Rynki
Bon energetyczny: Nowa pomoc w obliczu rosnących cen prądu
Ministerstwo Klimatu i Środowiska wprowadza nowe rozwiązanie mające na celu ochronę części polskich gospodarstw domowych przed wzrostem cen energii elektrycznej. Bon energetyczny, który będzie jednorazowym świadczeniem pieniężnym, przysługiwać będzie wybranym grupom obywateli. Przedstawiamy szczegóły dotyczące tego programu oraz wzór wniosku, który można już pobrać.
Listy zakupowe to już przeszłość? Dwucyfrowy spadek konsumentów z takimi przyzwyczajeniami
Obecnie 43,6% konsumentów robi duże lub rodzinne zakupy według wcześniej przygotowanej listy konkretnych artykułów. Wśród nich 32,7% korzysta w tym celu z kartki papieru, a 67,3% – ze smartfonu. Rok temu ww. deklaracje dotyczyły odpowiednio 58,2%, 37,5% i 62,5% ankietowanych. Aktualnie w ogóle nie robi w ten sposób zakupów 52,7% klientów sklepów. Poprzednio tak twierdziło 40,7% badanych.
Rewolucja w zasiłkach chorobowych: 100 proc. wynagrodzenia za L4
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, kierowane przez Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk, ogłosiło plany dotyczące znaczących zmian w systemie zasiłków chorobowych. Zapowiedziane reformy mogą wprowadzić większe wypłaty dla pracowników przebywających na zwolnieniach lekarskich, co ma na celu zwiększenie ich bezpieczeństwa finansowego.
Gfk: Nastroje konsumenckie w Polsce na plusie od pół roku
Tak dobrego półrocza w zakresie badań nastrojów konsumenckich w Polsce nie było od lat. Przez 6 miesięcy wskaźnik utrzymywał się prawie na niezmiennym poziomie, ale konsekwentnie „nad kreską”. Stabilizacja to bardzo dobra wiadomość dla branży handlowej i firm, które planują sprzedaż w drugiej połowie roku.
Złota era złota. Czy obserwujemy właśnie hossę na metalach szlachetnych?
Wykresy obiecują inwestorom góry złota, jeśli zainwestują w… złoto. Fundamentalnie ciekawszym metalem wydaje się srebro, a zwolennicy platyny mogą trzymać kciuki za załamanie idei Zielonego Ładu. Czy obserwujemy właśnie hossę na metalach szlachetnych?
W Polsce sprzedano 2,5 tony medycznej marihuany. "To wciąż mało" - deklaruje branża [TYLKO U NAS]
– Uprawa konopi stosowanych do produkcji marihuany medycznej w Polsce mogłaby istotnie obniżyć koszty surowca, a tym samym zmniejszyć ceny końcowych produktów w aptekach. Równocześnie zapewniłaby stymulację polskiej gospodarki przez tworzenie nowych miejsc pracy i otwieranie możliwości zarobkowych dla lokalnych przedsiębiorców – mówi Rafał Szabłowski, członek zarządu Centrum Medycyny Konopnej S.A. odpowiedzialny za rozwój i komercjalizację produktów na bazie konopi, które spółka wprowadzi na polski rynek.
Zbliża się koniec raju dla smakoszy. Z jakimi przysmakami możemy się wkrótce pożegnać?
Zmiany klimatyczne mogą spowodować, że w przyszłości pożegnamy się przynajmniej z kilkoma przysmakami. Niektórzy kandydaci, którzy wg naukowców mogą zniknąć z naszego menu to: awokado, kawa i kakao.
Koszmar podróży Zbigniewa Preisnera z Ryanair: "Nigdy więcej nie wsiądę do samolotu tej linii"
Zbigniew Preisner, wybitny kompozytor muzyki filmowej, podzielił się relacją ze swojej trudnej podróży lotniczej z Rodos do Krakowa. Jego doświadczenia z linią Ryanair odsłaniają szereg problemów, z jakimi musieli się borykać pasażerowie.
Nowość od Nissin Foods: Zupka instant z Fugu, najbardziej jadowitej ryby świata
Japońska ryba fugu, znana ze swojej śmiertelnej trucizny, zdobyła nowe miejsce w kulinarnym świecie dzięki firmie Nissin Foods. Popularny producent zupek instant wprowadził na rynek nowy smak "ryby fugu", który można nabyć za zaledwie 298 jenów, czyli około 6 złotych.
