Strategie

Polskie meble poszły w świat

Polskie meble poszły w świat

Osłabienie dynamiki rozwoju czołowych europejskich gospodarek oraz potrzeba dywersyfikacji rynków zbytu sprawiają, że polscy producenci mebli coraz częściej szukają odbiorców dla swoich produktów na innych kontynentach. Za najbardziej perspektywiczne uznawane są Azja i Ameryka Północna.

Mariusz Golak 23.01.2020
Muzyczna ziemia obiecana

Muzyczna ziemia obiecana

Branża muzyczna rośnie kolejny rok z rzędu, ale rośnie inaczej niż kiedyś. Dziś króluje streaming, z którego na całym świecie korzysta kilkaset milionów osób. Mało kto kupuje dziś płyty, zresztą artyści wolą wydawać pojedyncze utwory.

Strażnik wirtualnych płatności

Strażnik wirtualnych płatności

Internetowi oszuści wykradają miliardy dolarów przy płatnościach w sieci. Polska firma stworzyła narzędzie wykrywające ich zamiary, zanim ci popełnią przestępstwo. Na jej czele stoi Hubert Rachwalski, prezes Nethone.

Fit ekonomia

Fit ekonomia

21 mln Polaków jest aktywnych fizycznie, 3 mln ma wykupione karty do klubów fitness, a i tak siłownia to jeden z trudniejszych biznesów. By zarobić, trzeba dać coś więcej niż sale do ćwiczeń.

Najpopularniejsi polscy fit-influencerzy

Najpopularniejsi polscy fit-influencerzy

Czy da się zarobić miliony pokazując, jak należy dbać o własną sylwetkę? Najpopularniejsi polscy fit-influencerzy zarabiają nawet kilkaset tysięcy złotych miesięcznie. Zobacz nasz ranking.

Kto słucha nie błądzi

Kto słucha nie błądzi

Polacy stworzyli technologię, która zamienia tekst w mowę. Dziś to jeden z najważniejszych trendów technologicznych i motor napędowy biznesu giganta z USA.

Pierwszorzędny biznes z drugiej ręki

Pierwszorzędny biznes z drugiej ręki

Producenci odzieży mają konkurencję. Świadomi ekologicznie klienci nie chcą kupować więcej nowych ciuchów, wolą stare i używane. Dla firm, które weszły w ten segment, hasło „mniej znaczy więcej” zwykle oznacza więcej zysków.

Biznes na zimowej fali

Biznes na zimowej fali

Zima to najlepszy okres do ślizgania się po falach Bałtyku. Rosnąca popularność surfingu, windsurfingu czy kitesurfingu napędza polskie firmy, które oferują specjalistyczny sprzęt czy szkolenia.

Jak rosną rodzime konopie

Jak rosną rodzime konopie

Konopie w Polsce nie miały dobrej marki. Kojarzyły się z narkotykami i nielegalną nad Wisłą marihuaną. A to błąd, bo w odmianie przemysłowej konopie to duży biznes. W Polsce niestety on dopiero raczkuje.

20 zmian na 2020 rok

20 zmian na 2020 rok

Kolejny rok z ważnymi zmianami dla przedsiębiorców. O rewolucji trudno mówić, ale firmy powinny szykować się zarówno na zmiany w prawie podatkowym, jak i na wyzwania w postaci znów rosnących kosztów prowadzenia działalności.

Cezary Szczepański  10.12.2019
10 najbardziej szokujących prognoz na 2020 r.

10 najbardziej szokujących prognoz na 2020 r.

Poniżej przedstawiamy naszą listę zaskakujących wydarzeń, które wprawdzie są mało prawdopodobne, ale gdyby się spełniły mogłyby sporo namieszać na świecie. Pamiętajcie, że po raz pierwszy przeczytaliście o nich w „My Company Polska”.

Stacja prawie od wszystkiego

Stacja prawie od wszystkiego

Stacje paliw przestają być miejscem, w którym przede wszystkim tankuje się pojazdy. Można w nich zrobić zakupy, odebrać pocztę czy zjeść wegańskie potrawy. A niebawem zakres usług będzie jeszcze większy.

