Tak cię widzą, jak zaraportujesz

Wojciech Świątek, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w Schneider Electric.
Wojciech Świątek, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w Schneider Electric. / Fot. mat. pras.
Dlaczego zdefiniowanie i wdrożenie odpowiedniej strategii zrównoważonego rozwoju jest takie ważne dla przedsiębiorstwa? Jak prawidłowo raportować realizację celów ESG? Między innymi o tym można dowiedzieć się ze szkoleń, z jakimi rusza Schneider Electric Polska.
ARTYKUŁ BEZPŁATNY

z miesięcznika „My Company Polska”, wydanie 3/2024 (102)

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Schneider Electric ma wieloletnie doświadczenie w wyznaczaniu i realizacji celów zrównoważonego rozwoju. Wynik wewnętrznego miernika służącego ocenie poziomu realizacji strategii ESG i działań w tym zakresie – Schneider Sustainbility Impact – za 2023 rok przekroczył postawiony cel i wyniósł 6,13 na 10. Organizacja ponownie znalazła się także w pierwszej dziesiątce prestiżowej listy 100 najbardziej zrównoważonych firm na świecie, przygotowywanej przez Corporate Knights, na co wpłynęło m.in. jej konsekwentne podejście do realizacji celów ESG. W przypadku rankingu S&P Global ESG Score firma osiągnęła sumarycznie najwyższy wynik w swoim segmencie przemysłu, a także w każdym z trzech zakresów: środowiska (E), odpowiedzialności społecznej (S) i ładu korporacyjnego (G). Tak dobre wyniki przedsiębiorstwo uzyskało w najcieplejszym roku w historii pomiarów meteorologicznych, podkreślając tym samym potrzebę wspólnych działań na rzecz dekarbonizacji. Bez nich trudno będzie zatrzymać katastrofalne skutki globalnego ocieplenia.

W samym tylko zeszłym roku dzięki rozwiązaniom Schneider Electric w zakresie elektryfikacji i automatyzacji firma pomogła swoim klientom ograniczyć emisję dwutlenku węgla o ponad 112 mln ton. Duże postępy zanotowała także w zakresie transformacji dekarbonizacyjnej łańcucha dostaw, blisko współpracując w tym zakresie z tysiącem swoich największych dostawców. Schneider Electric od wielu lat angażuje się również w pomoc w dostępie do ekologicznej energii elektrycznej, dzięki czemu od 2009 r. już ponad 46 mln ludzi korzysta z czystej energii.

– Świadomość potrzeb związanych ze zrównoważonym rozwojem w przedsiębiorstwach nieustannie rośnie. Czasem wynika to z osobistych przekonań właścicieli, czasem pewne działania i zmiany wymusza otoczenie biznesowe: klienci, partnerzy, konkurencja. W Schneider Electric holistycznie patrzymy na kwestię realizacji celów ESG, dostosowując do nich długofalową strategię biznesową. Dużą wagę przywiązujemy do edukacji w tej dziedzinie, z jednej strony naszych partnerów biznesowych, z drugiej naszych pracowników – mówi Wojciech Świątek dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w Schneider Electric.

Korzyść dla wszystkich

Sporym wyzwaniem jest uporządkowanie wiedzy dotyczącej tego, jak prawidłowo – w oparciu o niedawno opublikowane jednolite standardy ESRS – raportować zarówno o już podjętych, jak i planowanych działaniach. By uczyć i podnosić świadomość członków zarządów i rad nadzorczych, a także menedżerów różnych szczebli, coraz więcej organizacji oferuje kompleksowe i profesjonalne szkolenia, które dają dostęp do najważniejszych informacji na temat wdrażania założeń ESG. Taki program opracowali również eksperci Schneider Electric, a pierwszą turę szkolenia – skierowanego m.in. właśnie do kadry menedżerskiej – zaplanowano na wiosnę bieżącego roku.

Jakie są cele programu? – Przede wszystkim uczestnicy szkolenia dowiedzą się, dlaczego teraz podejście bazujące na trzech filarach ESG jest tak istotne dla funkcjonowania organizacji oraz jaki wpływ ma na przedsiębiorstwo i jego otoczenie biznesowe. Poznają podstawowe mechanizmy i założenia dotyczące raportowania niefinansowego zgodnie z nową dyrektywą CSRD i według nowych wskaźników ESRS. Dowiedzą się również, w jaki sposób Schneider Electric może pomóc w realizacji transformacji energetycznej – wyjaśnia Wojciech Świątek.

Szkolenie jest przeznaczone nie tylko dla menedżerów. W programie mogą wziąć udział także członkowie rad nadzorczych, osoby zajmujące się zrównoważonym rozwojem w organizacji oraz wszyscy pracownicy zaangażowani w budowę i utrzymanie systemu zarządzania środowiskiem. Znajomość tego typu działań jest o tyle ważna, że umiejętne zaplanowanie strategii dekarbonizacji – a następnie właściwe poinformowanie o niej grup interesariuszy – może mieć istotny wpływ nie tylko na postrzeganie przedsiębiorstwa. Eksperci Schneider Electric tłumaczą, że wdrażanie rozwiązań z zakresu zrównoważonego rozwoju może także w znaczącym stopniu wpływać na rozwój całej firmy, np. poprzez ułatwione pozyskanie strategicznego partnera biznesowego.

Schneider Electric proponuje także klientom i partnerom kursy on-line dotyczące ESG w ramach Szkoły Zrównoważonego Rozwoju. – Bardzo dbamy o wpływ, jaki wywieramy na środowisko i dziedzictwo, jakie po sobie zostawimy. Jesteśmy zdeterminowani, aby uświadamiać to również naszym klientom i partnerom, bo to przyniesie korzyść nam wszystkim – podsumowuje Wojciech Świątek.

Przeczytaj więcej

My Company Polska wydanie 3/2024 (102)

Więcej możesz przeczytać w 3/2024 (102) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