Wydanie 11/2019 (50) miesięcznika „My Company Polska”

Miesięcznik My Company Polska - Wydanie 11/2019 (50)

Data publikacji: 31.10.2019

W innowacji trzeba biec

Gdy na amerykańskiej akademii pojawia się pomysł, powstaje też startup, który szybko znajduje inwestorów. U nas trzeba się przedzierać przez skomplikowane procedury na uczelni.

Małgorzata Mierżyńska

Czytaj swoje e-wydania miesięcznika „My Company Polska” w aplikacji mobilnej na Android, iPad oraz iPhone

Google Play App Store




Spis treści wydania 11/2019 (50)

12

Opinie

Po smutnym wrześniu ekscytujący październik

W ostatnim swoim tekście pisałem o zagrożeniach dla gospodarki globalnej (w tym i polskiej), skupiając się na cykliczności gospodarki rynkowej, brexicie i wojnach handlowych. We wrześniu banki centralne podjęły działania mające na celu poprawę sytuacji gospodarczej w USA i w strefie euro.

15

Ludzie

Gwóźdź na Marsa

Wkroczyliśmy do branży ponad 50 lat od początku ery kosmicznej. Nie możemy innych gonić. Musimy robić rzeczy, których nikt inny nie robi - mówi dr Jerzy Grygorczuk, współzałożyciel i dyrektor ds. nowych technologii w firmie Astronika.

17

Ludzie

W innowacji trzeba biec

Gdy na amerykańskiej akademii pojawia się pomysł, powstaje też startup, który szybko znajduje inwestorów. U nas trzeba się przedzierać przez skomplikowane procedury na uczelni. To wszystko trwa, a wiadomo, że w innowacji trzeba ścigać się z czasem, bo konkurencja nie śpi – mówi prof. Magdalena Król, zdobywczyni jednego z 10 najciekawszych grantów przyznanych w historii Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych.

20

Ludzie

Najważniejszy jest płacący klient

W Polsce brakuje wiedzy, jak robić produkty i skalować je w perspektywie globalnej. W całym kraju znajduje się dosłownie garstka ludzi, która przeszła tę drogę – mówi Marcin Joka, współtwórca robota edukacyjnego Photon.

22

Ludzie

TOP LISTA 25 POLSKICH INNOWATORÓW

Fizycy, biolodzy, chemicy, konstruktorzy, startupowcy. Przedstawiamy pierwszą listę polskich innowatorów. To oni napędzają świat, sprawiając, że zmiana staje się jedyną zasadą.

28

Ludzie

Każdy ma swój ranking. Wywiad z Piotrem Dardzińskim

Chcemy pracować z tymi, którzy mają twórcze podejście do biznesu i życia. Łukasiewicz powstał po to, by potencjał rozdrobnionych instytutów efektywnie udostępnić przedsiębiorcom. Muszą być oni jednak gotowi do finansowego zaangażowania w projekty – mówi

32

Ludzie

Expondo, czyli bardzo szybka ekspansja

Zaczynali od handlowania starymi narzędziami i oponami z 10 tys. euro w kieszeni. Dzisiaj ich Expondo ma 40 mln euro obrotów, działa na 33 rynkach, ma sklepy w 20 krajach świata.

36

Ludzie

Lekcja biznesu

Uczą programowania tysiące osób w różnych krajach Europy. Oto prymus w dziedzinie edukacyjnego biznesu - Software Development Academy.

38

Ludzie

Polski lek na kaca?

Co wyniknie z połączenia japońskiej technologii i polskiej pomysłowości? Wszystko wskazuje na to, że będzie preparat do walki z kacem. Firma Nomi Biotech Corporation z błogosławieństwem (i dofinansowaniem) NCBR szykuje się na podbój rynku.

41

Fajrant

Miały być bajgle, stanęło na lodach

Ben & Jerry, producent lodów z segmentu premium, który jest dziś częścią koncernu Unilever, zaczynał jako założony na wariackich papierach startup. Założyciele nie wiedzieli ani jak prowadzi się biznes, ani jak robi się lody. Za to co chwila rozwiązywali problemy, które trudno przewidzieć w biznesplanie.

