25 najlepszych polskich startupów 2020

fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe
To już druga edycja naszego rankingu najlepszych polskich startupów. I okazuje się, że młode polskie firmy dobrze stawiły czoło skutkom pandemii i są rozchwytywane przez inwestorów. Dane rynkowe i PFR Ventures napawają optymizmem, bo w pierwszej połowie 2020 r. padło już kilka rekordów.
ARTYKUŁ BEZPŁATNY

z miesięcznika „My Company Polska”, wydanie 10/2020 (61)

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Polskie startupy rosną w dobie pandemii. Rok 2020 pokazał, że mimo trudności w gospodarce udaje im się pozyskiwać finansowanie z rynku. Polska rośnie w siłę m.in. firmami, które mają innowacyjne podejście do działania w sferze online, a także specjalizują się w biomedycynie. Większość z tych przedsiębiorstw ma plany podbicia nie tylko polskiego rynku, ale też zrobienia zamieszania w skali rynków globalnych. Polacy nie wystraszyli się pandemii, a potraktowali ją nawet jako szansę do zaistnienia. Aleksander Mokrzycki, wiceprezes PFR Ventures, mówi, że analizując 25 największych inwestycji na krajowym rynku VC, można zauważyć, że lokalni inwestorzy zaczynają brać udział w rundach przekraczających 5 czy 10 mln zł. Wcześniej, górną granicę inwestycji stanowił próg 5 mln zł. Sam PFR Ventures, był zaangażowany w 10 z 25 największych inwestycji pierwszego półrocza. Polscy przedsiębiorcy śmiało idą po swoje. Są pewni swoich umiejętności, a wcześniej zdążyli już popełnić niejeden błąd. Dawid Urban i Mateusz Oleksiuk, którzy tworzą aplikację LESS_, chcą walczyć z największymi na rynku konkurentami posiadającymi dostęp do finansowania kilkakrotnie przekraczający możliwości polskiego startupu. Chcą być marką globalną wpisującą się w trendy sharing economy. Podejmują wyzwanie bez kompleksów, bo są pewni swojego produktu, który już teraz dostał rekordowe finansowanie w rundzie seed.

-

1. LESS_ 

LESS_ , czyli nasza historia okładkowa, to aplikacja (i wkrótce strona internetowa), w której łączą się wszystkie najnowsze globalne trendy – ochrony środowiska i nadanie rzeczom drugiego życia. Użytkownicy mogą wystawić tam swoje nieużywane ubrania. Biznes napędzają dziś celebryci mający ogromne zasięgi w social mediach. Twórcy aplikacji chcą, by LESS_ stał się produktem globalnym. Mają nawet już gotowy plan podboju rynków środkowoeuropejskich. Aplikację stworzył Mateusz Oleksiuk, a jej pierwotna nazwa to 

CountMe. Dopiero przy pomocy inwestora Dawida Urbana, który wszedł w biznes LESS_ w roli anioła biznesu, aplikacja zmieniła nazwę, a pracę nad rozwojem startupu ruszyły z kopyta. Rynkowy potencjał firmy zauważyli inwestorzy. W wiosennej rundzie seed aplikacja zebrała 12 mln zł, co jest rekordowym wynikiem na polskim rynku. Wśród inwestorów znalazł się Robert Lewandowski oraz biznesowe tuzy takie jak Krzysztof Pawiński, właściciel Maspeksu. Swoje środki zainwestowali też dwaj założyciele Allegro oraz Eryk Stankunowicz, były wieloletni dziennikarz magazynu „Forbes”.

