W biznesie. Czerwiec 2022

Warszawa
Warszawa\, fot. Shutterstock
Najnowsze informacje i wiadomości ze świata biznesu.
ARTYKUŁ BEZPŁATNY

z miesięcznika „My Company Polska”, wydanie 6/2022 (81)

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Ekonomiczny sukces Warszawy

Warszawa i okoliczne powiaty znalazły się w dziesiątce najbardziej rozwiniętych regionów Unii Europejskiej – wynika z zestawienia, które opublikował Eurostat.

Paweł Śliwowski, ekspert Polskiego Instytutu Ekonomicznego, przypomina, że w polskiej debacie publicznej często dyskutuje się o tym, jak szybko doganiamy Zachód w rozwoju gospodarczym. – Tymczasem warszawski region stołeczny nie tylko nie musi doganiać regionów Europy Zachodniej, ale jest wśród tych, w których PKB na mieszkańca należy do najwyższych – podkreśla. Nie chodzi jednak o całe Mazowsze, lecz wydzielony do celów statystycznych region stołeczny. Najbogatszym tego typu obszarem całej Unii jest Bruksela. W Top 10 znajdują się też m.in. Hamburg, Praga, Górna Bawaria, Sztokholm czy Holandia Północna. Stolica Polski zajmuje w rankingu 10. pozycję. Zestawienie pokazuje też skalę europejskich nierówności – w najbogatszym regionie Unii żyje się prawie siedem razy lepiej niż w najbiedniejszym!

Na liście 10 najbiedniejszych obszarów Unii na szczęście nie ma regionów z Polski. Jest na nim pięć okręgów z Bułgarii, trzy z Grecji, jeden z Chorwacji i jeden z… Francji. Chodzi o Majottę, niewielką wyspę na Oceanie Indyjskim położoną w okolicach Madagaskaru. Choć jest ona oddalona od Paryża o jakieś 8 tys. km, ma status terytorium zamorskiego Francji i należy do Unii. Formalne włączenie Majotty do Francji nastąpiło zresztą dopiero w 2009 r. Wyspę od lat dotykają kolejne kryzysy, m.in. związane z niekontrolowanym napływem migrantów z Afryki, którzy chcą uzyskać status uchodźcy na terenie Unii. Ponad połowa mieszkańców wyspy to analfabeci. Jest to obecnie najbiedniejsze terytorium należące do UE.

Na tle Polski Warszawa, niestety, stanowi wyjątek. Większość naszych regionów znajduje się bowiem poniżej poziomu 75 proc. średniego unijnego PKB na mieszkańca. Najniższe wskaźniki notowane są w regionach wschodnich – chodzi o Podlasie, Świętokrzyskie, Warmińsko-Mazurskie, Podkarpackie oraz Lubelszczyznę. Trzeba jednak przyznać, że polskie regiony w kryzysowym, pandemicznym roku poprawiły wartości swojego wskaźnika, a więc radziły sobie przeciętnie lepiej niż pozostałe regiony Unii. Podobnie rzecz się miała w trakcie poprzedniego kryzysu w 2008 r. – Większość Unii Europejskiej zanotowała wówczas spadek PKB, a regiony słabiej rozwinięte przestały wówczas „gonić” regiony wyżej rozwinięte. Wyjątkiem były wówczas właśnie polskie województwa – przypomina Paweł Śliwowski. 

Niestety długotrwałe perspektywy rozwojowe polskich regionów wcale nie wyglądają już tak różowo. Zdaniem ekspertów obarczone są dużymi przeszkodami, m.in. historycznym zapóźnieniem i koniecznością przełamywania takich barier jak np. niskie nakłady na działalność badawczo-rozwojową. Do tego dochodzą nowe wyzwania, takie jak negatywna struktura demograficzna i wysokie koszty zmian klimatycznych.

