Wydanie 10/2019 (49) miesięcznika „My Company Polska”

Miesięcznik My Company Polska - Wydanie 10/2019 (49)

Data publikacji: 27.09.2019

Słomiana polska pościel podbija Europę

Małgorzata i Marcin Dziembaj, właściciele szczecińskiej firmy Foonka, tęsknili za spaniem na sianie i nocami spędzonymi pod gołym niebem. Stworzyli więc pościel, która przywraca wspomnienia z dzieciństwa i przybliża emocje bez wychodzenia z sypialni.

Marek Szymaniak

Czytaj swoje e-wydania miesięcznika „My Company Polska” w aplikacji mobilnej na Android, iPad oraz iPhone

Google Play App Store




Spis treści wydania 10/2019 (49)

1

Podbijamy świat

Cały czas tkwi w nas gdzieś głęboko zakorzenione przekonanie, że to co wyprodukowane w Polsce, to może jest i dobre, ale niekoniecznie najlepsze. Jeśli producentem jest firma zagraniczna, to uznajemy, że jest świetnej jakości i dopracowane.

1

Zarządzanie

Czego chcą pracownicy

Największym wyzwaniem dla pracodawców jest dopasowanie ich propozycji benefitów do tego, czego oczekuje personel – wynika z najnowszych badań.

10

Fajrant

Strategia szaleńca groźbą dla gospodarki

Przynajmniej od roku olbrzymia większość komentatorów i analityków prognozuje duże, globalne spowolnienie gospodarcze (może nawet recesję) w 2020 r. W tym roku twierdziłem, że jeśli prawie wszyscy wieszczą spowolnienie to przedsiębiorcy zaczną reagować wcześniej (choćby zmniejszeniem wydatków inwestycyjnych) i spowolnienie nadejdzie już w 2019 r.

14

Ludzie

Słomiana polska pościel podbija Europę

Małgorzata i Marcin Dziembaj, właściciele szczecińskiej firmy Foonka, tęsknili za spaniem na sianie i nocami spędzonymi pod gołym niebem. Stworzyli więc pościel, która przywraca wspomnienia z dzieciństwa i przybliża emocje bez wychodzenia z sypialni.

18

Ludzie

Biznes al dente

Zaczynali od przyczepy gastronomicznej w Krakowie, dziś ich dania można jeść w Dubaju, a już niedługo także w Afryce i USA. Twórcy sieci spaghetterii Makarun spotkali się na studiach.

21

Ludzie

Ekspansja zagraniczna polskich firm

Mikro i małe firmy mają jeszcze przed sobą etap rozwoju polegający na wejściu na rynki zagraniczne. Kiedy ten krok zrobią, polską gospodarkę czeka kolejna fala wzrostu.

24

Ludzie

Biznes bez granic

Eksporterzy są bardziej innowacyjni niż te firmy, które produkują tylko na rynki lokalne. Przekonały się o tym produkująca wyposażenie dla gastronomii Soda Pluss, oferujący nowoczesne myjnie Ultron i wysyłający swoje meble do Afryki i na Bliski Wschód Concession.

26

Ludzie

Przedsiębiorcy muszą dokonać skoku. Wywiad

Najważniejsza jest szybkość działania banku. Jeśli przedsiębiorca nie dostanie decyzji na czas, to zrezygnuje z zagranicznego kontraktu. My dziś te decyzje wyprzedzamy - mówi Magdalena Zmitrowicz, wiceprezes Banku Pekao S.A. nadzorująca Pion Małych i Średnich Przedsiębiorstw oraz Jakub Fulara, dyrektor Biura Funduszy UE i Programów Publicznych w Banku Pekao S.A.

32

Ludzie

Przewodnicy

Były wiceszef Muzeum Sztuki Nowoczesnej porzucił świat galerii, by założyć firmę, która pomoże też jego chorującym rodzicom. Jego firma Młodszy Brat przeciera szlaki na nowym polu gospodarki społecznej. I pokazuje, jak wiele jest jeszcze do zrobienia.

