Wydanie 7/2021 (70) miesięcznika „My Company Polska”

Miesięcznik My Company Polska - Wydanie 7/2021 (70)

Data publikacji: 01.07.2021

Daję drugie życie NewConnect. Wywiad z Januarym Ciszewskim

To dla mnie dopiero początek, ale dziś sprzątam rynek NewConnect, dając spółkom nowe życie. Bardziej interesuje mnie biznes, który urośnie setki procent – mówi January Ciszewski, właściciel JR HOLDING ASI.

Grzegorz Sadowski

Czytaj swoje e-wydania miesięcznika „My Company Polska” w aplikacji mobilnej na Android, iPad oraz iPhone

Google Play App Store
Spis treści wydania 7/2021 (70)

10

Pełny obraz

Polski Ład, czyli pudełko z czekoladkami

Polski Ład powoli się wykluwa, choć do przyjęcia tych zapowiedzi potrzebne będzie ok. 100 ustaw, więc całość może się opóźnić do 2022 r. Chyba że po drodze odbędą się wybory.

14

Ekonomia jutra

Nasza cenna klasa średnia

W Polsce klasa średnia dopiero rośnie. Jeszcze nie okrzepła, nie powinno się więc jej przesadnie obciążać podatkami. Polityka powinna sprzyjać temu, żeby ludzie się bogacili, tymczasem pojawiają się pierwsze oznaki, że być może idziemy w przeciwną stronę - mówi dr Maciej Bukowski, prezes WiseEuropa.

24

Raporty

Raport w co inwestować. Kiedy sprzedać i co kupić

Kwiecień 2020 r. był prawdopodobnie najlepszą od dekady okazją do zarobienia pieniędzy na rynku. Odważni to zrobili i w ciągu kilku miesięcy zwiększyli majątek o 50 proc. Inni miesiąc w miesiąc tracą pieniądze przez inflację. Czy da się to zmienić?

32

Raporty

GPW wspiera emitentów w raportowaniu ESG

Giełda Papierów Wartościowych we współpracy z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju opublikowała „Wytyczne do raportowania ESG. Przewodnik dla spółek notowanych na GPW”. Ten dokument ma wesprzeć emitentów w procesie raportowania danych niefinansowych zgodnych z oczekiwaniami inwestorów. GPW jest jedną z 56 giełd na świecie, które opublikowały przewodniki o raportowaniu czynników ESG.

34

Ludzie

Giełda marzeń z dzieciństwa

Wiesz czym jest Charizard? Nie? To żałuj, bo może masz na strychu kartę z jego wizerunkiem, za którą kolekcjonerzy są gotowi zapłacić kilkadziesiąt tysięcy złotych. Inwestycje alternatywne stają się coraz popularniejsze, a zdaniem wielu są pewniejsze i lepiej oprocentowane niż lokaty.

38

Ludzie

Kraj Kwitnącego Biznesu

Japończycy mieszkający w Polsce postanowili wykorzystać rosnące zainteresowanie kulturą ich kraju. I przy okazji na tym zarobić.

42

Ludzie

Góry na wyciągnięcie ręki

Spółka Air Sport to pionier treningów wysokościowych w Polsce. Wszystko za sprawą opracowanej przez nią technologii Air Zone, która pozwala na wytworzenie warunków wysokogórskich w dowolnym pomieszczeniu. Dzięki niej górski klimat jest blisko jak nigdy dotąd.

45

Ludzie

Wirtualna rzeczywistość, realna wiedza

Technologia VR (wirtualna rzeczywistość) to już nie tylko gry i rozrywka, ale też ważny element edukacji. W przyszłości szkolenia z goglami w roli głównej mogą się stać wręcz obowiązkowe.

48

Ludzie

Nowe ogrody Semiramidy

Na początku była chemia Matyldy, Karoliny, Piotrka i dwóch Michałów. Z udziałem fizyki i gotówki wyrosło z niej już kilkadziesiąt tysięcy doniczek pełnych mikroelementów. Obecnie mogą ich produkować ponad pół tysiąca dziennie.

51

Ludzie

Z nieba do piekła i z powrotem

JoBot24 działał i dostarczał obiecywaną wartość. Kandydaci do pracy chętnie go używali, a klienci chcieli wdrażać i byli gotowi za niego płacić. Mimo to pomysł nie chwycił. Co poszło nie tak?

54

Rynki

Polski Ład. Czy da się przed tym uciec?

Nie ma jeszcze konkretnych ustaw i na razie możemy oceniać zmiany wprowadzone przez Polski Ład jedynie na podstawie informacji podawanych przez rząd, które są dawkowane, aby przesadnie nie irytować przedsiębiorców. Zapytaliśmy doradców podatkowych, co można zrobić, aby poprawić swoją sytuację i zoptymalizować podatki, jeśli Polski Ład wejdzie w życie w takiej formie, w jakiej został zaprezentowany.

