Jak pobić inflację i na tym zarobić

Jak pobić inflację i na tym zarobić
44
Amatorzy obligacji skarbowych znają odpowiedź. Te papiery dłużne indeksowane inflacją sprzedają się jak ciepłe bułeczki. Od końca 2016 r. wartość emisji wzrosła 6-krotnie.

Tylko od początku 2019 r. do końca lipca (ostatnie dostępne dane w dniu pisania tego tekstu) wartość wyemitowanych i wciąż „żyjących” 4-letnich obligacji skarbowych indeksowanych inflacją wzrosła o 2,2 mld zł, do 8,7 mld zł. Dla porównania jeszcze na koniec 2016 r. wartość tych obligacji wynosiła 1,5 mld zł, co oznacza, że w ciągu dwóch i pół roku wysokość zadłużenia skarbu państwa z tytułu ich emisji wzrosła blisko 6-krotnie. Wiemy również, że w sierpniu sprzedaż obligacji 4-letnich nadal była rekordowa i wyniosła ok. 800 mln zł. Żadne obligacje nie sprzedają się tak dobrze. Wartość wyemitowanych 2-letnich obligacji o stałym oprocentowaniu wzrosła w tym roku (do końca lipca) o 409 mln zł (6,4 proc.) do 6,8 mld zł. Prawie do końca 2018 r. to właśnie do 2-letnich obligacji należało pierwsze miejsce pod względem wartości wyemitowanych i żyjących skarbowych obligacji oszczędnościowych oferowanych inwestorom indywidualnym. Zmiana preferencji inwestorów jest więc istotna i zauważalna zarówno w tym roku, jak i na przestrzeni ostatnich czterech lat. Możemy założyć, że ta tendencja zostanie przynajmniej przez jakiś czas utrzymana.

RPP wspiera obligacje inflacyjne

Skarbowe obligacje oszczędnościowe są w stałej sprzedaży. Kupić je można każdego dnia za pośrednictwem strony internetowej lub w placówkach agenta emisji (PKO BP). Stała oferta składa...

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów

Masz już prenumeratę? Zaloguj się

Kup prenumeratę cyfrową, aby mieć dostęp
do wszystkich tekstów MyCompanyPolska.pl

Wykup dostęp

Co otrzymasz w ramach prenumeraty cyfrowej?

  • Nielimitowany dostęp do wszystkich treści serwisu MyCompanyPolska.pl
  •   Dostęp do treści miesięcznika My Company Polska
  •   Dostęp do cyfrowych wydań miesięcznika w aplikacji mobilnej (iOs, Android)
  •   Dostęp do archiwalnych treści My Company Polska

Dowiedz się więcej o subskrybcji

My Company Polska wydanie 11/2019 (50)

Więcej możesz przeczytać w 11/2019 (50) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

POLECAMY