Tylko u nas
"Kto sieje ASAPy, ten zbiera fakapy", czyli o startupowej nowomowie
Czy korpo nowomowa nadal bawi i śmieszy? Chyba już nieco mniej, bo konkurencja nie śpi, a gdy staje się w szranki z takimi kwiatkami, jak np. „Kto sieje ASAPy, ten zbiera fakapy” lub „Ustalać skołp, ficzery i kejpijaje”, niełatwo utrzymać palmę pierwszeństwa.
Jak przygotować się na wzrost stóp procentowych
Obecna sytuacja nie ma precedensu w historii. Realne stopy procentowe są ujemne, a inflacja rośnie. Żeby ją zatrzymać, w przeszłości banki centralne utrzymywały realne dodatnie stopy procentowe, co przy dzisiejszym poziomie zakredytowania świata oznaczałoby prawdziwą katastrofę.
spaceOS zwiększa przychody, rozwija się na nowych rynkach. "Stajemy się obowiązkiem" [TYLKO U NAS]
Czterokrotnie zwiększyliśmy przychody względem lata zeszłego roku. Jesteśmy już obecni w dziewiętnastu krajach. Naszym celem jest dalszy wzrost i rozwój - mówi w rozmowie z mycompanypolska.pl Maciej Markowski, co-founder i CRO spaceOs.
Czy pracodawca będzie mógł zmusić pracownika do pracy zdalnej?
Zgodnie z projektem nowelizacji Kodeksu Pracy, pracodawca będzie mógł jednostronnie nakazać pracownikowi pracę zdalną. Muszą być jednak spełnione pewne warunki.
Raport Ekspansja zagraniczna. Mistrzowie ekspansji
Polskie firmy kosmetyczne pokazały, że można zbudować silną pozycję na rynkach zagranicznych. Dla wielu z nich było to dodatkową osłoną, która obroniła ich w kryzysie. Część z nich wykorzystała okazję, by wzmocnić się bardziej.
Zielone Strony Biznesu. Startupy, które chcą wygrać z katastrofą klimatyczną
Rozwój automatyzacji na budowach, farmy wertykalne, niwelowanie ilości odpadów. Wiele polskich podmiotów skutecznie przyczynia się do tego, że ziemski scenariusz na nadchodzące lata nie brzmi aż tak pesymistycznie. Czy startupy – górnolotnie mówiąc – uratują świat?
Prawny start w startup. Jakie podmioty muszą się zgłosić do centralnego rejestru beneficjentów?
Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych to publiczny rejestr, w którym zgromadzone są dane o osobach fizycznych sprawujących bezpośrednią lub pośrednią kontrolę nad określonymi podmiotami gospodarczymi. Kto musi się do niego zgłosić i jakie informacje ujawnić?
Czadoman: "Jestem dla ludzi, wszystko robię z myślą o nich. Stać mnie na to, żeby nie gadać o kasie"
Na YouTube teledysk do piosenki „Ruda tańczy jak szalona” obejrzano ponad 128 mln razy. Paweł Dudek – znany jako Czadoman – zaczynał w zespole rockowym, ale teraz wyciąga na parkiet fanów muzyki tanecznej. Oprócz tego wyprodukował własną wódkę, a w przyszłym roku rusza ze sprzedażą produktów dla zwierząt. – Nie pamiętam sytuacji, żeby było źle – przyznaje w rozmowie z „My Company Polska”.
Prawny start w startup. Jaka forma prawna dla startupu
Jaka forma prawna dla startupu? Trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim aspekt finansowania jego rozwoju. Przedstawiamy możliwości wyboru formy prawnej dla założycieli startupów.
Wrzesień pełen niespodzianek. Pełny obraz Kuczyńskiego
Jeśli najbliższą rozgrywkę na giełdzie wygrają niedźwiedzie, to nie doprowadzą do końca hossy – będzie to jedynie w niej przerwa. Oczywiście o ile pandemia nie zrodzi nowej, zabójczej odmiany wirusa.
