W biznesie
Ważny komunikat ZUS. Zakład wyłącza trzy ważne usługi już 7 listopada
ZUS likwiduje możliwość logowania się do PUE/eZUS za pomocą bankowości elektronicznej. Zmiany dotyczą klientów trzech banków. Wyłączenie usług nastąpi już 7 listopada.
Santander Bank Polska – partner dla małych i średnich firm
Małe i średnie przedsiębiorstwa (MSP) to ważna część krajowej gospodarki. W skutecznym konkurowaniu na rynku, digitalizacji oraz transformacji energetycznej partnerem może być bank. O potrzebach i możliwościach rozwoju przedsiębiorstw rozmawiamy z Filipem Jaskułą, dyrektorem odpowiedzialnym za MSP w Santander Bank Polska.
Branża rolnicza rozrasta się w e-commerce B2B
Platformy e-commerce B2B oferują korzyści dla rolników i przedsiębiorstw działających w sektorze rolno-żywnościowym, łącząc ich z siecią nabywców i dostawców. Producenci żywności zwiększają sprzedaż i poszerzają zasięg rynku, a wychodząc poza ograniczenia geograficzne, otwierają się na nowe możliwości współpracy.
Najważniejsze informacje ze świata biznesu. Listopad 2024
Laureaci tegorocznej Nagrody Nobla zbadali, dlaczego dawne kolonie brytyjskie są dziś bogate, a hiszpańskie – klepią biedę. Okazuje się, że wpływ na to miał ustrój obu krajów sprzed kilkuset lat. Refleksje noblistów można też przenieść na Polskę, gdzie dawny zabór pruski jest bogatszy niż rosyjski
Sztuka uwodzenia AI
Za dwa lata reklamy i marketing firm będą w pełni tworzone przez sztuczną inteligencję. Jeśli nie chcesz zostać w tyle za kolegami z branży, dziś jest najlepszy moment, by poznać jej potencjał w kreowaniu wizerunku swojej firmy.
Sztucznej inteligencji nie można wdrażać „przy okazji”
Sztuczna inteligencja nie jest magiczną supermocą, która w mgnieniu oka naprawi twój biznes. Żeby jej wdrożenie miało sens, trzeba dokładnie przeanalizować firmowe procesy i zastanowić się – że tak kolokwialnie powiem – co warto „uAIowić – przekonuje Michał Wrzesiński, członek zarządu ds. rozwoju Grupy WeNet.
Bez nowoczesnej bankowości ani rusz
Banki przeszły znaczącą transformację, dostosowując swoje usługi finansowe do zmieniających się potrzeb rynku. Coraz częściej wprowadzają nowoczesne rozwiązania, które lepiej odpowiadają oczekiwaniom przedsiębiorców.
W trosce o klienta
Sektor ubezpieczeniowy jest w bardzo interesującym momencie. Z jednej strony branża stoi przed ogromną szansą na rozwój, a z drugiej – mierzy się z niełatwymi wyzwaniami. Ale radzi sobie – wydaje się – całkiem nieźle.
Przegląd wydarzeń i eventów z października 2024
Zapraszamy do przeczytania relacji z dówch październikowych wydarzeń.
Biedronka, Lidl, Aldi i Dino - porównujemy zarobki kasjera i magazyniera. Gdzie zarabia się najwięcej?
W czasie gdy media donoszą o zwolnieniach grupowych i zamykaniu zakładów w różnych sektorach gospodarki, branża handlu detalicznego pozostaje stabilnym pracodawcą. Sieci dyskontów nie tylko konkurują między sobą o klientów, obniżając ceny produktów, ale także prowadzą nieustanną rywalizację o pracowników, których ciągle na halach brakuje.
W 9 miesięcy zamknięto blisko 142 tysiące jednoosobowych firm. Zawieszono ponad 282 tys.
W pierwszych trzech kwartałach br. liczba wniosków dotyczących zamknięcia jednoosobowej działalności gospodarczej spadła o ponad 2% w porównaniu z analogicznym okresem ub.r. Jak przekonują eksperci, sytuacja dla tego typu firm jest nieco lepsza niż wcześniej.
CBŚP w siedzibie Cinkciarz.pl: Zaskakująca kontrola, poważne zarzuty i dalszy ciąg afery
Centralne Biuro Śledcze Policji (CBŚP) przeprowadziło szeroko zakrojoną kontrolę w siedzibie firmy Cinkciarz.pl w Zielonej Górze. Akcja została zainicjowana na zlecenie Prokuratury Regionalnej w Poznaniu i miała na celu zabezpieczenie dokumentacji, która może potwierdzać podejrzenia o nieprawidłowości finansowe, których rzekomo miał dopuścić się znany kantor internetowy.