58

Rynki

7 trendów w dziedzinie sztucznej inteligencji

Diagnozuje choroby, przejmuje od ludzi najbardziej żmudne prace, prowadzi pojazdy, chroni nas, bawi, ale też sprawdza i kontroluje. Gdzie i w jakich dziedzinach w Polsce najszybciej się rozwija sztuczna inteligencja.

62

Ludzie

Najlepsze polskie edtechy. Żegnaj, szkoło!

Oczywiście taka szkoło, jaką znaliśmy dotychczas. Bo choć potrzeba uczenia się jest niezmiennie ważna, do dyspozycji mamy inne narzędzia: Messenger wypiera słowniki językowe, a rozszerzona rzeczywistość zastępuje tradycyjne podręczniki. Tylko wymówki wciąż nie działają – na „nie mam zadania, bo bolał mnie brzuch”, nadal nie nabierze się żaden nauczyciel.

66

Rynki

Wyjeżdżają i nie wracają

Informatycy, którzy plasują się w górnych granicach zarobków mogą pracować wszędzie. Polski Ład może sprawić, że niektórzy zechcą wypróbować emigrację? A ci co tego spróbowali mówią, że o powrocie nie myślą.

76

Moja firma

Hybryda czy awaria

Czy wiemy, jak tak naprawdę ma wyglądać efektywna praca hybrydowa? A może tylko nam się tak wydaje? O trudnościach menedżerów w nowej rzeczywistości pracy i o tym, czy chcieliby tak pracować przez następnych 20 lat dyskutowaliśmy w ramach debat My Company „Normalność 2.0”.

85

Moja firma

Kod genetyczny wywrotowca

Co robić, żeby dokonać przełomu? Przede wszystkim trzeba wybrać odpowiednią branżę. Największą podatność na radykalne zmiany wykazują te sektory, w których ceny rosną szybciej niż inflacja, a wzrost kosztów dla klientów nie wynika z pojawienia się innowacji.

88

Marka Godna Zaufania

Marka Godna Zaufania. CSR, dobry sposób na...

Marka godna zaufania to taka, która nie tylko cieszy się dobrą opinią z powodu jakości swoich produktów i usług, lecz taka, która ma odwagę angażować się w ważne sprawy. Działania na rzecz Społecznej Odpowiedzialność Biznesu (CSR) to najlepszy sposób, by udowodnić, że liczy się nie tylko zysk.

92

Moja firma

Spółki dywidendowe biją rynek

Rok po pandemii indeksy giełdowe są wyraźnie wyżej niż w czasie paniki, a zarabianie na wzrostach cen akcji nie było wielką sztuką. Ale spółki dywidendowe zyskały dwa razy więcej niż WIG. W skali pięciu lat przewaga jest 3,5-krotna.

100

Raporty

Raport e-commerce. Online + Offline = przyszłość

Największą szansę w walce o klienta mają te firmy, które umiejętnie połączą światy online i offline. Jednolita historia zakupowa, zwana omnichannel, krystalizuje się jako najlepsza droga do rozwoju w tej branży.

103

Raporty

O tym, co e-commerce stracił w wyniku pandemii

Pandemia przyspieszyła rozwój e-commerce. Branża aż huczy od danych dotyczących tego, kto i ile zyskał, które sektory urosły najbardziej. Ale czy to, co dzieje się teraz, to na pewno tylko łatwy zysk? Jest jedna rzecz, którą pandemia z pewnością zabrała e-handlowi – czas. Jeszcze do niedawna wystarczyło po prostu sprzedawać w sieci, teraz sama obecność w niej to za mało!

105

Moja firma

Własny adres w wirtualnym świecie

Pomysł na biznes to nie wszystko. Aby zaistnieć w internecie, trzeba pomyśleć o mediach społecznościowych, o dobrej pozycji w wyszukiwarkach… Wówczas niezbędna jest własna strona, a zatem i internetowy adres. Aby go mieć, trzeba zadbać o zarejestrowanie go w jednej z firm, które mają do tego prawo. Ile takie adresy kosztują i jak się zarejestrować?

107

Nowe technologie

Składana rewolucja

Kiedy wyciągniesz go z torby, na pewno usłyszysz pytanie: O, co to jest? – A nic, to pierwszy na świecie laptop ze składanym ekranem. Może być laptopem, może być tabletem, sprawdzi się jako książka. Efekt „wow” gwarantowany.

117

Felietony

The show Musk go on!

Fajnie byłoby umrzeć na Marsie, byleby nie rozbić się przy podejściu do lądowania – powiedział kiedyś Elon Musk. Teraz ekscentryczny biznesmen i techniczny wizjoner realizuje taki właśnie swój kosmiczno-eschatologiczny projekt (SpaceX), ale także wiele innych.