PKO Bank Polski wykorzystuje AI do zarządzania ryzykiem kredytowym
PKO Bank Polski wykorzystuje sztuczną inteligencję do skuteczniejszego zarządzania ryzykiem kredytowym. Obecnie ponad 80 proc. decyzji kredytowych podejmowanych jest przy wsparciu zaawansowanych algorytmów uczenia maszynowego. Dzięki nowoczesnym technologiom bank może bardziej precyzyjnie ocenić zdolność klienta do spłaty kredytu i zaoferować mu lepiej dopasowany produkt.
Centra handlowe odbiły się od dna. Po zeszłorocznych spadkach przyszedł czas na wzrosty. I to dwucyfrowe
Obserwacja zachowań ponad 2,8 mln konsumentów wykazała, że w pierwszych pięciu miesiącach br. ruch w centrach i galeriach handlowych w całej Polsce zwiększył się o 9,5% rdr. Aż 13 województw odnotowało wzrosty, a tylko 3 wykazały spadki. Do tego jeszcze bardziej niż wizyt przybyło unikalnych klientów.
Wielkie sieci wznawiają działalność w Ukrainie: Ikea idzie tropem H&M i Inditeksu
Ikea, globalny gigant meblowy, przygotowuje się do wznowienia działalności na Ukrainie. Decyzja ta została podjęta w maju tego roku, co potwierdzają informacje z portalu kyivpost.com, powołującego się na Forbes UA.
Polacy na tle Europy: Ile wydajemy w sklepach i kiedy dogonimy Europę Zachodnią?
Statystyczny Polak rocznie w sklepie ma do wydania niewiele ponad 4 tysiące euro. Dla porównania, przeciętny Europejczyk dysponuje ponad 6,5 tysiącami euro, co pokazuje znaczącą różnicę w sile nabywczej na niekorzyść Polaków. Takie dane wynikają z pierwszej edycji raportu "GfK Retail Purchasing Power Europe", który publikuje "Rzeczpospolita".
40 proc. firm z sektora MŚP przekazuje do windykacji faktury będące 15-30 dni po terminie płatności
Robią tak głównie firmy z branży budowlanej i usługowej. Z kolei 35 proc. czeka ponad miesiąc, by skierować sprawy do sądu. Dominuje jednak strategia „zrób to sam”, czyli upominanie się o zapłatę na własną rękę – z różnym skutkiem. Takie wnioski przynosi badanie „Cierpliwość przedsiębiorców w oczekiwaniu na zapłatę” Kaczmarski Inkasso, z którego wynika, że rzetelność finansowa w biznesie pozostawia wiele do życzenia.
60 proc. Polaków boi się dalszego wzrostu cen. To głównie lęk seniorów i osób z małych miejscowości
6 na 10 Polaków odpowiedzialnych w swoich domach za codzienne zakupy obawia się, że w najbliższym czasie ceny w sklepach nadal będą rosły. Przeciwnego zdania jest niespełna jedna trzecia rodaków. Wśród tych, którzy z niepokojem patrzą w przyszłość, są przede wszystkim ludzie mający ponad 65 lat i od 45 do 54 lat.
Ceny w sklepach. Liczba taniejących grup towarów maleje. Tendencja spadkowa wyraźnie się odwraca
W ubiegłym miesiącu wśród 17 monitorowanych kategorii w sklepach 12 wykazało jednocyfrowy wzrost cen rdr. Jedna grupa produktów zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Dokładnie słodycze i desery były droższe o 12,9% niż rok wcześniej. Poza nimi najmocniej skoczyły ceny chemii gospodarczej – o 9,7% rdr. Podium zamknęły napoje bezalkoholowe, które podrożały o 6,3% rdr. Natomiast cztery kategorie potaniały.
Polska ma ambicje zbrojeniowe dla obrony UE. Będziemy produkować koreańskie czołgi K2
Polska i Korea Południowa zacieśniają współpracę w zakresie produkcji sprzętu wojskowego. Szef MON, Władysław Kosiniak-Kamysz, ogłosił, że Polska rozpocznie produkcję czołgów K2, co jest wynikiem porozumienia z Koreą Południową. Delegacja z Korei, na czele z ministrem obrony Shinem Won-sikiem, odwiedziła Polskę, by omówić szczegóły tego strategicznego projektu.