CryptoProcessing debiutuje na polskim rynku. To dostawca płatności krypto dla firm i e-commerce w Europie
CryptoProcessing oficjalnie otworzył swój oddział w Polsce. To marka stworzona przez CoinsPaid, jednego z europejskich liderów w dostarczaniu płatności kryptowalutowych dla firm. Rozwijana od ponad 5 lat firma jest dobrze znana w Europie. Co miesiąc CryptoProcessing przetwarza ponad 800 mln EUR, umożliwiając w tym czasie w ponad 1 mln transakcji m.in. w serwisach e-commerce.
Polska gorącym miejscem dla fuzji i przejęć. Liderzy M&A obradowali w Warszawie
To już 6. edycja CRIDO M&A Forum pod hasłem „Jak zostać liderem na polskim i europejskim rynku M&A? Trendy, analizy, finanse i historie sukcesów” przyciągnęła ponad 200 szefów firm, partnerów funduszy private equity, menedżerów banków, ekonomistów, ekspertów. To pokazuje, że rynek fuzji i przejęć w Polsce mocno się rozpędził w ostatnich latach, a zainteresowanych tym tematem jest coraz więcej podmiotów.
Smartlink Partners inwestuje w medtech WearLinq działający w USA
Fundusz Smartlink Partners, zainwestował 2,8 mln PLN zł w amerykański startup WearLinq oferujący minimalistyczne urządzenie eWave do monitoringu pracy serca metodą Holtera. Urządzenie wraz z aplikacją umożliwia dostęp do danych o pomiarze EKG 24/7 w czasie rzeczywistym.
Santander Bank Polska zaprasza na cykl podcastów „Z nową energią o finansach"
W podcastowej serii „Z nową energią o finansach”, przedstawiciele świata biznesu i nauki wraz z ekspertami Santander Bank Polska będą dzielić się wiedzą i doświadczeniem dotyczącą tego, jak finansować i zarządzać zrównoważoną transformacją w kluczowych branżach odpowiedzialnych za emisyjność w Polsce. W trakcie 8 odcinków serii eksperci będą rozmawiać również o tym jak zdekarbonizować biznes i zarobić na jego zrównoważonej transformacji.
Afera wokół Cinkciarz.pl: Ciąg dalszy walki o przetrwanie na rynku finansowym
Cinkciarz.pl, jeden z najpopularniejszych internetowych kantorów walutowych w Polsce, mierzy się z poważnymi problemami na wielu frontach. Firma od dłuższego czasu zabiegała o licencję bankową od Narodowego Banku Polskiego (NBP), aby rozszerzyć swoją działalność na sektor bankowy. Jak podaje money.pl, Cinkciarz.pl próbował także uzyskać wsparcie finansowe od NBP, ale nie otrzymał pozytywnej odpowiedzi.
Zatrzymanie popularnego youtubera Buddy: Kulisy, zarzuty i kolejne kontrowersje
Zatrzymanie polskiego youtubera o pseudonimie Budda wywołało poruszenie w całym kraju. Nowe szczegóły dotyczące tej sprawy wciąż pojawiają się w przestrzeni publicznej, a świadkowie zatrzymania oraz organy ścigania dostarczają kolejnych informacji na temat wydarzeń, które miały miejsce. Skalę problemu internetowych kasyn podkreśla raport EY, według którego rynek generuje obrót blisko 26 miliardów rocznie.
Konflikt w imperium Zygmunta Solorza. Afera wokół sukcesji i początek sądowej batali o Grupę Polsat
W imperium medialno-energetycznym Zygmunta Solorza doszło do poważnego kryzysu sukcesyjnego. Spór dotyczący zarządzania fundacjami, które mają kluczowy wpływ na kontrolę nad Grupa Polsat, trafił do sądu w Liechtensteinie. To tam zarejestrowane są fundacje, które de facto rządzą biznesowym dorobkiem Solorza.
Jak zabezpieczyć firmę przed cyberatakami? Poznaj 10 zasad, które zapewnią bezpieczeństwo twojej firmie
Aktualnie w cyfrowym świecie ochrona danych i systemów informatycznych stała się kluczowym wyzwaniem dla firm każdej wielkości. Według najnowszych badań przeprowadzonych przez KPMG aż 66% polskich przedsiębiorstw doświadczyło w ostatnim roku co najmniej jednego cyberataku, a średni koszt naruszenia bezpieczeństwa danych dla firmy w Polsce wynosi około 4,5 miliona złotych. Te alarmujące statystyki jasno pokazują, jak ważne jest odpowiednie przygotowanie się na zagrożenia czyhające w sieci.