36

Ludzie

Człowiek ekstremalny

240 mln zł rocznie ze sprzedaży wyposażenia łazienek. Taki biznes od lat buduje Adam Rożko, prezes białostockiego Refleksu. W jego portfolio są takie marki jak Blu i Redterm, które jako nieliczne w branży rozwijają się mimo ostrej konkurencji międzynarodowych firm.

40

Ludzie

Pieniądz na tafli szkła

Jakub Kapuścik, Arkadiusz Adamek, Jakub Rawicki i Marcin Motyka ujrzeli w lustrach nie tylko swoje odbicia, ale także dobry pomysł na biznes. Dziś założona przez nich firma produkująca interaktywne lustra może pochwalić się przychodami na poziomie kilku milionów złotych.

44

Fajrant

Bez klimatyzatora źle, a z nim problem. Wypatrzone przez Świderka

Letnie upały, które w tym roku w Polsce i Europie zaczęły się już w czerwcu, zaowocowały nie tylko rekordowym zapotrzebowaniem na energię elektryczną, ale także doprowadziły do skokowego popytu na żarłocznie konsumujące prąd urządzenia klimatyzujące.

49

Rynki

Czas wyborów

Jakie będą podatki? Jakie składki ZUS od przedsiębiorców? Czy firmy muszą się liczyć z kolejnymi daninami ukrytymi w postaci różnych opłat? Przeanalizowaliśmy programy wyborcze największych komitetów pod kątem tego, jaki scenariusz piszą oni dla właścicieli firm. Bazowaliśmy na oficjalnych dokumentach i zapowiedziach polityków.

53

Fajrant

Wzrost, czyli praca zbiorowa. Komentarz Jadwigi Emilewicz

Sama konsumpcja to za mało dla długofalowego rozwoju gospodarki. Najlepsze paliwo do rozwoju Polski pochodzi od innowacyjnych lokalnych firm. Zatem pozostają one w centrum uwagi nie tylko dla kierowanego przeze mnie resortu.

54

Rynki

Wszystkie klauzule biznesu

Czy biznes powinien unikać angażowania się w debatę polityczną w myśl zasady, że kupują wszyscy? Czy wręcz przeciwnie, powinien aktywnie w niej uczestniczyć, narażając się na bojkoty, bo nic tak nie sprzedaje jak darmowa promocja? Na to pytania nie ma łatwej i jednoznacznej odpowiedzi.

58

Rynki

Poczta będzie elektroniczna

Prawdopodobnie w 2021 r. czeka nas rewolucja w korespondencji z administracją państwową i samorządową. Nadchodzą e-doręczenia, czyli przeniesienie listów w świat cyfrowy. Wokół projektu ustawy toczy się jednak zażarta dyskusja.

60

Rynki

Wszystko na abonament. Rewolucja w kupowaniu

Największe, globalne firmy całkowicie odmieniają podstawę swojego biznesu. Zamiast sprzedawać pojedyncze produkty, oferują klientom usługi subskrypcyjne. Robi to Amazon, robi także Apple. Kiedy przyjdzie czas na Polskę?

65

Rynki

Skuteczny biznes w handlu. Samodzielność czy franczyza

W Polsce działa obecnie około 1200 marek franczyzowych. Pod ich szyldami funkcjonuje niemal 80 tys. punktów. Ich liczba stale rośnie, mimo że sytuacja w handlu jest niełatwa. Każda formuła ma swoje plusy i minusy.

68

Finanse

Złoto znowu świeci i kusi

Notowania złota znowu rosną. I to nie mało. Dziś kruszec ten to polisa ubezpieczeniowa na wypadek kryzysu. Ale inwestować w nie można bez kupowania metalu. Odpowiedź na pytanie, czy metale szlachetne wracają do wieloletniej hossy, przyniosą decyzje banków centralnych.

76

Nowe technologie

Pułapki Big Data

Powielanie stereotypów, dyskryminacja całych grup społecznych, błędy w klasyfikacji. Popularna w biznesie analiza wielkich zbiorów danych nieumiejętnie wykonywana może nas szybko wyprowadzić na manowce.