Teatr mój widzę prywatny. Czy w Polsce da się zarobić na prywatnym teatrze?
Czy da się połączyć misję artystyczną i biznesową? Coraz więcej prywatnych teatrów w Polsce udowadnia, że tak, choć ich właściciele przyznają, że zadanie nie jest łatwe.
Zarób na tym jeszcze raz, czyli re-commerce w praktyce
Re-commerce, czyli działalność obejmująca odsprzedaż, wynajem, renowację i przeróbkę produktów, to jeden z najszybciej rozwijających się trendów w ostatnich latach.
Żabka wkrótce wchodzi na warszawską Giełdę Papierów Wartościowych. Przybliżona wycena: nawet 8 mld dol.
Według nieoficjalnych informacji Żabka zadebiutuje na GPW we wrześniu. Jak podał Bloomberg, IPO (ang. initial public offering - pierwsza publiczna oferta) w Warszawie może mieć wartość od 1 mld dol. do 1,5 mld dol.
Miliardowe długi za telefon i Internet. Polacy chętnie z nich korzystają, ale nie chcą płacić
Internet i telefon to narzędzia, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia. Nie służą już tylko do komunikowania, ale pozwalają na dostęp do wielu usług, stanowią centrum rozrywki, są przydatne w nauczaniu. Niestety mimo tylu zalet opłacanie rachunków za nie znajduje się na czele listy priorytetów płatności. W Krajowym Rejestrze Długów jest notowanych 232 tys. dłużników, którzy zalegają operatorom telekomunikacyjnym prawie miliard złotych.
Diamenty z probówki. Czy pierścionki zaręczynowe będziemy kupować w supermarkecie?
Jaśniej błyszczą, nie mają skaz. Jedyną ich wadą jest to, że powstają w laboratoriach i rynkowo zagrażają naturalnym diamentom, które tylko w 2023 r. potaniały o 17–21 proc. Czy to stały trend zniżkowy dla kamieni szlachetnych czy tylko przelotny romans z nowoczesną technologią?
Ukraińska ustawa mobilizacyjna a polski rynek pracy: Nie ma powodów do paniki
Wprowadzenie nowej ustawy mobilizacyjnej w Ukrainie wywołało obawy o wpływ na rynek pracy w Polsce. Jednak eksperci uspokajają: Polska ma silnie funkcjonujący rynek pracy, a ewentualne zmiany nie powinny znacząco wpłynąć na sytuację zatrudnieniową.
Wstrząsy w branży czekolady: Zwolnienia w Barry Callebaut i Chocolat Poulain
Barry Callebaut, jeden z największych producentów czekolady na świecie, zapowiedział masowe zwolnienia. Firma planuje zredukować zatrudnienie w europejskich fabrykach, co może dotknąć aż 800 osób. W Polsce, gdzie koncern zatrudnia 280 pracowników, istnieje ryzyko utraty miejsc pracy, informuje serwis dlahandlu.pl.
Lidl rzuca rękawicę Biedronce i... łamie przepisy. Wracają wojny handlowe
Na portugalskim rynku spożywczym rozgorzał spór, który przyciągnął uwagę konsumentów i mediów. Lidl, prowadzący od lutego kampanię reklamową, twierdzi, że jest najtańszym supermarketem w Portugalii. Jeronimo Martins, właściciel sieci Biedronka i Hebe, zarządzający w Portugalii markami Pingo Doce oraz Recheio, oskarża konkurenta o manipulację danymi i wprowadzenie klientów w błąd. Organy ds. konkurencji potwierdzają te obawy.
Powraca drożyzna: ceny rosną, co potwierdzają badania. TOP 5 drożejących produktów
Kolejny miesiąc z rzędu dynamika wzrostu cen w sklepach zmierza ku górze. Widać, że trend spadkowy się odwraca. Analiza przeszło 68,4 tys. cen detalicznych wykazała, że w maju br. codzienne zakupy w sklepach podrożały średnio o 2,9% rdr. Ponadto tym razem więcej kategorii niż w kwietniu czy w marcu wykazało jednocyfrowy wzrost rdr. – dwanaście na siedemnaście monitorowanych.