Fundusze Europejskie czekają na polskie Startupy. Jak je pozyskać, zdradza Patrycja Zeszutek z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej
Jak wiele dla polskiej gospodarki wnoszą startupy i jak wykorzystać kreatywność młodych przedsiębiorców? Z Patrycją Zeszutek, Zastepcą Dyrektora Departamentu Programów Wsparcia Innowacji i Rozwoju rozmawiamy o innowacyjnej gałęzi biznesu oraz wsparciu, jakie firmy mogą otrzymać w ramach Funduszy Europejskich.
Walka Cinkciarza.pl z bankami: UOKiK nie otrzymał zawiadomienia, na które powołuje się kantor
Cinkciarz.pl, popularna platforma internetowej wymiany walut, w ostatnim czasie znalazł się w centrum prawnego sporu z kilkoma bankami, w tym z SGB-Bankiem, który oskarżany jest o praktyki ograniczające konkurencję. Wczoraj platforma informowała o złożeniu zawiadomienia do UOKiK. Jednak instytucja, która ma kompetencje do interweniowania w przypadkach nadużycia pozycji rynkowej lub zmowy rynkowej, poinformował, że do momentu publikacji nie otrzymał jeszcze zawiadomienia od Cinkciarza.pl.
Revolut goni liderów: 4 miliony klientów w Polsce i ambitne plany na przyszłość
Revolut, fintech powstały w 2015 roku w Londynie, zdołał przyciągnąć już 4 miliony klientów w Polsce, co stawia go na równi z największymi graczami bankowymi na naszym rynku. Zaledwie w ciągu kilku lat fintech rozrósł się do rozmiaru, który porównywalny jest z takimi bankami jak BNP Paribas czy mBank. Co więcej, Revolut nie zamierza zwalniać tempa – planuje zdobyć kolejny milion użytkowników w Polsce do końca 2025 roku.
Trzęsienie ziemi w Cyfrowym Polsacie: Odsunięcie synów Solorza i szare eminencje rodzinnego konfliktu
Konflikt o sukcesję w licznych przedsiębiorstwach Zygmunta Solorza jest wielowątkowy. Zupełnie jak w, trzymającym w napięciu, filmie, na pierwszym planie pojawiają się kolejne zagadkowe postaci. Ostatnim aktorem, który przejął scenę jest dr Radosław Kwaśnicki, partner kancelarii RKKW, który reprezentował miliardera podczas walnego zgromadzenia zarządu Cyfrowego Polsatu. Wszyscy próbują także odpowiedzieć na pytanie jak doszło do sytuacji, kiedy Justyna Kulka, od niedawna żona miliardera, zdobyła na tyle szerokie wpływy w imperium Solorza-Żaka.
Afera wokół Cinkciarz.pl: Klienci czekają na pieniądze, a kantor pozywa banki i zgłasza jeden z nich do UOKiK
Cinkciarz.pl, znany internetowy kantor wymiany walut, znalazł się w centrum intensywnych konfliktów prawnych i operacyjnych. Spółka oskarża sześć polskich banków – Bank Polskiej Spółdzielczości (BPS), BOŚ, Credit Agricole, ING, Millennium oraz Getin Bank – o zmowę, której celem miało być ograniczenie jej działalności kantorowej. Cinkciarz.pl zdecydował się także złożyć pozwy o łączną wartość odszkodowania wynoszącą co najmniej 3 miliardy złotych.
Nowe uprawnienia PIP. Nareszcie będzie mogła walczyć z umowami śmieciowymi, posypią się kary
Szykują się istotne zmiany w kompetencja Państwowej Inspekcji Pracy. Urząd będzie mógł wreszcie zająć się nieprawidłowościami w zatrudnianiu na umowy cywilnoprawne, a także zmusić pracodawców do zmiany umowy na etat. Do tej pory PIP w ogóle nie zajmował się kwestiami umów zlecenie i dzieło. Nowe przepisy mają być orężem dla pracodawców naciągających przepisy. Ci, u którym kontrola wykaże nieprawidłowości, zapłacą karę.
„Dzień bez dzieci” w łódzkim aquaparku: Fala odpowiada na kontrowersje wokół reklamy wydarzenia
Łódzki Aquapark Fala zdecydował się na zorganizowanie „Dnia bez dzieci”, co miało być odpowiedzią na potrzeby dorosłych klientów, szukających relaksu w spokojniejszej atmosferze, bez obecności najmłodszych. Inicjatywa, która miała odbyć się 19 października, wzbudziła jednak ogromne kontrowersje, zarówno wśród mieszkańców Łodzi, jak i w mediach społecznościowych, gdzie dyskusja rozgorzała na temat wykluczania dzieci z przestrzeni publicznej.