80

Moja firma

Witamy na pokładzie

Pierwszy dzień w pracy jest jak pierwsza randka. Nowemu pracownikowi może zarówno dodać skrzydeł, jak i kompletnie mu je podciąć. W zbudowaniu trwalszej relacji pomaga mądrze przeprowadzony onboarding. Oto jak to dobrze robić.

88

Zarządzanie

Jak zorganizować firmowy event

Urodziny firmy, otwarcie nowej siedziby, osiągnięcie biznesowego sukcesu… Każdy powód do świętowania jest dobry. Gorzej z możliwościami zorganizowania firmowej imprezy. Podpowiadamy, jak to zrobić samodzielnie. A także kiedy lepiej zadzwonić po specjalistów.

92

Fajrant

Auta potrzebują dobrych gum

Pewnie nie każdy zdaje sobie sprawę, jak ważnym składnikiem samochodu są opony. Mają one wpływ nie tylko na przyczepność auta, ale także na nasze bezpieczeństwo, ale – odpowiednio dobrane – decydują też o komforcie jazdy i zużyciu paliwa. Wybierając nowe opony, warto więc dokładnie przyjrzeć się ich parametrom i przemyśleć zakup.

96

Nowe technologie

Gigabajty okazji

Technologii 5G nie można zignorować. I o ile jej wdrożenie to domena wielkich koncernów, to korzyści można mieć i w małym biznesie. Niektóre pomysły, jak wykorzystać 5G, dopiero się rodzą.

100

Finanse

Leasing z limitem ciągle bardziej opłacalny niż zakup

3 x P – czyli przejrzysty, prosty i przyjazny system podatkowy, według deklaracji resortu finansów, miał dotyczyć m.in. samochodów osobowych używanych w działalności gospodarczej. Tymczasem część wprowadzonych od stycznia 2019 r. zmian dotyczących aut firmowych, zamiast polepszyć sytuację przedsiębiorców, w rzeczywistości zwiększyło ich zobowiązania wobec fiskusa.

103

Nowe technologie

Polska elektromobilna

Polskie koncerny mocno weszły w elektromobilność. Orlen i Lotos stawiają ładowarki, a także stacje do tankowania wodoru, z kolei Tauron postawił na carsharing. A firmy samochodowe pełną parą przestawiają się na elektryki.

110

Fajrant

Karuzela z vatowcami. FELIETON

Niczym trzy ogniste bryki uwiecznione w wierszu Mirona Białoszewskiego ma ruszyć z kopyta tajemniczy system POP. Co kryje się pod tą nazwą nowej procedury wdrażanej przez Krajową Administrację Skarbową? Kiedyś taki skrót oznaczał Podstawową Organizację Partyjną PZPR, teraz kryje się pod nim Program Ostrzegania Przedsiębiorców.

116

Zarządzanie

Czyńcie korzyść

Benefity, czyli pozapłacowe świadczenia pracownicze, stały się już w Polsce standardem. W 2018 r. co najmniej jedno takie świadczenie dostawało 87 proc. pracowników. Rynek benefitów dynamicznie się rozwija, a wraz z nim świadomość tkwiącego w nich potencjału. Niestety – nietrudno go zmarnować.

119

Zarządzanie

Czego chcą pracownicy

Największym wyzwaniem dla pracodawców jest dopasowanie ich propozycji benefitów do tego, czego oczekuje personel – wynika z najnowszych badań.

122

Zarządzanie

Klucz do serca kluczowych

O kluczowych pracowników, od których zależy konkurencyjność naszej firmy, warto zabiegać i dbać o to, aby związali się z nami na dłużej. Przedsiębiorstwa zyskały w tych zabiegach silnego sprzymierzeńca: specjalne ubezpieczenie skierowane do najbardziej wartościowych pracowników, które łączy funkcję ochrony życia z dodatkowym programem emerytalnym.