Apetyt na sukces. Najlepsze startupy z branży foodtech [RANKING]
Współczesne foodtechy to już nie tylko inicjatywy promujące zdrowe odżywianie. To wiele innowacyjnych rozwiązań z zakresu nowych technologii, które pomagają prowadzić restaurację, ułatwiają sprzedaż online, a także walczą z takimi zjawiskami jak marnotrawienie żywności.
Czy jesteś za? [FELIETON]
Nic dziwnego, że pytania referendalne z 1987 r., samego schyłku PRL, śpiewał w Piwnicy pod Baranami legendarny Piotr Skrzynecki. „Czy jesteś za pełną realizacją przedstawionego Sejmowi programu radykalnego uzdrowienie gospodarki zmierzającego do wyraźnego poprawienia warunków życia, wiedząc, że wymaga to przejścia przez trudny dwu–trzyletni okres szybkich zmian?” – brzmiało pierwsze z nich.
Tai Chi, czyli medytacja w ruchu. Trening sztuk walki dobrym miejscem na spotkanie biznesowe?
Tai Chi idealnie pasuje do naszych czasów. Pozwala odetchnąć przeciążonemu umysłowi, daje dystans i uczy odpoczywać – mówi Mariusz Sroczyński, instruktor Tai Chi Chuan z ponad 25-letnim doświadczeniem.
Słodki rejwach [FELIETON]
Od dawna marzyłem, żeby chociaż przez chwilę pożyć we włoskim miasteczku. Takim odwiecznym, z katedrą i wąskimi uliczkami, przy których parkują stare fiaty 500. No i po wakacjach postanowiłem trochę odpocząć od rodziny. Kupiłem bilet do Bari, wypożyczyłem samochód i ruszyłem w głąb Apulii, która – tak na marginesie – okazała się potwornie zaśmiecona.
Wprowadzam sport do biznesu. Wywiad z Mateuszem Kusznierewiczem
Umiejętności biznesowe można rozwijać nie tylko metodami zaczerpniętymi z psychologii czy coachingu, ale też z doświadczeń sportowych. Pracuję nad tym, by takie rozwiązania były dostępne zarówno dla dużych, jak i małych oraz średnich przedsiębiorstw – mówi Mateusz Kusznierewicz, sportowiec i przedsiębiorca.
Mistrzowie biznesu. Jak sportowcy zarabiają na emeryturze?
Determinacja, wytrwałość, samodyscyplina, umiejętność podnoszenia się z porażki. Te cechy przydają się zarówno w świecie wielkich pieniędzy, jak i sportu. Nic dziwnego, że wielu zawodników po zakończeniu kariery przeistacza się w rekiny biznesu.
Piotr Arak: "Administracja nie proponuje rewolucji podatkowej. To raczej większa korekta" [WYWIAD]
Nie ma powrotu do neoliberalnych dogmatów gospodarczych sprzed pandemii. Musimy szukać nowych rozwiązań, także w kontekście wyzwań polityki klimatycznej – mówi Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Od Versace do Lamborghini. Jak polska marka sztucznych rzęs podbija światowe rynki
Dwaj bracia, z zamiłowania bokserzy, stworzyli w rodzinnym Olkuszu firmę specjalizującą się w sztucznych rzęsach. Z produktów dostarczanych przez ich markę skorzystało już milion kobiet.
Słodkie, choć bez cukru. Biznes "niesłodyczy" kwitnie w Polsce
Czy może być coś bardziej kuszącego niż wizja delektowania się słodkim smakiem bez wyrzutów sumienia i przykrych konsekwencji w postaci nadprogramowych kilogramów? Właśnie tę wizję sprzedają rozkochanym w słodkościach Polakom producenci przekąsek fit i sprzedawcy „niesłodyczy”, które właśnie wypełniają sklepowe półki.
