Mieszkania na wynajem tanieją. Spadek czynszów w 2025 r.

Mieszkania na wynajem delikatnie tanieją. To część szerszego zjawiska czy sezonowa tradycja?
Mieszkania na wynajem delikatnie tanieją. To część szerszego zjawiska czy sezonowa tradycja? / Fot. shutterstock.
Polski rynek najmu doświadcza zauważalnych zmian, przynosząc korzyści dla najemców. Raporty za luty 2025 r. pokazują spadki czynszów za mieszkania, zwłaszcza w przypadku najbardziej popularnych metraży, co jest wynikiem zwiększonej dostępności mieszkań na wynajem. Eksperci przewidują, że ten trend utrzyma się w najbliższych miesiącach.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Według danych Otodom Analytics, luty 2025 roku przyniósł obniżki czynszów w segmencie mieszkań o powierzchni od 40 do 59 m². W większości analizowanych miast spadki przekroczyły 1% w porównaniu do poprzedniego miesiąca, a w Katowicach i Szczecinie wyniosły ponad 2%. Należy jednak zauważyć, że pomimo tych obniżek, w miastach takich jak Kraków, Gdańsk i Wrocław, średnie oczekiwania wynajmujących za wspomniane metraże wciąż przekraczały 3 000 zł miesięcznie - informuje Bankier.pl

Czynsze za mieszkania tanieją 

Najbardziej zauważalna zmiana cen najmu w lutym 2025 roku dotyczyła mieszkań o metrażu między 40 a 59 m². W wielu analizowanych miastach czynsze spadły o więcej niż 1 procent w porównaniu do stycznia, a w Katowicach i Szczecinie obniżki były jeszcze głębsze – przekraczały 2 procent. Co ciekawe, w tych dwóch miastach zniżki zaobserwowano nie tylko w lutym, ale już miesiąc wcześniej, co stanowi wyjątek na tle pozostałych dużych rynków. 

Pomimo ostatnich spadków cen, właściciele mieszkań w takich miastach jak Kraków, Gdańsk czy Wrocław nadal oczekiwali za wynajem lokali 40–50-metrowych średnio powyżej 3 tysięcy złotych miesięcznie - czytamy w raporcie Otodom.

Stabilizacja po okresie wzmożonego popytu

Marcin Jańczuk z agencji Metrohouse wskazuje, że rynek najmu wraca do równowagi po okresie intensywnego popytu, który był wynikiem wybuchu wojny w Ukrainie. Obecnie popyt na mieszkania na wynajem wyhamował, choć nadal jest "zadowalający" z punktu widzenia właścicieli mieszkań i inwestorów. "Dobrze wycenione mieszkania szybko znajdują najemców" – podkreśla ekspert, cytowany przez Biznes Wprost.  

Choć z perspektywy całego roku widać raczej wzrosty stawek czynszów, to tempo tych podwyżek w większości przypadków było niższe niż poziom inflacji, który według danych za luty 2025 roku wyniósł 4,9 proc. rok do roku - wskazuje Bankier.pl. 

Wyjątkiem jest Warszawa, która ustabilizowała cenę za wynajem mieszkania - różnica między kwotą za taką transakcję rok do roku jest mniejsza niż jeden procent. Jednak nie ma się z czego cieszyć - w tym wypadku możemy mówić o utrzymaniu na tym samym poziomie drożyzny. W stolicy coraz częściej zdarza się, że ceny mieszkań są skrajnie zawyżone - a właściciele potrafią wystawiać na wynajem lokale bardzo niskiej jakości, za cenę, która wywołuje konsternację lub śmiech. Widać to w ofertach najmu publikowanych na marketach portali społecznościowych. Takie ogłoszenia potrafią miesiącami wisieć w wirtualnej przestrzeni - aż znajdzie się desperat, który będzie w stanie zapłacić taką cenę.

Analiza danych pokazuje, że tańsze ceny mieszkań w lutym są pewną tradycją w skali ostatnich lat. Właściciele mieszkań na wynajem zmniejszali czynsze w drugim miesiącu roku przez ostatnie osiem lat - wyjątkiem jest tutaj rok 2022, kiedy w związku z wybuchem rosyjskiej wojny w Ukrainie i wysokim zapotrzebowaniem na mieszkania dla uchodźców ceny wyraźnie poszybowały w górę.

Większy wybór i możliwość negocjacji

Zwiększona liczba ofert na rynku daje najemcom szerszy wybór oraz możliwość negocjowania warunków najmu.Właściciele nieruchomości, chcąc przyciągnąć lokatorów, coraz częściej decydują się na obniżki czynszów, zwłaszcza w przypadku większych mieszkań. Anton Bubiel, prezes Rentier.io, zaznacza, że rentowność wynajmu zależy w dużej mierze od decyzji właścicieli mieszkań krótkoterminowych. Jeśli zdecydują się oni na sprzedaż swoich nieruchomości zamiast wynajmu długoterminowego, nie powinno to znacząco wpłynąć na rentowność inwestycji - pisze Biznes Wprost. 

Prognozy na najbliższe miesiące

Eksperci przewidują, że w pierwszym kwartale 2025 roku oczekiwania finansowe właścicieli mieszkań pozostaną stabilne. Na razie nie widać presji na wzrost czynszów, co jest dobrą wiadomością dla najemców. Jednak są też wyjątki od spadków cen za wynajem. Podwyżki zaliczyły Lublin, Bydgoszcz i Łódź - gdzie mieszkania na wynajem podrożały 5 proc - wynika z raportu Otodom Analytics. 

Obecna sytuacja na rynku najmu w Polsce jest korzystna dla najemców. Spadek czynszów, większa liczba dostępnych ofert oraz możliwość negocjacji warunków najmu sprawiają, że osoby poszukujące mieszkań mają teraz lepsze warunki do zawierania umów najmu. Właściciele nieruchomości, chcąc przyciągnąć lokatorów, muszą dostosować swoje oczekiwania finansowe do aktualnych realiów rynkowych.

ZOBACZ RÓWNIEŻ