 

TOP 5: Najbogatsze regiony UE

1. Bruksela

2. Praga

3. Hamburg

4. Obszar Wielkiego Paryża

5. Monachium i okolice

-------------------------------------------------------------------------------

Łącze ze światem

Do 2030 r. wszyscy dorośli na Ziemi będą korzystać z bardzo taniego internetu, a także własnych telefonów komórkowych – to cel, który postawiła światu Organizacja Narodów Zjednoczonych. Wraz z Międzynarodowym Związkiem Telekomunikacyjnym (ITU) ONZ opublikowała dokument o nazwie „Mapa drogowa współpracy cyfrowej”.  

Według ambitnych założeń ONZ koszt najtańszej taryfy nie przekroczy w 2030 r. 2 proc. średniego dochodu uboższej części społeczeństwa. Za osiem lat wszystkie szkoły na świecie mają też mieć dostęp do internetu, a większość osób starszych będzie umiało się posługiwać komputerem. Jak długa droga czeka nas do spełnienia tych wytycznych?

Najłatwiej będzie miała Europa i Ameryka Północna, gdzie już dziś z dostępu do sieci korzystają prawie wszyscy. Najtrudniej – Afryka, gdzie większość mieszkańców wciąż pozostaje offline. Osiągnięcie celów ONZ będzie oznaczało podłączenie do sieci prawie 3 mld ludzi. Mimo wszystko cyfryzacja będzie się opłacała. Przykładowo, według wyliczeń ekspertów, podniesienie odsetka podłączonych do internetu szkół o 10 proc. zwiększa PKB kraju nawet o 1,1 proc. Operacja nie będzie jednak łatwa –  wciąż na kuli ziemskiej istnieje prawie 3 mln placówek edukacyjnych bez dostępu do sieci. Żeby to zmienić, trzeba będzie wydać ponad 400 mld dol. Dużym wyzwaniem będzie również obniżenie cen dostępu do netu. Paradoksalnie koszt internetu jest bowiem dużo wyższy w krajach biedniejszych niż państwach Zachodu. Najdrożej na świecie jest pod tym względem w Afryce Subsaharyjskiej.

-------------------------------------------------------------------------------

Horyzont Europa

Już 9 czerwca w Poznaniu odbędzie się kolejna edycja Innovatorium Łukasiewicza, największego wydarzenia poświęconego działalności badawczo-rozwojowej (B+R) w Polsce. To spotkanie przedstawicieli instytutów naukowo-badawczych skupionych w Sieci Badawczej Łukasiewicz z reprezentantami sektora małych i średnich przedsiębiorstw, dużych korporacji i krajowych championów. Setki naukowców i inżynierów będą miały okazję skonfrontować swoje pomysły z przedsiębiorcami. Chodzi o to, by kierunki ich działań w jak największym stopniu odpowiadały realnym wyzwaniom i potrzebom, z którymi mierzy się biznes.

W tegorocznej edycji wydarzenia, któremu patronuje „My Company Polska”, ważna będzie kwestia powojennej odbudowy gospodarki Ukrainy. Grzegorz Sadowski, redaktor naczelny MCP, poprowadzi panel poświęcony współpracy polsko-ukraińskiej w obszarze B+R. Przewodnim motywem tegorocznego Innovatorium będzie Horyzont Europa. W ramach nowego programu na rzecz badań i rozwoju Komisja Europejska przeznaczyła dla przedsiębiorców i naukowców aż 95 mld euro. Z tą kwotą Horyzont Europa staje się największym programem wspierającym B+R na świecie. Organizatorzy zapowiadają, że na Innovatorium chcą tworzyć naukowo-biznesowe zespoły zdolne sięgnąć po wielomilionowe projekty finansowane z tego programu. – Jako Łukasiewicz łączymy naukę z biznesem. Tematyczne sesje matchmakingowe to świetna okazja do budowania konsorcjów projektowych, które wspólnie zrealizują najwyższej jakości projekty badawczo-rozwojowe – mówi Piotr Dardziński, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz.

-------------------------------------------------------------------------------

Startupy na start!

