Wydanie 6/2021 (69) miesięcznika „My Company Polska”

Miesięcznik My Company Polska - Wydanie 6/2021 (69)

Data publikacji: 01.06.2021

Starcie Dawida z Goliatem [WYWIAD]

Kiedyś rozwój 5G napędzali giganci. Dziś jest odwrotnie. Takie małe firmy jak nasza mogą wstrząsnąć branżą. To my jesteśmy innowacyjni i to my będziemy kreować trendy na rynku telekomunikacyjnym – mówią Dawid Kuchta i Marcin Góralczyk, założyciele Microamp Solutions.

Kuba Dobroszek

Czytaj swoje e-wydania miesięcznika „My Company Polska” w aplikacji mobilnej na Android, iPad oraz iPhone

Google Play App Store
Spis treści wydania 6/2021 (69)

1

Edytorial

Na czym polega innowacja [FELIETON]

Jakieś trzy tysiące lat temu doszło do spotkania Filistynów i Hebrajczyków. Tym samym doszło do jednego z najsłynniejszych pojedynków w historii. Filistyni byli Ludem Morza pochodzącym z Krety. Stamtąd przypłynęli na wybrzeże Palestyny i zaczęli się tam osiedlać. Hebrajczycy z kolei pod przywództwem króla Saula żyli wyżej, w górskich skupiskach.

5

Aktualności

Zdobądź tytuł Fabryki Przyszłości

Inicjatywa Platformy Przemysłu Przyszłości jest propozycją dla firm, które chciałyby pokazać własne wdrożenia rozwiązań z zakresu przemysłu 4.0 z ostatnich 2 lat. Konkurs ma za zadanie promować dobre praktyki w transformacji cyfrowej, a także inspirować i wspierać przedsiębiorstwa we wprowadzaniu nowoczesnych systemów i elastycznej organizacji.

10

Aktualności

Polski Ład. Co dla przedsiębiorców?

Polski Ład to zapowiadany od dawna program partii rządzącej, którego celem jest transformacja gospodarki. Obok licznych transferów socjalnych będą ważne zmiany dla przedsiębiorców.

14

Pełny obraz

Świat rosnących podatków

Następne programy pomocowe wiążą się z kolejnymi zapowiadanymi podwyżkami podatków. A w tle pędząca inflacja. Czy jest się czym martwić?

16

Marka Godna Zaufania

Nagrodziliśmy Marki Godne Zaufania

Mimo pandemii udało nam się wirtualnie spotkać i wręczyć statuetki Marki Godnej Zaufania. To już 6. edycja naszego badania. Przypomnijmy – to tytuł przyznawany markom i firmom, które wskazywane są przez samych przedsiębiorców.

18

Ekonomia jutra

Wierzę, że Nordstream 2 nie powstanie [WYWIAD]

Rosyjski Gazprom próbuje wzmocnić swą dominującą pozycję na europejskim rynku gazowym, a Niemcy mogą pomóc w realizacji tego projektu. To nie służy bezpieczeństwu energetycznemu – mówi Paweł Majewski, prezes PGNiG.

22

Ludzie

Być jak Elon Musk. Polscy innowatorzy 2021 [ZESTAWIENIE]

Lekarze, technolodzy, startupowcy, artyści. Zdaniem wielu ekspertów nasz kraj to dobre miejsce na rozwijanie innowacji – nie tylko tych technologicznych. I wymienione poniżej osoby tylko tę tezę potwierdzają. Prezentujemy kolejną edycję listy polskich innowatorów, których inicjatywy mogą wkrótce zmienić – lub już zmieniają! – świat.

30

Wywiady

Starcie Dawida z Goliatem [WYWIAD]

Kiedyś rozwój 5G napędzali giganci. Dziś jest odwrotnie. Takie małe firmy jak nasza mogą wstrząsnąć branżą. To my jesteśmy innowacyjni i to my będziemy kreować trendy na rynku telekomunikacyjnym – mówią Dawid Kuchta i Marcin Góralczyk, założyciele Microamp Solutions.

35

Ludzie

Schemat na innowacyjność

Choć już widzimy się wśród liderów, to jesteśmy wśród maruderów. Deklarujemy, że chcemy być jak Jeff Bezos, a dominuje w nas folwarczny styl zarządzania, gdzie szef ma zawsze rację i nie popełnia błędów. Jak więc polskie firmy mogą dobiec do pędzącego w przyszłość peletonu innowatorów?

37

Aktualności

Finansowe turbodoładowanie dla innowatorów

Do zdobycia: 2,5 mln euro dotacji, plus do 15 mln w formie inwestycji oraz coaching, doradztwo, kontakty biznesowe. Ale tylko dla wybranych: rozwijających przełomowe innowacje małych firm i startupów. Ruszyła Europejska Rada ds. Innowacji – wart 10 mld euro, najważniejszy unijny program finansowania innowacji w przedsiębiorstwach.

40

Aktualności

Lotos rozwija segment paliw alternatywnych

Polityka Zielonego Ładu oraz związana z nią transformacja energetyczna wymusza na branży rafineryjnej podjęcie zdecydowanych działań. Grupa LOTOS, która zarządza jedną z najnowocześniejszych rafinerii w Europie, w tej zmieniającej się rzeczywistości upatruje swoją szansę rozwoju. Gdański koncern m.in. inwestuje w wodór oraz buduje swoje kompetencje w obszarze morskiej energetyki wiatrowej.

42

Ludzie

Rośliny pełne energii

Magnetiqa to polski startup, który wykorzystuje elektrostymulację do tworzenia roślin przyszłości. Dzięki niej rosną one szybciej, a ich uprawa w farmach wertykalnych zyskuje na efektywności.

44

Ludzie

Kosmiczny slow biznes

Drukowane w okazałych rozmiarach zdjęcia kosmosu wykonywane przez twórcę firmy Astrography przebojem podbijają planetę Ziemię.

46

Ludzie

Rewolucja trwa

By odnieść sukces w branży piwnej, nie trzeba być browarnikiem. – Warto znać rządzące rynkiem mechanizmy. Również w tej dziedzinie potrzebni są doświadczeni zarządzający – mówi Tomasz Banaszkiewicz, prezes zarządu Browaru Błonie.

49

Ludzie

Psychologiczna rewolucja

Od pomysłu do firmy, która zatrudnia 25 osób i pozyskała prawie 9 mln zł w zaledwie pół roku. Oto krótka historia startupu Mindgram, którego twarzą jest Małgorzata Ohme.

52

Ludzie

Len can

Stary i szlachetny len to modowy hit ostatnich sezonów. A polska marka Łyko, która tworzy kolekcje ubrań z polskiego i litewskiego lnu płynie na tej fali. Dzięki technologii zmiękczania len się nie gniecie, jest prozdrowotny i wygląda zjawiskowo. I w dodatku jest biodegradowalny i bezodpadowy.

54

Rynki

Pandemiczny boom erotyczny

Wielu przedsiębiorców liczy straty po kolejnym lockdownie, inni już pogodzili się z tym, że szans na ratunek dla ich biznesu nie ma. Ale jest branża, która w pandemii rozkwitła. Gadżety erotyczne nigdy wcześniej nie były tak pożądane. I na świecie, i w Polsce.

58

Rynki

Podróże na zamówienie

Pandemia nie powaliła na kolana całej turystyki. Spersonalizowane, kameralne wyjazdy przeżywają prawdziwy boom. Dają klimat, bezpieczeństwo i niezapomniane atrakcje. I choć są nie na każdą kieszeń, ci którzy je organizują liczą zyski.

62

Rynki

Wakacje z bonami

Przynajmniej 1 mld zł jest obecnie do zarobienia przez przedsiębiorców działających w branży turystycznej. W rękach polskich rodzin znalazło się bowiem już 1,4 mln bonów turystycznych o wartości 1,22 mld zł, z czego dotychczas w ramach tego programu wydano tylko nieco ponad 300 mln.

65

Rynki

Biznes się rozhulał

W tym roku lato przyjedzie do nas, jak w wierszu Jana Brzechwy, „raczej na hulajnodze”. Te elektryczne jednoślady od kilku lat podbijają polskie miasta. Do tego właśnie zmieniły się przepisy prawa o ruchu drogowym, co będzie dodatkowym impulsem do rozwoju branży.

69

Wywiady

Jeszcze nie jest przepięknie... [WYWIAD]

... choć już o krok bliżej normalności. Branża koncertowa liczy straty i wciąż mierzy się z niepewnością, ale pojawia się już światełko w tunelu. Obserwatorzy rynku zapewniają, że latem na wielkie imprezy plenerowe nie ma co liczyć, jednak momentów na śpiew i taniec nie zabraknie.

72

Startupy

Biec z wiatrem. Najlepsze startupy e-commerce [RANKING]

Rok 2020 był rekordowy dla sektora e-commerce. Możliwości, jakie dał przedsiębiorcom rozwój sprzedażowych kanałów internetowych są duże jak nigdy wcześniej. Eksperci podkreślają jednak, że nie każdy skorzysta na e-commerce’owej rewolucji. Bo żeby biec z wiatrem, nie wystarczy tylko dobry pomysł.

76

Moja firma

Firma na sprzedaż

Uruchomienie biznesu jest dość proste. Jego likwidacja już nie. Dziś, na fali konsekwencji pandemii i lockdownu, tysiące przedsiębiorców próbują sprzedać swoje firmy.

80

Moja firma

Firma wypromowana na filmikach

TikTok i Instagram to dwie popularne platformy, które pozwalają na publikowanie krótkich filmików. Firmy coraz częściej wykorzystują to do celów marketingowych. Dlaczego warto i jak to robić?

88

Wywiady

Rosnąć zdrowo [WYWIAD]

Przed pandemią opieka medyczna była postrzegana jedynie w kontekście benefitu. Obecnie pracodawcy chcą wziąć większą odpowiedzialność za kondycję swoich pracowników – mówi Anna Janiczek, prezes zarządu PZU Zdrowie.

91

Zarządzanie

Jak zwolnić pracownika. Akademia Młodego Szefa

Podobno prawdziwym szefem zostaje się wtedy, gdy po raz pierwszy zwalnia się swojego pracownika. Brzmi okrutnie, ale jest w tym ziarno prawdy, bo możliwość usunięcia kogoś z zespołu to jedno z najważniejszych narzędzi zarządzania. Podpowiadamy, jak zwalniać, ale nie niszczyć siebie, zwalnianego i firmy.

94

Marka Godna Zaufania

Marka to ty. Marka Godna Zaufania

Wydaje się, że marka osobista ma niewiele wspólnego z budowaniem wizerunku firmy. Wiele firm bagatelizuje ten aspekt, uważając, że liczy się co najwyżej marka szefa czy najważniejszych menedżerów. To błąd, bo personal branding pracowników jest ważnym elementem składowym w tworzeniu marki godnej zaufania. Oto trzy powody, dla których warto wspierać swoich ludzi w budowaniu ich osobistego brandu.

97

Aktualności

Zdrowa Firma, nowe podejście do dbania o zdrowie pracowników

Opieka medyczna od zawsze była ważnym aspektem życia nie tylko każdej rodziny, ale też każdego przedsiębiorcy prowadzącego własną firmę. Aż przyszedł rok 2020 i wszyscy zrozumieliśmy, że zdrowie jest po prostu najważniejsze. To ono właściwie decyduje o jakości naszego życia.

98

Finanse

Srebrne pokolenie daje zarobić

Do 2050 r. liczba osób powyżej 65. roku życia w Polsce podwoi się i przekroczy 10 mln. Już obecnie na emeryturę przechodzi pokolenie powojennego wyżu. Na demografii też można zarabiać, choć nie jest to najłatwiejszy sposób pomnażania kapitału.

109

Raporty

Twoja spółka jest w fazie wzrostu? Myślisz o ekspansji? Aplikuj o środki na rozwój!

Małe i średnie firmy prowadzące działalność innowacyjną i badawczo-rozwojową mogą liczyć na wsparcie funduszy venture capital. Jednym z ciekawszych na rynku jest obecnie NCBR Investment Fund (NIF), który dla firm, będących w fazie wzrostu lub ekspansji, komercjalizujących wyniki prac badawczo-rozwojowych (B+R+I) będzie miał budżet aż 700 mln zł.

110

Nowe technologie

Pod nadzorem. Bezpieczeństwo w domu i firmie

Mieszkanie, dom, siedziba firmy, jej magazyny – z użyciem współczesnych technologii można łatwo i stosunkowo tanio objąć takie miejsca nadzorem. Fakt, tracimy przez to prywatność, jednak kamery, czujniki wody czy dymu uchronią nas przez dużymi stratami i – co ważniejsze – niebezpieczeństwem. Tym bardziej że reagują natychmiast, przywołując na czas potrzebną pomoc.