Cyfrowy Polsat, Netia, Polkomtel: Synowie Solorza-Żaka odwołani z kolejnych spółek medialnego imperium miliardera
Zygmunt Solorz, właściciel m.in. Grupy Polsat Plus, podjął kluczowe decyzje dotyczące zarządzania swoimi przedsiębiorstwami. Zmiany te dotknęły bezpośrednio jego synów, Tobiasa Solorza i Piotra Żaka. Zostali odwołani z rad nadzorczych kilku kluczowych spółek należących do grupy a także z zarządu ZE PAK. Decyzje te wywołały spekulacje na temat stanu zdrowia Solorza i pytania o rolę Justyny Kulki, żony miliardera, która według jego dzieci ma być zamieszana w walkę o schedę po jednym z najbogatszych Polaków.
Fala spekulacji wokół stanu zdrowia Zygmunta Solorza po odwołaniu jego synów z rady nadzorczej ZE PAK
Walka o sukcesję w imperium Zygmunta Solorza zaczyna przypominać scenariusz filmów o podobnej tematyce. Skojarzenia obserwatorów z głośnym filmem "House of Gucci", póki co są uznawane za teorie spiskowe. Jednak kondycja miliardera widoczna na nagraniu ze zdalnego nadzwyczajnego walnego zgromadzenia ZE PAK budzi wątpliwości odbiorców. Czy alarmujące głosy dzieci przedsiębiorcy mogą okazać się prawdziwe?
Grupa Klepsydra przejmuje spółkę Styks za 4,5 mln zł. Branża funeralna zwiera szyki przed 1 listopada
Grupa Klepsydra, jeden z liderów rynku pogrzebowego w Polsce i pierwsza spółka z tego segmentu notowana na GPW, nabyła za łączną kwotę 4,5 mln zł 100 proc. udziałów w spółce Styks z Lublina, jednej z największych spółek pogrzebowych w województwie lubelskim. Przejęcie zostanie sfinansowane ze środków własnych.
Fatalne informacje z ZUS-u. Rośnie zadłużenie płatników. Rekordzista zalega niemal 820 mln złotych
Jest źle, a według ekspertów, będzie jeszcze gorzej. Za wysokie obciążenia dla firm, szczególnie tych jednoosobowych, wpychają Polaków w spiralę zadłużenia. ZUS podaje, że na koniec pierwszego półrocza 2024 roku średnie zadłużenie aktywnych płatników wyniosło 31,4 tys. zł. To o 18,5% więcej niż rok wcześniej. Rekordzista ma jednak aż 818,8 mln zł niezapłaconych składek.
Zarobki elity: Jakie wynagrodzenie gwarantuje miejsce w gronie najlepiej zarabiających Polaków?
Jeśli zarabiasz nieco ponad 9 tys. złotych netto (13 tys. złotych brutto) miesięcznie, znajdujesz się w gronie 10% najlepiej opłacanych pracowników w Polsce. Jednak dane GUS pokazują, że wciąż zmagamy się z problemem luki płacowej - dla mężczyzn próg ten wynosi ponad 14 tys. złotych, a dla kobiet jest o niemal 2 tys. złotych niższy.
Będzie obowiązkowy ZUS na umowie zlecenie. Wiadomo, kiedy przepisy wejdą w życie
Dopiero na początku 2026 roku możemy spodziewać się zmian w prawie, nakazujących pełne ozusowanie umów o dzieło i zlecenie. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowuje projekt, który wymusi na pracodawcach oskładkowanie wszystkich umów cywilnoprawnych.
Paragony grozy u stomatologa: Czy ceny usług dentystów są sztucznie zawyżane?
Raport "Jak obecnie Polacy korzystają z usług stomatologów" oddaje niechęć społeczeństwa do wizyt u dentysty. Narzekamy na długie kolejki, lęk przed bólem, ale głównie od leczenia zębów odstraszają nas cenniki stomatologów (twierdzi tak 40 proc. z nas). Między innymi dlatego, aż 9 mln Polaków cierpi na bezzębie. Pojawiają się pytania, czy cenniki dentystów nie są sztucznie zawyżone i jak zdradza jeden z medyków w tych oskarżeniach może być coś na rzeczy.
Chcesz zarabiać online? Prowadź webinar! W 2024 twórcy płatnych kursów zarobili 3 mln złotych
Najbardziej dochodowy polski webinar w tym roku dotyczył ratownictwa medycznego i zarobił ponad 83 tys. zł. Za pośrednictwem lidera organizacji płatnych kursów i konferencji tylko od stycznia do sierpnia 2024 w Polsce zorganizowano 797 płatnych wydarzeń, na które bilety o łącznej wartości 2,7 mln zł kupiło ponad 24,5 tys. osób.