Uwaga, obecni i przyszli biznesmeni! Rusza kolejna odsłona InCredibles, najważniejszego programu mentoringowego dla polskich startupów.

Twórcą programu jest biznesmen Sebastian Kulczyk, który już od pięciu lat wspiera i promuje najlepsze polskie startupy. W tym roku do programu dołącza jako partner „My Company Polska”.

W ramach programu mogą oni wziąć udział w bezpłatnych, dostosowanych do indywidualnych potrzeb warsztatach, konsultacjach z ekspertami, inwestorami oraz międzynarodowych konferencjach. Udział w programie to także kilka miesięcy bezpłatnego wsparcia przez polskich i zagranicznych mentorów – uznanych founderów, inwestorów, doradców i specjalistów z zakresu m.in. zarządzania, sprzedaży i marketingu, strategii, komunikacji, finansowania i HR. – Dzielimy się nie tylko wiedzą i doświadczeniem, ale też sprawdzonymi kontaktami. Skutecznie łączymy InCredibles z inwestorami, klientami i kontrahentami – wyjaśnia Sebastian Kulczyk. – Jak co roku, stawiamy na odpowiedzialnych, takich, którym nie jest wszystko jedno, jak i z kim robią biznes – podkreśla pomysłodawca InCredibles.

Do finału wejdzie 10 spółek. Wyłonione zostaną w trwających już konkursach, m.in. Orzeł Innowacji organizowanym przez redakcję „Rzeczpospolitej” czy wrocławskim „Zagraj o mentoring”. W gronie tym znajdzie się także zwycięzca rankingu „25 najlepszych polskich startupów” miesięcznika „My Company Polska”. 

W ubiegłorocznej edycji programu InCredibles wzięło udział 11 spółek: Holo4Labs, FibriTech, Warmie, Wood Core House, cux.io, IDENTT, SunRoof Technology, MAB Robotics, Cloud Partners, Visual Tech-Lab i Vertigo Farms. Laureaci skorzystali z ponad 70 indywidualnych konsultacji oraz ośmiu szytych na miarę warsztatów mentorskich i eksperckich. Dwie spółki z wcześniejszych edycji programu InCredibles otrzymały również dodatkowe wsparcie. Spółka Nevomo buduje na terenie udostępnionym przez Ciech Sarzyna magnetyczny tor testowy dla kolei dużych prędkości. Z kolei spółka Skriware, dzięki wsparciu Sebastiana Kulczyka, wdrożyła swoje pionierskie rozwiązanie technologiczne w Szkole Podstawowej nr 2 w Puszczykowie.

-------------------------------------------------------------------------------

CYTAT MIESIĄCA

Nie jeden czarny łabędź, ale cały klucz czarnych łabędzi nadleciał nad światową gospodarkę

Mateusz Morawiecki, premier, podczas kongresu Impact’22

-------------------------------------------------------------------------------

Urlop miesiączkowy

Hiszpania, jako pierwszy kraj w Europie, planuje wprowadzić urlop menstruacyjny. Kobiety, które mają bolesne miesiączki, będą mogły wziąć kilka dodatkowych dni wolnych w miesiącu. To pierwszy kraj w Europie, który chce zastosować w kodeksie pracy tego typu rozwiązanie. – Są przypadki, gdy problemu bolesnych miesiączek nie da się rozwiązać medycznie. Wtedy najlepszym rozwiązaniem jest uznanie kobiety za czasowo niezdolną do pracy – wyjaśniła powody nowelizacji przepisów Angela Rodriguez, hiszpańska sekretarz stanu ds. równości i przeciwdziałania przemocy ze względu na płeć.

-------------------------------------------------------------------------------

Wszyscy chcą pisać „natopisem”

Kosztuje grosze, ma złoty kolor i opływowy kształt. I przede wszystkim – jest bardzo niewyszukany. Mimo to w Finlandii stał się hitem. Dlaczego? To właśnie nim szef fińskiego MSZ podpisał historyczny wniosek o wejście swego kraju do NATO.