Nowa era rekrutacji: Zagraj w grę i zgarnij pensję. Ikea płaci za pracę w Robloxie
Szwedzka sieć meblowa Ikea wprowadza innowacyjne podejście do zatrudnienia, poszukując pracowników do swojego wirtualnego sklepu na platformie Roblox. Nowa inicjatywa pozwoli zatrudnionym osobom zarabiać, obsługując klientów w cyfrowym środowisku. Za serwowanie słynnych klopsików w świecie gamingu pracownicy otrzymają tę samą stawkę, co kasjerzy w stacjonarnej Ikei.
Pepsi zdetronizowane po 40 latach przez Dr Pepper: Walka o drugie miejsce na podium
Po czterdziestu latach dominacji Coca-Coli i Pepsi na amerykańskim rynku napojów gazowanych, nastąpiła zmiana, która zaskoczyła wielu obserwatorów branży. Dr Pepper, napój znany głównie w południowych stanach USA, wyprzedził Pepsi, zajmując drugie miejsce na liście najpopularniejszych napojów gazowanych w kraju.
"Pakomaty", kolejne wyzwanie rzucone InPostowi. Darmowe przesyłki dla odbiorców
Dramatyczna sytuacja Poczty Polskiej nie pozostaje bez wpływu na sektor prywatny. Włodzimierz Stańczak, znany z założenia firmy kurierskiej Siódemka, powraca na rynek KEP (kurier, ekspres, paczka) z nowatorskim projektem 7box.eu. Rzuca tym samym wyzwanie InPostowi, który jest, co prawda, liderem rynku, ale użytkownicy narzekają na coraz wyższe ceny usług.
Kupisz książkę mrugnięciem oka. PayEye wchodzi do Empiku
Mastercard, Empik i polski fintech PayEye wprowadzają nową technologię płatności do salonów prasowych. Pilotażowy program, który obejmie pięć salonów Empik, ma na celu przetestowanie innowacyjnego systemu płatności biometrycznych. Konsumenci będą mogli zapłacić za zakupy, po prostu spoglądając w ekran.
Rosja zbiera daninę na machinę wojenną: Putin wprowadza wyższe podatki
Rosja przygotowuje się do znaczących zmian w systemie podatkowym, które mają na celu zwiększenie wpływów do budżetu państwa. Prezydent Władimir Putin zapowiedział, że zmiany te będą ukierunkowane na redystrybucję ciężarów podatkowych, w szczególności dla osób o wyższych dochodach.
Zakaz handlu w niedziele: autonomiczne sklepy mają być zamknięte, mimo że pracują w nich roboty
W Niemczech, gdzie niedziela jest dniem odpoczynku zgodnie z zapisami konstytucji, pojawiły się kontrowersje związane z autonomicznymi sklepami. Sieć Tegut, z siedzibą w Fuldzie, musi zamykać swoje autonomiczne placówki Teo w niedziele, co jest wynikiem orzeczenia najwyższego sądu administracyjnego kraju związkowego Hesja.
GfK: Nastroje konsumenckie rosną. To kolejna poprawa wyniku
Polscy konsumenci coraz lepiej oceniają stan swoich finansów i z większym optymizmem patrzą w przyszłość – własnego i krajowego budżetu. W górę wędruje także większość pozostałych wskaźników Barometru Nastrojów Konsumenckich. A największa w tym zasługa młodzieży. Takie dane płyną z najnowszych badań GfK – An NIQ Company.
Co nam powie inflacja [FELIETON]
Czy amerykańska Rezerwa Federalna i cały rynek lekceważą słabą sytuację gospodarczą w USA? Indeksy biją rekordy i dziś brakuje kogoś, kto w końcu powie, że król jest nagi.
Ceny lodów w 2024 Roku: Wzrost nawet o 50 proc.
Analiza danych z aplikacji PanParagon pokazuje, że od 2022 roku ceny lodów znacząco wzrosły. I nie jest to odkrycie, którego konsumenci, by nie zauważyli wcześniej, ponieważ w ciągu dwóch lat koszt takiego zimnego deseru podrożał nawet o 50 proc.