W biznesie
Za nami najważniejsze wydarzenia biznesowe
Nowe pokolenie przejmuje stery w biznesie, a Impact’24 bije rekord frekwencji. Inspirujące wystąpienia, sale wypełnione po brzegi, liderzy biznesu i speakerzy formatu Michelle Obamy - tak można podsumować najciekawsze wydarzenie biznesowe w naszej części Europy, które odbyło się 15-16 maja. Kolejna, X edycja Impactu 14-15 maja 2025 r.
Jak wzmocnić markę pracodawcy kampanią społeczną
„Razem w Lidlu”, czyli o wykorzystaniu kampanii społecznej jako narzędzia employer brandingowego, opowiada Aleksandra Kręgielska-Rolla, młodsza kierowniczka ds. Employer Brandingu z Lidl Polska, i zapewnia, że to dopiero początek, a o „Razem w Lidlu” będzie jeszcze głośno.
Na tych wydarzeniach biznesowych trzeba być: Patronaty My Company Polska
Forum Kosmiczne, III edycja Mother and Child Startup Challenge oraz sopocki Europejski Kongres Finansowy to wydarzenia, które będzie śledzić nasza redakcja. Polecamy udział w tych spotkaniach.
EBF Warszawa Procurement Festival: Unikalne prelekcje, praktyczne warsztaty i networking w swobodnej atmosferze
Zarejestruj się na EBF Warszawa Procurement Festival – trzydniowe święto branży zakupowej, e-commerce B2B i sektora publicznego.
Paprykarz szczeciński, czyli kulinarne multi-kulti
Były przedmiotem pożądania milionów Polaków, wyrażały naszą tęsknotę za lepszym życiem. Stanowiły barwny element w szarej, socjalistycznej rzeczywistości. Zaczynamy nowy cykl artykułów poświęcony kultowym markom PRL. Na początek przybliżamy dzieje paprykarza szczecińskiego.
Przyszłość biznesu - relacja z Viva Technology w Paryżu
Jakie są kluczowe aspekty, na które warto zwracać uwagę, by nie zamykać perspektyw na przyszłość swojemu biznesowi?
Food crime! "Jedna trzecia żywności trafiająca na rynek jest fałszowana"
Słodzone miody, rozcieńczone alkohole, podejrzane mięso… Jedna trzecia żywności trafiająca na rynek jest fałszowana.
Przedsiębiorcy wychodzą z kryzysu: Wzrost wznowień działalności wg raportu CEIDG
W I kwartale 2024 roku na rynku pojawiło się przeszło 75 tys. nowych firm. Ponad 45 tys. wznowiło działalność. I to właśnie ta druga informacja pokazuje pozytywną tendencję, co może oznaczać, że firmy powoli wychodzą z kryzysu.
Platforma ERLI przekroczyła próg rentowności w 4 lata od startu
Platforma zakupowa ERLI w pierwszych trzech miesiącach 2024 r. podwoiła liczbę transakcji oraz przychód netto, a obrót (GMV) wzrósł o 90% r/r. Dzięki temu EBITDA spółki po pierwszym kwartale wyniosła ponad 3,2 mln zł. Spółka planuje do 2025 roku zainwestować ponad pół miliarda złotych na rozwój oraz działania marketingowe.
Epidemia bezsenności wśród pracujących Polaków
Długie godziny pracy, systemy zmianowe i ciągły stres związany z obowiązkami zawodowymi stanowią główne czynniki prowadzące do chronicznego braku snu wśród Polaków aktywnych zawodowo. Im więcej czasu poświęcamy na pracę lub obowiązki domowe, tym mniej pozostaje nam czasu na regenerację i sen. Ta niepokojąca zależność rzuca światło na coraz bardziej palący problem niewystarczającej ilości snu.
Pożar Marywilskiej 44 w oczach szefa MSWiA: sabotaż, podpalenie i rosyjskie wpływy
Tomasz Siemoniak, minister spraw wewnętrznych i administracji oraz koordynator służb specjalnych, zabrał głos w sprawie przyczyn pożaru centrum handlowego Marywilska 44 w Warszawie. Podpalenie o charakterze kryminalnym jest jedną z głównych hipotez, ale śledczy nie wykluczają również sabotażu.
„Powrót do przyszłości” i zielona energia – za nami 4. edycja Huawei Startup Challenge
Na gali finałowej czwartej edycji Huawei Startup Challenge poznaliśmy laureatów konkursu, który wspiera polskie startupy pozytywnego wpływu. Kto tryumfował?
