łukawski i Paweł Gieryński  – Partnerzy Abris Capital Partners.
Wojciech Łukawski i Paweł Gieryński – Partnerzy Abris Capital Partners.
Abris Capital Partners – firma private equity specjalizująca się w transformacji ESG – podpisał umowę sprzedaży 100% akcji Scanmed, niezależnego dostawcy usług medycznych w Polsce, Grupie American Heart of Poland wspieranej przez Gruppo San Donato Italy i GKSD Srl, włoskiej grupie szpitalnej. Transakcja podlega procedurze zatwierdzenia przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Scanmed z siedzibą w Warszawie jest jednym z prywatnych świadczeniodawców w Polsce, oferującym szeroki zakres usług medycznych, posiadającym 37 placówek na terenie całego kraju, w tym siedem szpitali i 18 ośrodków medycznych oraz zatrudniającym ponad 1300 lekarzy. Abris kupił Scanmed w 2021 roku, z planem zbudowania krajowego czempiona w branży ochrony zdrowia poprzez ulepszenie i dalszy rozwój oferty usług w takich obszarach, jak kardiologia, onkologia, ortopedia i okulistyka, a także poprzez wzmacnianie pozycji w wybranych regionach Polski.

Wojciech Łukawski, Partner w Abris Capital Partners, komentuje: – Ostatnie trzy lata to historia intensywnego budowania wartości spółki. Włożyliśmy wiele wysiłku w to, aby przekształcić Scanmed w najwyższej jakości, w pełni zdywersyfikowanego dostawcę stacjonarnych usług opieki zdrowotnej w Polsce. Dzięki połączeniu trzech czynników: usprawnienia działalności operacyjnej, wzrostu organicznego i konsolidacji kilku ciekawych placówek, spółka znacznie przekroczyła pierwotnie zakładany cel inwestycyjny.

Zmiany pod rządami Abris

Niedługo po rozpoczęciu inwestycji Abris podjął decyzję o rekrutacji nowego zespołu zarządzającego, zatrudniając dyrektora generalnego, dyrektora finansowego i dyrektora operacyjnego z doświadczeniem w zakresie doskonalenia działalności operacyjnej i wzrostu organicznego, aby zapewnić pełną realizację strategii spółki. Dodatkowo Rada Nadzorcza została wzmocniona niezależnymi ekspertami zapewniającymi kompetentny nadzór nad integracją oraz wdrożeniem najwyższych standardów medycznych oraz ESG. Umożliwiło to grupie Scanmed zbudowanie pełnej niezależności i przygotowanie się do wzrostu jako platforma konsolidacyjna.

Pod skrzydłami Abris Capital Partners spółka wprowadziła nowe obszary terapeutyczne, zwiększyła skalę działalności szpitali wieloprofilowych, zapewniła synergię finansową i operacyjną oraz współpracę pomiędzy wszystkimi jednostkami grupy. Zwiększyła przychody komercyjne w celu komplementarnego uzupełnienia działalności finansowanej ze środków publicznych. Scanmed skupił się także na transformacji opartej na ESG i przyspieszeniu wydatków inwestycyjnych w kluczowych obszarach, aby osiągnąć najwyższe standardy medyczne i operacyjne. W rezultacie wzrosła jakość usług i zadowolenie klientów, a pacjenci otrzymują obecnie znacznie lepszą, bardziej skoordynowaną i szybszą opiekę medyczną.

Dodatkowe przejęcia

W trakcie inwestycji Abris Capital Partners wspierał także Scanmed ambitnym programem konsolidacji rynku, finalizując dodatkowe przejęcia: ARS Medical w 2022 r., Med-Lux w 2023 r. oraz Centrum Rehabilitacji w Chorzowie i Vital Medic w 2024 r. Transakcje te umożliwiły grupie kontynuację realizacji swojej strategii ponadprzeciętnego rynkowego wzrostu poprzez zwiększanie zasięgu i liczby placówek, leczenie ponad 560 000 pacjentów rocznie (z czego 313 000 pacjentów szpitalnych), ekspansję w nowych regionach Polski i wprowadzenie bardziej zróżnicowanego zakresu obszarów terapeutycznych. Spółka jest ważnym podmiotem w polskim systemie ochrony zdrowia, współpracującym pomyślnie z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Paweł Gieryński, Partner Zarządzający w Abris Capital Partners, dodaje: – W ciągu ostatnich trzech lat wspieraliśmy budowanie wszechstronnego, regionalnego dostawcy wysokiej jakości usług medycznych w Polsce. Połączenie naszej wiedzy specjalistycznej w zakresie ESG oraz wiedzy o sektorze opieki zdrowotnej pozwoliło nam prowadzić proces zmiany w kierunku najlepszych w swojej klasie usług medycznych i doświadczenia dla pacjentów, a także skupić się na wdrożeniu najwyższych standardów ESG. Współpraca z doświadczonymi menadżerami i najwyższej klasy zespołem medycznym Scanmed była dla nas zaszczytem. Jesteśmy pewni, że będą mieli oni okazję wnieść ogromny wkład w dalszy rozwój Inwestora, nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie.

Andrzej Podlipski, CEO Grupy Scanmed, dodaje: – Chcielibyśmy podziękować Abris Capital Partners za jego ogromny wkład w niezwykle owocne partnerstwo na przestrzeni ostatnich trzech lat. Jako grupa mocno skupiliśmy się na jakości naszych placówek i usług, wzmacnianiu długoterminowych relacji ze społecznościami lokalnymi oraz tworzeniu lepszego środowiska pracy dla personelu medycznego. Cieszymy się na współpracę z nowym Inwestorem, który będzie wspaniałym domem dla zbudowanego przez nas najwyższej klasy zespołu medycznego oraz umożliwi nam dalszy rozwój i obsługę większej liczby pacjentów.

Opieka zdrowotna to jeden z pięciu strategicznych sektorów, na których koncentruje się Abris Capital Partners. Jej mocne fundamenty opierają się na demograficznych trendach w postaci szybko starzejącego się polskiego społeczeństwa oraz rosnących wydatkach rządowych na opiekę zdrowotną, których celem jest poprawa jakości usług, dostępności i kompleksowości opieki. Dotychczasowe inwestycje Abris w sektorze ochrony zdrowia obejmują Matexlab, szwajcarskiego dostawcę innowacyjnych produktów medycyny estetycznej oraz Dentotal Protect, wiodącego dystrybutora materiałów stomatologicznych, instrumentów i sprzętu w Rumunii i Bułgarii.

Przeczytaj także: sLiderzy zielonej rewolucji

ZOBACZ RÓWNIEŻ