Sieciowa trampolina

Sieciowa trampolina

Współpraca z dużymi sieciami handlowymi daje możliwość szybkiego zwiększenia skali produkcji. Często wiąże się to z produkcją pod inną marką niż własna. Ale nie zawsze, bo niektóre sieci handlowe stawiają na polskie produkty.

Na czterech łapach

Na czterech łapach

Co najmniej jeden czworonożny pupil znajduje się już w co drugim polskim domu. W całym kraju żyje łącznie ponad 14 mln psów i kotów. Ta ogromna i wciąż rosnąca baza „klientów” sprawia, że na rynku pojawia się coraz więcej rozwiązań dla ich właścicieli. A ci nie żałują grosza, aby dogodzić swoim pupilom.

Cyfryzacja sklepowych półek

Cyfryzacja sklepowych półek

Kasy fiskalne, lodówki, półki czy chłodnie na mięso to podstawowe wyposażenie każdego sklepu spożywczego. Ale by zyskać przewagę, trzeba analizować, co kto kupuje i kiedy. A do tego potrzebna jest zaawansowana technologia.

Cezary Szczepański  28.10.2019
Polskie firmy tracą pieniądze, bo nie sięgają po ulgę B+R

Polskie firmy tracą pieniądze, bo nie sięgają po ulgę B+R

Dla 61 proc. firm największą zaletą ulgi B+R jest możliwość wygenerowania oszczędności. Niemal co piąty ankietowany wskazał, że ulga motywuje go do rozwoju – wynika z badania przeprowadzonego przez Kantar na zlecenie Ayming Polska. Wielu przedsiębiorców wciąż nie zdaje sobie sprawy z możliwości, które oferuje ulga.

Sezon, który się nigdy nie kończy

Sezon, który się nigdy nie kończy

Podczas festiwali filmowych każdy ma swój powód do radości. Widzowie – bo liczą na emocje w kinie. A właściciele lokalnych biznesów – bo przeliczają zyski z widzów. Jedni i drudzy nakręcają lokalną gospodarkę.

Wyprzedaż? Polacy najpierw policzą

Wyprzedaż? Polacy najpierw policzą

Listopad dla branży handlowej oznacza tygodnie wielkich promocji. Singles Day, Black Friday i Cyber Monday generują gigantyczne obroty w sklepach na całym świecie. A Polacy, jak często bywa, są przekorni i nie dają się ponieść emocjom.

W stylu retro

W stylu retro

Otaczanie się oryginalnymi przedmiotami z przeszłością i wyposażanie wnętrz w dizajnerskie meble sprzed kilku dekad jest dziś dużo łatwiejsze niż jeszcze kilka lat temu. Poszukujący perełek wielbiciele klasycznego wzornictwa okazów nie muszą już szukać po pchlich targach czy zakurzonych piwnicach. Biznes w stylu retro przeniósł się bowiem do internetu.

Skuteczny biznes w handlu. Samodzielność czy franczyza

Skuteczny biznes w handlu. Samodzielność czy franczyza

W Polsce działa obecnie około 1200 marek franczyzowych. Pod ich szyldami funkcjonuje niemal 80 tys. punktów. Ich liczba stale rośnie, mimo że sytuacja w handlu jest niełatwa. Każda formuła ma swoje plusy i minusy.

Cezary Szczepański  24.09.2019
Wszystko na abonament. Rewolucja w kupowaniu

Wszystko na abonament. Rewolucja w kupowaniu

Największe, globalne firmy całkowicie odmieniają podstawę swojego biznesu. Zamiast sprzedawać pojedyncze produkty, oferują klientom usługi subskrypcyjne. Robi to Amazon, robi także Apple. Kiedy przyjdzie czas na Polskę?

Poczta będzie elektroniczna

Poczta będzie elektroniczna

Prawdopodobnie w 2021 r. czeka nas rewolucja w korespondencji z administracją państwową i samorządową. Nadchodzą e-doręczenia, czyli przeniesienie listów w świat cyfrowy. Wokół projektu ustawy toczy się jednak zażarta dyskusja.