Po pożarze Marywilskiej 44: Mirbud postawi tymczasową halę handlową
Po tragicznym pożarze, który doszczętnie zniszczył centrum handlowe Marywilska 44 w Warszawie, właściciel obiektu, firma Mirbud, planuje szybką budowę tymczasowej hali handlowej. Ma to umożliwić sprzedawcom kontynuowanie działalności w ciągu najbliższego miesiąca.
Allegro rozpoczynie sprzedaż alkoholu online. Czy to legalne?
Allegro, największy marketplace w Polsce, planuje wprowadzenie możliwości zakupu alkoholu przez internet, odpowiadając na rosnące zainteresowanie klientów. Według "Dziennika Gazety Prawnej" firma pracuje nad tym rozwiązaniem, mimo że kwestia legalności sprzedaży alkoholu online w Polsce jest skomplikowana.
Tragiczny pożar Marywilskiej 44: Co dalej z centrum handlowym?
"Naszym priorytetem w tej chwili jest jak najszybsze przystąpienie do odbudowy obiektu" – zaznaczają przedstawiciele spółki Marywilska 44. Tymczasem wokół przyczyny pożaru pojawia się coraz więcej kontrowersji.
Sklepy jako nowe placówki Pocztowe: Czy Polska pójdzie tropem Skandynawów
Poczta Polska boryka się z poważnymi problemami finansowymi. Politycy szukają rozwiązania tego problemu. Tymczasem w niektórych państwach, takich jak kraje skandynawskie, funkcję punktów pocztowych pełnią często sklepy spożywcze. Czy pójdziemy tą drogą?
Po pożarze Marywilskiej 44 ogień trawi akcje Mirbudu, właściciela hal targowych
Hale targowe przy ulicy Marywilskiej w Warszawie, należące do spółki Marywilska 44, których z kolei właścicielem jest Mirbud, spłonęły w niewyjaśnionych okolicznościach. Odbija się to w notowaniach giełdowych.
Shein zaświeci stacjonarnie na polskim rynku. Przedsiębiorcy obawiają się chińskiego giganta
Debiut stacjonarnego sklepu Shein będzie, póki co, tylko krótkim błyskiem i potrwa pięć dni, podczas których klienci będą mogli odwiedzić pop-up store w Galerii Młociny. Jednak branża tekstylna już teraz snuje obawy, co do dalszej ekspansji Shein, sieci deklasującej cenowo europejskie marki. Problem w tym, że za niskimi cenami mogą kryć się nieetyczne praktyki.
Kolonializm motywacyjny
Systemy motywacyjne większości firm bazują na mechanizmach psychologicznych właściwych społeczeństwom Zachodu. Nie działają one jednak na pracowników z Globalnego Południa.
Dino prześcignie Biedronkę? Sieć notuje wzrosty i goni liderów branży
Sieć sklepów Dino prezentuje wyniki sprzedaży i demonstruje swoją rosnącą przewagę na rynku polskich supermarketów, skutecznie konkurując z liderem rynku, Biedronką.
Człowiek na pierwszym miejscu
Dla Eweliny Gawlik, prezes Nova Praca Group, najważniejszy jest drugi człowiek. To podejście pozwoliło kierowanej przez nią firmie zająć pozycję lidera na rynku pośrednictwa pracy w województwie zachodniopomorskim.
ESG stało się pustym hasłem? Analitycy „nienawidzą” tego modnego skrótu
Amerykańskie fundusze inwestycyjne, które uwzględniają w swoich działaniach kwestie ESG tracą. Te europejskie zyskują jednak zainteresowanie. Czy winni są politycy Partii Republikańskiej, którzy nie chcą, aby priorytetowo traktować fundusze uwzględniające ESG? A może ten akronim to coś więcej niż tylko zbiór pustych haseł i kadry zarządzające wiedzą, że nie mają innego wyjścia niż odpowiedzialność? Choćby dlatego, że tego wymagają od nich ich klienci.
Kontrowersyjne osiedle mieszkaniowe. "Brakuje drutów kolczastych"
W mediach społecznościowych wybuchła dyskusja wokół specyficznej zabudowy osiedla Villa Campina w Ożarowie Mazowieckim. Zdjęcie rzędów identycznych szeregowców podbija sieć m.in. za sprawą jego publikacji na profilu grupy Polskie Obozy Mieszkaniowe. "A gdybyśmy tak połączyli wady mieszkania w bloku z wadami mieszkania w domu"? - skomentował je Jakub Mościcki, deinfluencer promujący rozsądek przy zakupach.