45

Rynki

W stylu retro

Otaczanie się oryginalnymi przedmiotami z przeszłością i wyposażanie wnętrz w dizajnerskie meble sprzed kilku dekad jest dziś dużo łatwiejsze niż jeszcze kilka lat temu. Poszukujący perełek wielbiciele klasycznego wzornictwa okazów nie muszą już szukać po pchlich targach czy zakurzonych piwnicach. Biznes w stylu retro przeniósł się bowiem do internetu.

48

Rynki

Wyprzedaż? Polacy najpierw policzą

Listopad dla branży handlowej oznacza tygodnie wielkich promocji. Singles Day, Black Friday i Cyber Monday generują gigantyczne obroty w sklepach na całym świecie. A Polacy, jak często bywa, są przekorni i nie dają się ponieść emocjom.

52

Rynki

Sezon, który się nigdy nie kończy

Podczas festiwali filmowych każdy ma swój powód do radości. Widzowie – bo liczą na emocje w kinie. A właściciele lokalnych biznesów – bo przeliczają zyski z widzów. Jedni i drudzy nakręcają lokalną gospodarkę.

55

Rynki

Polskie firmy tracą pieniądze, bo nie sięgają po ulgę B+R

Dla 61 proc. firm największą zaletą ulgi B+R jest możliwość wygenerowania oszczędności. Niemal co piąty ankietowany wskazał, że ulga motywuje go do rozwoju – wynika z badania przeprowadzonego przez Kantar na zlecenie Ayming Polska. Wielu przedsiębiorców wciąż nie zdaje sobie sprawy z możliwości, które oferuje ulga.

56

Nowe technologie

Jak smart city ułatwi ludziom życie

Choć miasta są domem dla większości ludzi na świecie, to trudno powiedzieć by były to domy wygodne. Zanieczyszczenie, korki i niewystarczający transport publiczny powodują wiele codziennych komplikacji. Mieszkańców przybywa, a społeczeństwa się starzeją. I tu pojawia się idea smart city.

60

Ludzie

Miasto nie tylko inteligentne. Wywiad z Elżbietą Burligą

Doświadczenia w rozwijaniu inteligentnych miast pokazały, jak ważne jest, by od samego początku prowadzić dialog z ich mieszkańcami – przestrzega Elżbieta Burliga, dyrektor rozwoju biznesu w First Data Polska, w rozmowie z Alicją Hendler.

62

Nowe technologie

Smart city to biznes

Smart city jest już globalnym megatrendem. Wygoda i bezpieczeństwo mieszkańców ma też konkretny, finansowy wymiar. Jak polskie firmy zarabiają dzięki wdrażaniu inteligentnych rozwiązań dla miast?

70

Rynki

Cyfryzacja sklepowych półek

Kasy fiskalne, lodówki, półki czy chłodnie na mięso to podstawowe wyposażenie każdego sklepu spożywczego. Ale by zyskać przewagę, trzeba analizować, co kto kupuje i kiedy. A do tego potrzebna jest zaawansowana technologia.

77

Finanse

Jak pobić inflację i na tym zarobić

Amatorzy obligacji skarbowych znają odpowiedź. Te papiery dłużne indeksowane inflacją sprzedają się jak ciepłe bułeczki. Od końca 2016 r. wartość emisji wzrosła 6-krotnie.

80

Finanse

Finansowy Golfsztrom

Jest o co walczyć. Uruchamiane tej jesieni konkursy w ramach Funduszy Norweskich i EOG to prawdziwa okazja dla przedsiębiorców – można pozyskać bardzo duże środki na badania i rozwój. Wcześniej takie pieniądze były dostępne tylko dla instytucji badawczych.

84

Finanse

Milion terminali

Bez terminala płatniczego właściwie nie da się prowadzić biznesu w handlu. Korzyści jest znacznie więcej. Nie trzeba wozić pieniędzy do banku, szybciej policzymy utarg, stworzymy statystyki. Ale wybierając terminal, trzeba zwracać uwagę na szczegóły.