Wszystkie klauzule biznesu

Wszystkie klauzule biznesu

Czy biznes powinien unikać angażowania się w debatę polityczną w myśl zasady, że kupują wszyscy? Czy wręcz przeciwnie, powinien aktywnie w niej uczestniczyć, narażając się na bojkoty, bo nic tak nie sprzedaje jak darmowa promocja? Na to pytania nie ma łatwej i jednoznacznej odpowiedzi.

Czas wyborów

Czas wyborów

Jakie będą podatki? Jakie składki ZUS od przedsiębiorców? Czy firmy muszą się liczyć z kolejnymi daninami ukrytymi w postaci różnych opłat? Przeanalizowaliśmy programy wyborcze największych komitetów pod kątem tego, jaki scenariusz piszą oni dla właścicieli firm. Bazowaliśmy na oficjalnych dokumentach i zapowiedziach polityków.

Plus plusowi nierówny

Plus plusowi nierówny

Rozszerzenie programu Rodzina 500+ o pierwsze dziecko oznacza, że do rodzin trafi dodatkowo ok. 20 mld zł rocznie. Pierwsza edycja programu napędziła mocno konsumpcję. Tym razem może być inaczej.

Cezary Szczepański  19.08.2019
Nie daj się pokonać cenom prądu

Nie daj się pokonać cenom prądu

Mali przedsiębiorcy do końca tego roku będą bronieni przed znaczącymi podwyżkami cen prądu. Średni i duzi zapłacą już teraz. Jedynym ratunkiem jest obniżenie zużycia energii, a to z kolei okazja do zarobku dla producentów nowych urządzeń i oprogramowania.

Akcesoria dla graczy

Akcesoria dla graczy

Biznes związany z grami komputerowymi to nie tylko same produkcje. To również cały osprzęt, który w dobie mediów społecznościowych i rosnącej popularności streamerów (czyli osób, które transmitują swoją grę), staje się niezbędny dla każdego gracza-amatora

Gry made in Poland

Gry made in Poland

Polskie studia są w światowej czołówce na rynku gier. Mamy pomysły, ludzi, a za tym pojawia się kapitał. To gry są dziś wizytówką Polski na świecie. Jednak odniesienie sukcesu w tej branży nie jest tak proste, jak się wydaje.

Drugie życie marek PRL

Drugie życie marek PRL

Nostalgia za latami młodości, dobre skojarzenia i wielki potencjał marketingowy sprawiają, że na polski rynek wracają kolejne kultowe marki z czasów PRL. Na sentymencie do nich można zarobić, ale nie wszystkim się to udaje.

Szkoła to też jest biznes

Szkoła to też jest biznes

Trwa urodzaj na niepubliczne szkoły. Sprzyja mu klimat – polityczne burze, organizacyjne zawieruchy i jałowa treść oficjalnych podręczników. Wyrastają kolejne placówki, ale czy opłaca się je uprawiać?

Małgorzata Fiejdasz-Kaczyńska 19.08.2019
IATA: Centralny Port Komunikacyjny jest potrzebny w Europie

IATA: Centralny Port Komunikacyjny jest potrzebny w Europie

Terminal tonący w zieleni, przykryty przezroczystą kopułą, z dachem w kształcie klucza albo litery X – tak może wyglądać Port Lotniczy Solidarność. Trwają prace przygotowawcze do zaprojektowania i budowy lotniska wraz z prowadzącymi do niego liniami kol

Polscy przedsiębiorcy chcą dbać o środowisko

Polscy przedsiębiorcy chcą dbać o środowisko

Ponad połowa polskich przedsiębiorców MSP podejmuje działania mające na celu zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska naturalnego – wynika z badania „Leasing Index 2019” przeprowadzonego przez Santander Leasing.

Domy z klocków to przyszłość

Domy z klocków to przyszłość

Dom w parę dni? Tyle trwa budowa budynków modułowych. Dziś klient musi tylko wybrać wzór i parametry z katalogu, a po kilku miesiącach dom przyjedzie z fabryki.

Powrót podatku od handlu. Będzie drożej

Powrót podatku od handlu. Będzie drożej

Majowy wyrok Sądu, organu TSUE, oznacza niemal pewny powrót podatku handlowego już od stycznia 2020 r. Sieci handlowe zapłacą setki milionów złotych miesięcznie, ale realny koszt może ponieść kto inny.