Producenci kontra markety: Negocjacje cenowe paraliżują dostawy Milki i Oreo
Choć wydawało się, że spór między dostawcami a dyskontami w ostatnim czasie nieco się uspokoił na europejskim rynku wciąż wrze. Jeden z największych marketów w Niemczech nie zgodził się na podwyżki cen producenta ciastek Oreo i czekolady Milka. W efekcie produkty znikają ze sklepów, co wywołuje protest franczyzobiorców, którzy przez takie sytuacje tracą utarg z ulubionych produktów swoich klientów.
Niesprzedane hektolitry keczupu. Heinz ma problem z odpływem klientów
Niekiedy na przykładzie historii sprzedaży jednego produktu z katalogu ofert danej firmy możemy dostrzec problemy nie tylko omawianego przedsiębiorstwa, ale także trudności na całym rynku. Tak jest w przypadku globalnego gracza Heinz i jego flagowego artykułu - keczupu, który ostatnio notuje niższą sprzedaż.
Przegląd najciekawszych wydarzeń w świecie biznesu
Patronaty redakcji My Company Polska. Sprawdź gdzie spotyka się biznesowa czołówka.
Ubezpieczeniowy mus. Oto siedem najważniejszych produktów
Oto siedem najważniejszych produktów, które powinny znaleźć się w każdej firmie z sektora MSP, niezależnie od branży.
Zmieniający się obraz polskich konsumentów. Jakie aspekty strategii komercyjnej należy dostosować?
W ostatnich latach rynek nieustannie ewoluuje pod wpływem dynamicznych trendów oraz zmian społecznych i ekonomicznych. Wraz z rozwojem rynku zmienia się też obraz polskich konsumentów.
Wojna reklamowa. Jak Lidl i Biedronka wytoczyły najcięższe działa
„Od 2002 roku Biedronka tańsza niż Lidl” – ten slogan został uznany za ostateczny casus belli i wezwanie do rozpoczęcia pełnoskalowej gorącej wojny. Co w niej dozwolone, jakiej broni można w tych reklamowych potyczkach używać? No i komu się to najbardziej opłaca?
Rewolucja AI nierealna z szefem tyranem. Innowacje potrzebują więcej wolności
Zarządzanie adaptacyjne to system, który wykracza poza indywidualne cechy menedżerów i koncentruje się na rozwoju kompleksowej zdolności organizacji do sprawnego dostosowywania do zmiennych warunków. To może być lek na czasy rewolucji AI, bo innowacyjnych technologii nie da się tworzyć w hierarchicznym modelu zarządzania.
Koniec ukrytych składników: Rewolucyjne zmiany w etykietowaniu żywności w UE
Europa mówi "dość" ukrytym składnikom. Wkrótce na rynku żywnościowym Unii Europejskiej zaszczepione zostaną poważne zmiany, które mają na celu zwiększenie przejrzystości dla konsumentów – szczególnie w kategorii miodów, soków i dżemów.
Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw z poparciem ministry zdrowia
Minister zdrowia, Izabela Leszczyna, wyraziła stanowczy sprzeciw wobec sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Podczas rozmowy z Radiem Zet oświadczyła, że alkohol "w ogóle nie powinien być sprzedawany na stacjach benzynowych" i zapowiedziała dążenie do wprowadzenia odpowiednich regulacji.
MCI wesprze globalną ekspansję Profitroom
MCI nabyło 65 proc. akcji Profitroom przy wycenie spółki 290 mln zł. Profitroom to największy regionalny dostawca rozwiązań systemów rezerwacji on-line dla hoteli oferujący oprogramowanie w modelu SaaS.
Nowe produkty konopne wchodzą do aptek. Polacy coraz bliżej legalizacji marihuany
Według badań Centrum Medycyny Konopnej pacjenci wciąż zmagają się z niedoborem produktów konopnych i medycznej marihuany w aptekach. Już 6 na 10 Polaków chciałoby skorzystać z takiej formy terapii. CMK zwiększa ofertę produktów na receptę na rynku, we współpracy z niemieckim gigantem branży.
Prokuratura bada kwestię zbyt taniego alkoholu w Biedronce, Kauflandzie i Lidlu
W obliczu zaskakująco niskich cen alkoholu, które pojawiły się ostatnio w największych sieciach sklepowych w Polsce, prokuratura rozpoczęła dochodzenie. Cena pół litra wódki spadła poniżej 10 zł, wywołując podejrzenia o naruszenie ustawy o przeciwdziałaniu alkoholizmowi.