87

Finanse

Telefon terminalem

Marzenie niejednego przedsiębiorcy: bezpieczny terminal tylko w telefonie, bez papierowych wydruków, prosty, maksymalnie wygodny dla sprzedawcy i klienta. W Polsce to marzenie może się spełnić szybciej niż gdzie indziej.

90

Finanse

Na lepszy początek

Rodzic, dziadek, a nawet pracodawca rodzica, może wykupić dla danego dziecka polisę posagową. Dzięki temu, wkraczając w dorosłe życie, będzie miało zapewnione wsparcie finansowe, gdy zechce iść na studia, kupić pierwszy samochód czy założyć firmę. Taka polisa ma też kilka przewag nad odkładaniem pieniędzy w banku.

94

Ludzie

W każdej chwili. Wywiad z Julitą Czyżewską

Naszą ambicją jest wyznaczanie standardów opieki medycznej, która będzie realnym wsparciem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców – stwierdza Julita Czyżewska, prezes PZU Zdrowie, w rozmowie z Maciejem Kotem.

98

Fajrant

Taniej, łatwiej i z przywilejami, czyli karty flotowe

Zarządzanie flotą pojazdów, nawet gdy jest ich kilka, to trudne zadanie. Można je jednak sobie ułatwić, wykorzystując nowe technologie i rozwiązania dostępne na rynku, w tym np. karty flotowe. Dzięki nim odchodzi mnóstwo papierkowej roboty, a do tego można liczyć na spore, konkretne zyski.

101

Fajrant

Zarządzanie flotą i karty paliwowe

Na rynku istnieje wiele bardziej lub mniej zaawansowanych rozwiązań IT, które są przydatne w zarządzaniu flotą. Pozwalają one optymalizować trasy pojazdów, utrzymywać kontrolę nad kierowcami i mieć z nimi stały kontakt. Pozwala to firmom racjonalizować koszty, a przez to zachować wyższą konkurencyjność.

103

Nowe technologie

W chmurze bezpieczniej

Własne firmowe komputery i serwery dają poczucie bezpieczeństwa, ale bywa ono złudne. Wystarczy zwykłe włamanie lub zdarzenie losowe, by stracić ważne dane. To z tego powodu technologie chmurowe pozostają jednym z najważniejszych trendów w sektorze IT. Co więcej, zainteresowanie nimi rośnie także w gronie małych firm.

107

Prawo i podatki

Dowody przezorności

Zawierając, dopuszczalną przecież przez prawo, ustną umowę zlecenia przedsiębiorca będzie praktycznie później pozbawiony możliwości dochodzenia przed sądem swoim roszczeń. To jedna z najważniejszych konsekwencji wejścia w życie od listopada odrębnego trybu rozpoznawania spraw gospodarczych.

110

Fajrant

Ostra nadczynność legislacyjna

35 280 stron aktów prawnych najwyższego rzędu – ustaw, rozporządzeń i umów międzynarodowych wytworzono w rekordowym 2016 r. Dwa lata później nasz Sejm VIII kadencji wyśrubował kolejny niesamowity rezultat, uchwalając aż 272 ustawy. Oklaski!

112

Zarządzanie

Nadciąga PPK dla średnich firm. Nie powtórz błędów dużych!

Od 1 stycznia 2020 r. przedsiębiorstwa zatrudniające od 50 do 249 pracowników będą musiały oficjalnie rozpocząć proces wdrażania PPK. Doświadczenia ostatnich miesięcy pokazują, że jeśli pierwsze działania nie zostaną podjęte jak najszybciej, dotrzymanie ustawowych terminów będzie arcytrudne.

114

Zarządzanie

PPK i co dalej

Do 25 października duże firmy miały obowiązek podpisać umowę z wybraną instytucją finansową o zarządzanie PPK. W styczniu przyszłego roku dołączą do nich biznesy średnie, a w lipcu – małe. Co powinny wiedzieć o tym programie?

121

Zarządzanie

PPK – zyskają pracownicy, zyskają firmy

Wprowadzenie Pracowniczych Planów Kapitałowych to przede wszystkim sposób na zwiększenie emerytur dla pracowników. Ale PPK to coś więcej, bo korzyści, jakie dają, mają też wymiar społeczny i gospodarczy.