2. Cosmose AI

Startup w rundzie A zebrał 15 mln dol. finansowania (80 mln zł). Dzisiaj jego wartość wyceniana jest na 100 mln dol. W polską firmę zainwestował m.in. Singapurczyk Raymond Zage z Tiga Investments (zaangażowany m.in. w Gojek czy Toshibę), fundusze OTB Ventures czy TDJ Pitango wraz z grupą prominentnych osób z Azji. Cosmose AI łączy anonimowe ID użytkowników smarftonów z precyzyjną geolokalizacją. W ten sposób napędza sprzedaż offline dla kilkuset największych marek na świecie, są to: LVMH, Coca-Cola, Walmart, L’Oréal czy Samsung. Cosmose ma za zadanie doskonalenie strategii marketingowych i sprzedażowych. Czym dokładnie zajmuje się Cosmose AI? Aplikacja pozwalaj na pokazywanie reklam w internecie na podstawie zachowań w świecie realnym. Jak mówi jej twórca Miron Mironiuk w jednym z wywiadów, Cosmose jest w stanie poinformować sprzedawcę, że klient wrócił do niego z powodu reklamy, którą zobaczył. Dziś firma obejmuje swoją analityką 1 mld konsumentów w Azji. Wkrótce ma to być już 2 mld ludzi.

3. Nomagic 

Nomagic powstał w 2018 r. Został założony przez Kacpra Nowickiego, byłego szefa biura inżynierskiego Google w Warszawie Marka Cygana; naukowca i informatyka oraz Tristana d’Orgevala, który był odpowiedzialny za rozwój produktu i sprzedaży kalifornijskiego startupu Climate Corp. W dużym skrócie: Nomagic odpowiedzialny jest za robotyzację procesów logistycznych. Firma tworzy roboty, które są w stanie np. rozpoznać zapakowany telefon. Mają one zastosowanie w różnego rodzaju centrach logistycznych oraz liniach produkcyjnych. Tworzone przez Nomagic roboty są w stanie przenosić rzeczy i umieszczać je w odpowiednich miejscach. Firma w ramach rundy seed pozyskała finansowanie w wysokości 8,6 mln dol. (ok. 33 mln zł). Zainwestowali w nią inwestorzy z Doliny Krzemowej: fundusz Khosla Ventures wspierany przez Hoxton Ventures z Londynu, DN Capital też z Londynu, Capnamic Ventures z Kolonii, krakowski fundusz Bitspiration Booster oraz Manta Ray należący do Sebastiana Kulczyka.

4. Symmetrical.ai

To polski fintech, który ma pomóc ludziom żyjącym „od dziesiątego do dziesiątego”. Prowadzony jest przez Piotra Smolenia i Daniela Wartołowskiego. Firma działa w obszarze salary finance – jest to segment elastycznych mikropożyczek, które są zabezpieczone wynagrodzeniem. Symmetrical.ai na podstawie informacji dostarczonych przez pracodawcę (wynagrodzenie, czas pracy) jest w stanie poprawić dostępność i ofertę produktów finansowych korzystnych dla pracowników. Efekt tego jest taki, że osoby o niższych dochodach mogą zaoszczędzić na niepotrzebnych opłatach i odsetkach. Startup pozyskał 25 mln zł finansowania o charakterze kapitałowym i dłużnym. Po stronie kapitałowej wiodącą rolę odegrali Global Founders Capital oraz Partech – globalny fundusz VC z prawie 40-letnim doświadczeniem. W firmę zainwestowali także: Finch Capital, Market One Capital oraz Plug&Play.

5. Billon 

Billon to firma, która powstała w 2015 r. w Wielkiej Brytanii. Została ona utworzona na bazie polskiego projektu. Billon tworzy system rozproszonego rejestru (DLT) dla biznesu, który ma swoje zastosowanie w rozwiązaniach do zarządzania pieniędzmi, dokumentami oraz danymi i tożsamością. Startup posiada licencję wydawcy pieniądza elektronicznego w Wielkiej Brytanii oraz w Polsce. Fintech zamknął w pierwszej połowie 2020 r. pierwszą rundę inwestycyjną, w której pozyskał 6 mln dol. (ok. 25 mln zł). Billonem zainteresowane są m.in. Philip Morris, Microsoft czy Raiffeisen Bank International. Wśród głównych inwestorów jest firma FIS zajmująca się tworzeniem oprogramowania dla amerykańskiego sektora bankowego. A prezesem jest Wojciech Kostrzewa, były prezes ITI.

6. Coinfirm 

Coinfirm powstał w grudniu 2016 r. Firma zabezpiecza kryptotransakcje przed praniem pieniędzy i finansowaniem terroryzmu. Obecnie firma jest obecna w 30 krajach świata, a obsługuje takich klientów jak bank PKO BP, rząd Gibraltaru czy centrum finansowe Abu Dhabi Global Market. Jej wartość szacowana jest na 100 mln zł. W styczniu w ramach pierwszej rundy finansowania zebrała z rynku 20 mln zł. Zainwestował w nią m.in. londyński fundusz venture capital – Bird Capital, NKB, Gauss Ventures, Blockchain Valley Ventures i polski Alfabeat. Środki pozyskane w pierwszej instytucjonalnej rundzie finansowania będą przeznaczone na rozwój oferty związanej z monitorowaniem transakcji kryptowalutowych pod kątem bezpieczeństwa i odzyskiwania straconych coinów. Spółka chce również skupić się na rozwoju w Stanach Zjednoczonych.

7. Autenti 

Działa od 2014 r. Oferuje rozwiązania umożliwiające podpisywanie dowolnych dokumentów w formie cyfrowej i to na każdym urządzeniu z dostępem do internetu. Dotychczas startup pozyskał 250 klientów biznesowych, a na jego platformie podpisy elektroniczne złożyło prawie 95 tys. osób. W 2020 r. zainwestowały w niego polskie banki. Alior Bank, BNP Paribas Bank Polska i PKO Bank Polski poprzez swoje fundusze VC wspólnie wyłożyły łącznie 17 mln zł, obejmując mniejszościowe udziały w Autenti i płacąc za nie po równo. Autenti chce pozyskiwać kolejnych klientów z sektora bankowego i finansowego. Prezesi banków podczas konferencji prasowej prezentującej inwestycję wskazywali, że jest to pierwszy krok w stronę „depapieryzacji Polski”, a standard podpisywania dokumentów drogą elektroniczną ocenili jako proekologiczny.

8. Uvera

To łódzki startup, który opracował rewolucyjny sposób ochrony skóry przed promieniowaniem UV. Otrzymał w tym roku grant w wysokości 2,5 mln euro z Europejskiej Rady Innowacji. Firma zajmuje się tworzeniem protektora UV o wyjątkowej stabilności i szerokim spektrum działania przed promieniowaniem słonecznym UV. Filtr stworzony przez Polaków jest bezpieczny dla ludzi, bo nie uszkadza DNA, a także dla środowiska przy okazji zmywania go w czasie kąpieli w morzu.

9. Neptune.ai

Neptune.ai w pierwszej połowie 2020 r. zebrał z rynku 11 mln zł. Firmie uwierzyli btov Partners, TDJ Pitango, Rheingau Partners, Mateusz Malinowski oraz Marek Cygan. Startup powstał w 2017 r. Neptune.ai to oprogramowanie, które umożliwia śledzenie całego procesu eksperymentów, wizualizację rezultatów oraz dzielenie się spostrzeżeniami. Specjalizuje się w projektach data science. Jego twórcy mówią, że Neptune.ai jest tym, czym Github dla programistów, a HubSpot dla działu sprzedaży. Okazuje się, że zapotrzebowanie na specjalistów data science rośnie, a wyniki ich pracy wciąż nie są satysfakcjonujące. Według badań przeprowadzonych przez Gartner, aż 85 proc. projektów w tej branży kończy się porażką. Założyciele Neptune.ai uważają, że niski wskaźnik powodzenia w dużej mierze spowodowany jest brakiem odpowiednich narzędzi do współpracy. Jego założycielem jest Piotr Niedźwiedź.

10. Inuru 

Inwestycja w Inuru jest ciekawostką w naszym zestawieniu. Jest to bowiem największa i pierwsza zagraniczna inwestycja polskiego funduszu Aria. Założona przez Polaków Marcina Ratajczaka i Patryka Barkowskiego berlińska spółka Inuru współpracuje z takimi markami jak np. Coca-Cola. Arię zasilił niemiecki startup kwotą 10 mln zł. Kapitał przeznaczony zostanie na skalowanie produkcji i ekspansję międzynarodową. Czym jest Inuru? Jest to startup, który tworzy inteligentne, komunikujące się z otoczeniem opakowania. Mogą one świecić, ostrzegać, a także reagować na dźwięk lub dotyk. To wszystko dzieje się dzięki opatentowanej technologii OLED, która pozwala wytwarzać światło tak cienkie, że można je zintegrować z dowolną powierzchnią. Wynalazek Inuru można także stosować na odzieży, książkach, a także urządzeniach elektrycznych.

11. Sinterit 

Sinterit to krakowski producent drukarek 3D pracujących w technologii SLS. Firma pozyskała 10 mln zł od funduszu EEC Magenta. Technologia selektywnego spiekania laserowego (SLS) rozwijana przez polską spółkę zmienia branżę. Krakowska firma oferuje produkty o parametrach precyzyjnych, przemysłowych drukarek 3D w cenie zbliżonej do produktu konsumenckiego. Na dodatek ich niewielki rozmiar umożliwia pracę w warunkach biurowych. Technologia wykorzystywana przez Sinterit pozwala na wydrukowanie wieloelementowych prototypów w ramach jednej sesji produkcyjnej. Urządzenia krakowian są efektywne kosztowo, bo zużywają mniej proszku.

12. New Work

To jeden z największych operatorów biur elastycznych w Europie Środkowej i Wschodniej. Na początku roku firma pozyskała 2,1 mln euro finansowania. Dane dotyczące inwestorów nie są jednak jawne. New Work chce skupić się na rozwoju narzędzi z użyciem zaawansowanych technologii. Są one odpowiedzią na potrzeby najemców oraz właścicieli nieruchomości wynikających ze zmian, które zachodzą na rynku pod wpływem pandemii COVID-19. Firma poprzez swoją platformę pomaga maksymalizować rentowność powierzchni biurowych. Przygotowuje szczegółową analizę przestrzeni, dostosowuje projekt, a także pomaga w komercjalizacji powierzchni wspólnych. Platforma Space as a Service umożliwia właścicielom nieruchomości monitorowanie wyników w czasie rzeczywistym.

13. RemoteMyApp

RemoteMyApp dostał 2 mln euro od właściciela T-mobile. Startup widzi swoją szansę w grach w chmurze. Firma liczy, że dzięki pozyskanym pieniądzom od Telekom Innovation Pool GmbH – strategicznego funduszu należącego do Deutsche Telekom – wzmocni swoje kompetencje w kluczowych obszarach technologii. Niemiecki Deutsche Telekom inwestując w RemoteMyApp pozyskuje z kolei drogę do wprowadzenia własnej platformy cloud gamingowej, która będzie oparta na systemie dostarczanym przez polską firmę. Dziś obie firmy pracują jeszcze nad wersją beta produktu.

14. Bezokularów.pl 

W styczniu br. internetowy sklep Bezokularow.pl, który oferuje soczewki kontaktowe, pozyskał 8 mln zł od funduszu INventures. Startup chce przeznaczyć pozyskane środki na rozwój nowego sklepuwOkularach.pl, który będzie sprzedawał okulary słoneczne i korekcyjne. Firma rozpoczęła swoją działalność w 2006 r. w internecie. Cztery lata później otrzymała dofinansowanie z funduszu Xevin Investments, a w 2015 r. od prywatnych aniołów biznesu  Krzysztofa Szalwy i Piotra Pokrzywy. W 2019 r. spółka wygenerowała blisko 37 mln zł przychodu oraz wskaźnik EBITDA był powyżej 1 mln zł. Bezokularów.pl zapewnia, że dalej chce pozostać w internecie i nie zamierza budować sklepów stacjonarnych.

15. Biotts 

Biotts to wrocławska spółka biotechnologiczna. Zajmuje się rozwijaniem innowacyjnych nośników substancji leczniczych, a także receptur leków. W maju tego roku firma pozyskała finansowanie w wysokości 7 mln zł od funduszu Montis Capital. Flagowy nośnik transdermalny Biottsa umożliwia transport cząsteczek w głąb skóry. Pozyskane środki zostaną przeznaczone na rozwój firmy: budowanie zespołu, a także kontynuację badań nad lekami. Wrocławska biotechnologiczna spółka podpisała niedawno wielomilionowy kontrakt z amerykańskim Balanced Biotech – wspólnie mają opracować lek na raka piersi.

16. Your Kaya 

Marka powstała w 2017 r. z inicjatywy Kai Rybickiej i Marka Guta. Zajmuje się ekologicznymi produktami do higieny intymnej. Marek Gut poszukiwał produktów pasujących do dystrybucji w modelu subskrypcyjnym. Założyciel firmy zauważył, że w składach tamponów i podpasek znajdują się poliester, dioksyny, chlor i inne substancje chemiczne. Chciał opracować produkt w pełni ekologiczny i przyjazny dla człowieka. W maju 2020 r. firma zebrała z rynku 5 mln zł od bValue, DFRI oraz Rafała Brzoski. Your KAYA działa jako sklep internetowy.

17. Dom3E 

O firmie Dom3E zrobiło się głośno w maju tego roku po tym, jak media obiegła informacja, że zainwestował w nią Grzegorz Krychowiak. Dom3E to w dużym skrócie startup budowlany. Jego twórcy, podglądając procesy występujące w naturze, stworzyli i opatentowali ekologiczny system wznoszenia ścian z elementów 3E na bazie perlitu. Grzegorz Krychowiak objął akcje spółki o równowartości 5 mln zł. Wspiera ją także marketingowo, użyczając swojego wizerunku w kampaniach promocyjnych.

18. DevSkiller 

DevSkiller to startup, który oferuje rozwiązania wspierające rekrutację i zarządzanie pracownikami w sektorze IT. Jest to platforma, na której firmy mogą znaleźć najlepszych ekspertów w branży. Spółka pozyskuje i przesiewa kandydatów dzięki opracowanej metodologii RealLifeTesting. Do grona jej klientów należą m.in. ING, Mango, PayPal czy Deloitte. Firma pozyskała 5 mln zł od funduszu SpeedUp Energy Innovation. Zebrane pieniądza mają pomóc firmie w ekspansji na rynkach zagranicznych oraz w uzupełnieniu swojej oferty o kolejne narzędzia.

19. Sundose 

Ten startup zajmuje się opracowywaniem spersonalizowanych suplementów diety. Jego misją jest każdorazowe stworzenie najlepszej receptury dla każdego użytkownika po to, by osiągał jak najlepsze efekty. Firma pozyskała 4,7 mln zł od dwóch australijskich funduszu Polipo Ventures i Investible, kilku aniołów biznesu z USA, a także polskiego Venture Inc. Tylko w ciągu roku firma urosła ponad 10-krotnie. Pozyskane środki mają zostać przeznaczone na rozwój personalizacji suplementu. Startup ma ambitne plany zostania europejskim liderem w branży suplementów.

20. Airly 

Airly to aplikacja do badania jakości powietrza. Wskazuje ona, jaki poziom smogu jest w danym momencie za oknem. Firma pozyskała w tym roku 4,7 mln zł finansowania, lecz dane dotyczące inwestora nie są jawne. Krakowski startup zaczynał od umieszczania kilkunastu czujników smogu w małopolskich gminach. Dziś ma ich już ponad pół tysiąca. Airly umieścił także swoje urządzenia na Spitsbergenie przy Polskiej Stacji Polarnej PAN. Sartup powstał w 2016 r., a dziś działa m.in. we Francji. Jej twórcą jest Wiktor Warchałowski.

21. infoShare Academy 

InfoShare Academy to szkoła programowania. Firma pozyskała wsparcie inwestycyjne w marcu tego roku, w wysokości 2,2 mln zł na rozwój rozwiązań edukacji online, a głównym inwestorem jest gdański fundusz Black Pearls VC. Pozyskane pieniądze pójdą na budowę inteligentnej platformy edukacji online, która ma umożliwić zdalną naukę programowania. Jest to jeden z elementów, który wpisuje się w nową rzeczywistość postcovidową. Uczestnicząc w szkoleniach online, kursant będzie mógł uczyć się o dowolnej porze, z dowolnego miejsca i w dopasowanym do potrzeb tempie. Platforma będzie także umożliwiała regularne ćwiczenie nowo zdobytych umiejętności. 

22. Nethansa

Nethansa ma swoją siedzibę w Niemczech i Polsce. Zapewnia zautomatyzowane wsparcie logistyczne i rozwoju sprzedaży na platformie Amazon. Dzięki unikalnej platformie programowej – Clipperon – Nethansa zwiększa efektywność operacyjną sklepów, w tym sprzedawców i właścicieli marek. W 2020 r. zainwestował w nią CofounderZone wraz z grupą aniołów biznesu z Polski, Niemiec, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii. Środki zostaną przeznaczone na rozwój technologii i ekspansję rynkową. Informacja o pozyskanych środkach nie została jednak podana.

23. Jutro Medical

Jutro Medical mieni się przychodnią przyszłości. Z założenia jest to placówka POZ działająca w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, a jej twórca chce, by była to modelowa przychodnia, która pokaże, w jaki sposób można dbać o pacjentów i jak należy organizować podstawową opiekę medyczną. Jutro Medical od „tradycyjnych” placówek odróżniać ma szerokie wykorzystanie rozwiązań telemedycznych. Jej twórca Adam Janczewski uważa, że można za pomocą aplikacji, bądź wideorozmowy rozwiać swoje wątpliwości dotyczące zdrowia. W 2020 r. w startup zainwestował Kogito Ventures.

24. NovaKid

Rok 2020 jest dobry również dla krakowskiego startupu NovaKid. Założona w 2017 r. firma pozyskała 1,3 mln euro finansowania od LETA Capital i BonAngels. Novakid, to internetowa platforma nauczania angielskiego dla dzieci w wieku 4–12 lat. Podstawą takiej edukacji jest komunikacja i metoda pełnego fizycznego reagowania (tzw. total physical response) polegająca na użyciu gestów i mimiki, odpowiadająca tym samym przyswajaniu języka ojczystego. Platforma wykorzystuje też naukę maszynową do tworzenia i personalizacji lekcji. Dzieci mają do dyspozycji ponad 150 anglojęzycznych nauczycieli z całego świata.

25. Fully-Verified

Szczeciński startup świadczy usługi weryfikacji tożsamości firmom, które chcą przenieść swoją działalność do internetu, nie rezygnując przy tym z bezpieczeństwa i zgodności z wymogami prawnymi. Weryfikacja tożsamości w Fully-Verified jest wspierana przez technologię automatycznego rozpoznawania i weryfikacji dokumentów, która obsługuje ponad 7,7 tys. dokumentów z ponad 200 krajów. Firma pozyskała w tym roku środki od funduszu koinwestycyjnego Pomerangels, a także Krystiana Stypuły – założyciela Home.pl oraz Samuli Koski-Lamii.

My Company Polska wydanie 10/2020 (61)

Więcej możesz przeczytać w 10/2020 (61) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

Motywacją nie może być pieniądz [WYWIAD]

Motywacją nie może być pieniądz [WYWIAD]

Jeśli w życiu ludzie szukają łatwej drogi, to nie mają nagrody. Dlatego trzeba iść pod prąd. Ja też się boję tego, co robię. Nie jestem robotem. Czuję presję i codzienny stres, ale wiem, że idę po coś dużego. A LESS_ będzie marką globalną – mówi Dawid Urban, który wraz z Mateuszem Oleksiukiem rozwijają aplikację LESS_. Rozmawiamy ze zwycięzcami rankingu 25 najlepszych polskich startupów.

25 najlepszych polskich startupów

25 najlepszych polskich startupów

To nie jest klasyczny ranking (bo trudno porównać firmy działające na różnych rynkach w różnych branżach), a raczej zestawienie. Redakcja „My Company Polska” postanowiła wybrać 25 najgorętszych i najlepszych według nas polskich startupów.

ZOBACZ RÓWNIEŻ