Produkowany przez firmę Hanska długopis został już nazwany „natopisem” (NATO-pen) i błyskawicznie zniknął z półek sklepowych. Ascetycznych mieszkańców kraju wzruszyło, że ich minister Pekka Haavisto tak ważny dokument podpisał zwykłym pisakiem. Jak ustaliły media, minister spraw zagranicznych zapomniał własnego pióra, więc tuż przed ceremonią w siedzibie rządu pożyczył długopis od jednego z dziennikarzy. Kilka dni po uroczystości modelu nie można było kupić ani w sklepach stacjonarnych, ani w internecie. Producent przyznaje, że nie był przygotowany na nagły wzrost popytu na długopis, który wcześniej nie cieszył się zbyt dużą popularnością. W ciągu kilku dni uzupełnił jednak braki.   

Finlandia postanowiła zrezygnować ze swej militarnej neutralności po napaści Rosji na Ukrainę. Eksperci przewidują, że akcesja tego kraju do Paktu Północnoatlantyckiego powinna przebiec błyskawicznie i może potrwać zaledwie kilka tygodni.

-------------------------------------------------------------------------------

WYGRANY

Witalij Kliczko, legendarny bokser i burmistrz Kijowa

Znaczek pocztowy z jego autografem został wylicytowany na Allegro za 40 tys. zł. Pieniądze pomogą w zakupie karetki dla walczącej Ukrainy

PRZEGRANY

Gerhard Schrőder, były kanclerz Niemiec

Za to, że po wybuchu wojny nie zrezygnował ze współpracy z rosyjskimi firmami, będzie pozbawiony swego biura w Bundestagu, nie będzie też obsługiwany przez personel niemieckiego parlamentu

-------------------------------------------------------------------------------

Rosja (prawie) jak Zachód

Rosja próbuje sobie radzić z nagłym wycofaniem się z jej rynku wielu światowych marek. Producent napojów Ochakowo wprowadza właśnie do sprzedaży trzy nowe napoje, które mają zastąpić kultowe marki koncernu Coca-Cola. Zamiast Fanty, Sprite’a i Coca-Coli Rosjanie wypiją teraz napoje o nazwach: Fancy, Street i Cool-Cola. Oczywiście kolorystyka etykiet oraz wygląd butelek i puszek niemal kopiują oryginał. Według komunikatu koncernu, który wyprodukuje napoje, będą one miały smak prawie jak oryginały.

To nie pierwszy przypadek rosyjskiej podróby. Po tym, jak McDonald’s ogłosił zamknięcie 850 restauracji w Rosji, burmistrz Moskwy Siergiej Sobianin zapowiedział, że miasto wyda kilka milionów rubli na stworzenie sieci restauracji Wujaszek Wania. Logo nowego fast foodu jest, rzecz jasna, niemal identyczne z oryginałem.

Mieszkańcom Rosji bardzo brakuje międzynarodowych marek (więcej piszemy o tym na str. 14). Część produktów firm, które po wybuchu wojny w Ukrainie wycofały się z tego kraju, jest jeszcze obecna na rynku, bo sklepy i hurtownie wyprzedają zakupy. Jednak ich cena mocno wzrosła. Przykładowo za coca-colę trzeba obecnie zapłacić podwójną cenę.

-------------------------------------------------------------------------------

GAFA MIESIĄCA

Stanisław Karczewski, polityk PiS, były marszałek senatu

Wywołał kontrowersje niefortunną wypowiedzią na antenie Polskiego Radia: „Masło nie jest wcale tak drogie. Byłem w sklepie i widziałem. Ludzie naprawdę dużo kupują”

-------------------------------------------------------------------------------

LICZBY MIESIĄCA

7,3% 

– tyle, według Komisji Europejskiej, wyniesie inflacja w Polsce w 2023 r. Będzie to najwyższy wynik w UE

 

3,2% 

– tyle w 2023 r. wyniesie inflacja w całej UE

My Company Polska wydanie 6/2022 (81)

Więcej możesz przeczytać w 6/2022 (81) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