Raport Różnorodność. Nieruchomości równych szans

nieruchomości i różnorodność
Nieruchomości i różnorodność, fot. Shutterstock
Miejsca ciszy służące modlitwie, medytacji lub refleksji, przestrzenie przyjazne mamom, strefy neutralne płciowo czy zastosowanie odpowiedniego oświetlenia i ławek do odpoczynku – brzmi jak idealny pomysł na relaks po godzinach? Nie. To rozwiązania niezbędne do zastosowania przez firmy chcące działać zgodnie z ideą wspierania różnorodności w miejscu pracy. Może w tym pomóc autorski model oceny przestrzeni DIB opracowany przez JLL.
ARTYKUŁ BEZPŁATNY

z miesięcznika „My Company Polska”, wydanie 6/2022 (81)

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Partner:

Mówiąc o różnorodności, należy zacząć od tego, że organizacje nie kreują różnorodności swoich pracowników, ale mogą za to wspierać budowanie przyjaznego otoczenia, tworząc warunki, w których każdy pracownik czuje się rozumiany i akceptowany. Interakcji i komunikacji sprzyja odpowiednio zaprojektowana przestrzeń, zaplanowana jako system wsparcia, a nie bariera. W ocenie dostosowania przestrzeni do potrzeb różnych grup społecznych pomocne są narzędzia uwzględniające kryteria różnorodności, integracji i przynależności w miejscu pracy, takie jak model DIB opracowany przez JLL. – Innowacje w organizacji możemy podzielić na kilka typów, jednak większość z nich to innowacje stopniowe powstające na styku różnych punktów widzenia. Homogeniczne zespoły myślą podobnie i podejmują decyzje w dogodnym dla siebie schemacie działania. Natomiast w przypadku różnorodnych zespołów mamy do czynienia ze zderzeniem ze sobą odmiennych punktów widzenia. Unikalna wartość dodana, jakim jest szerokie spektrum doświadczeń tych osób, sprawia, że przy odpowiedniej moderacji wypracowywane są efektywniejsze rozwiązania – mówi Jakub Zieliński, Head of Workplace Strategy JLL Polska. – Aby proces ten mógł zaistnieć, pracownicy muszą czuć się komfortowo w środowisku pracy, nie tylko pod względem atmosfery, lecz również przestrzeni fizycznej będącej podstawową platformą wymiany doświadczeń. Z tego względu biura powinny być tworzone w sposób przyjazny dla różnorodnych grup, a przestrzenie wspierane przez edukację kształtującą odpowiednie postawy – tłumaczy. 

Uwzględniając kryteria różnorodności, integracji i przynależności w definicji przestrzeni pracy, JLL opracował unikatowy model certyfikacji DIB (Diversity, Inclusion and Belonging) ułatwiający kreowanie przestrzeni przyjaznych osobom o różnorodnych potrzebach i wspomagający tworzenie środowiska pracy  dopasowanego do nich. DIB to model oceniający blisko 200 czynników realnie wpływających na inkluzywność miejsca pracy. W ramach głównych filarów modelu DIB przestrzeń oceniana jest pod kątem jej fizycznej dostępności, wspierania neuroróżnorodności, równości płci, grup kulturowych i etnicznych, tożsamości seksualnej i orientacji,  a także odpowiedzialności społecznej i przystosowania do starzejącej się populacji. Certyfikacja DIB JLL Polska zapewnia nie tylko strukturę, w ramach której firmy mogą tworzyć różnorodną platformę dla kooperacji swoich pracowników, ale przede wszystkim wskazuje konkretne i wartościowe rozwiązania dopasowujące projekt miejsca pracy do współczesnych potrzeb i strategii D&I organizacji.

-----------------------------------------------------

Wsparcie dla firm

Jako rzecznik ESG dla sektora real estate w Polsce JLL buduje zorientowaną na przyszłość ofertę doradczą znacznie wykraczającą poza rynek nieruchomości. W ramach promowania diversity & inclusion JLL Polska pomaga również polskim klientom wdrażać najlepsze globalne praktyki dotyczące wspierania różnorodności i zaangażowania, które przynoszą wymierne korzyści organizacyjne.

-----------------------------------------------------

200 – tyle czynników wpływających na inkluzywność miejsca pracy ocenia model DIB by JLL

87 proc. – o tyle częściej trafne decyzje podejmują różnorodne zespoły niż pojedyncze osoby  

Źródło: Cloverpop, Hacking Diversity with Inclusive Decision-Making, 2017.

 

My Company Polska wydanie 6/2022 (81)

Więcej możesz przeczytać w 6/2022 (81) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY