Zarobić na zarabianiu

fot. East News
fot. East News
Konia z rzędem temu, kto przewidział, że wybuch epidemii koronawirusa wpłynie na… ożywienie rodzimego rynku kapitałowego. Fundusze notują napływy, biura maklerskie liczą prowizje, a przestrzeni na dalszy wzrost cen akcji nie brakuje. Jak zarobić na powracającej modzie na inwestycje?

Od lat warszawska giełda pozostaje w tyle za rynkami rozwiniętymi. Nowojorskie indeksy notują historyczne wartości tak, jakby pandemii COVID-19 nigdy nie było. Indeksy giełd zachodnich były w końcu sierpnia bliskie wyrównania historycznych poziomów, a WIG… Cóż, WIG potrzebował wzrostu o 30 proc., żeby znaleźć się tam, gdzie był trzy lata temu, WIG20 (indeks największych spółek naszej giełdy) musiałby zyskać ponad 100 proc., żeby wyrównać rekord z 2007 r. Liczba notowanych na giełdzie spółek topnieje z kwartału na kwartał, podobnie jak ich kapitalizacja (ale nie w II kwartale br.). A jednak, na tym smutnym obrazie pojawiło się również słońce i to wcale nie gasnącymi promieniami, ale raczej po wschodniej stronie.

Wszystko dzięki COVID-19

Na przełomie lutego i marca br. niewielu mogło przypuszczać, że wybuch pandemii będzie miał tak dobroczynny wpływ na polski rynek kapitałowy. W lutym WIG stracił 14,4 proc. i powtórzył ten wyczyn w marcu, a była to i tak tylko kontynuacja spadkowej tendencji rozpoczętej kilka miesięcy wcześniej.

Jednym ze skutków epidemii o dużym znaczeniu dla rynku kapitałowego – obok osunięcia się notowań akcji do wieloletnich minimów – była obniżka stóp procentowych w Polsce o łącznie 150 pkt bazowych (1,5 pkt proc.). Doprowadziła ona 

m.in. do spadku oprocentowania lokat bankowych i obligacji oszczędnościowych...

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów

Masz już prenumeratę? Zaloguj się

Kup prenumeratę cyfrową, aby mieć dostęp
do wszystkich tekstów MyCompanyPolska.pl

Wykup dostęp

Co otrzymasz w ramach prenumeraty cyfrowej?

  • Nielimitowany dostęp do wszystkich treści serwisu MyCompanyPolska.pl
  •   Dostęp do treści miesięcznika My Company Polska
  •   Dostęp do cyfrowych wydań miesięcznika w aplikacji mobilnej (iOs, Android)
  •   Dostęp do archiwalnych treści My Company Polska

Dowiedz się więcej o subskrybcji

My Company Polska wydanie 10/2020 (61)

Więcej możesz przeczytać w 10/2020 (61) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