Człowiek, który stworzył miasto. Bohaterowie polskiej przedsiębiorczości
Stanisław Wilhelm Lilpop obracał ogromnymi pieniędzmi, ale talentu do biznesu raczej nie miał. W gospodarczych dziejach II Rzeczypospolitej zapisał jednak wspaniały rozdział jako twórca… miasta.
Czy w Polsce obserwujemy właśnie boom na fotowoltaikę? Wywiad z Michałem Skorupą
Boom na fotowoltaikę istnieje, ale nie jest to dużym zaskoczeniem. Polska wciąż jest rynkiem na wczesnym etapie rozwoju i m.in. dlatego obserwujemy ogromne przyrosty w tym segmencie. Co ważne, zainteresowanie fotowoltaiką jest odporne na różne zawirowania gospodarcze, chociażby spowodowane pandemią - uważa Michał Skorupa, prezes zarządu Foton Technik Sp. z.o.o, Grupa E.ON & innogy Polska.
W jaki sposób mikromobilność zmienia polskie miasta? Wywiad z Katarzyną Sobótką-Demianowską
Mikromobilność to uzupełnienie miejskiej logistyki. Jestem zwolenniczką ciągłego próbowania i uczenia się na błędach. Miasta mają różne potrzeby, rozwiązanie, które sprawdzi się w jednym miejscu, niekoniecznie będzie mogło być wprowadzone w innym - mówi Katarzyna Sobótka-Demianowska, Head of Business w EIT Innoenergy.
Nadciąga koniec branży BPO/SSC w Polsce? Aleksandra Durzyńska-Prochowska, szefowa Fujitsu GDC Polska
Brak pracowników oraz nadchodzące rewolucje po stronie kosztów zatrudnienia mogą doprowadzić do poważnych wstrząsów, m.in. na rynku usług BPO/SSC. Czy realne jest odejście firm z tego obszaru z Polski? Zapytaliśmy o to Aleksandrę Durzyńską-Prochowską, szefową Fujitsu GDC Polska.
Polacy przestaną być najbardziej zestresowanymi pracownikami w UE? Pomogą w tym innowacyjne startupy
Psychoterapia online przed pandemią praktycznie w Polsce nie istniała. Doświadczenie wielomiesięcznej pracy zdalnej, sytuacji zagrożenia i ograniczeń spowodowało jednak, że nabrała ona wiatru w żagle. A po pandemii na pewno z nami zostanie.
W jaki sposób Huawei wspiera startupy? Wywiad z Ryszardem Hordyńskim
- Działamy w Polsce, więc chcemy, żeby lokalne startupy i innowacje stale się rozwijały. Mamy w kraju świetnych fachowców, których zdecydowanie warto wspierać - mówi Ryszard Hordyński, dyrektor ds. strategii i komunikacji w Huawei Polska.
Nadciąga koniec branży BPO/SSC w Polsce? Aleksandra Durzyńska-Prochowska, szefowa Fujitsu GDC Polska
Brak pracowników oraz nadchodzące rewolucje po stronie kosztów zatrudnienia mogą doprowadzić do poważnych wstrząsów, m.in. na rynku usług BPO/SSC. Czy realne jest odejście firm z tego obszaru z Polski? Zapytaliśmy o to Aleksandrę Durzyńską-Prochowską, szefową Fujitsu GDC Polska.
Czy Polska to dobre miejsce do rozwoju innowacji? Wywiad z Jarosławem Sroką
Nie od dziś wiadomo, że polskie uczelnie kształcą wyjątkowo dobrze. To wspaniale, że młodzi ludzie już nie wiążą swoich karier wyłącznie z wielkimi korporacjami, lecz chcą po prostu zarabiać pieniądze. Grzechem wielu młodych przedsiębiorców jest nakreślanie mało ambitnych planów rozwojowych - mówi Jarosław Sroka, członek zarządu Kulczyk Investments.
Czy aktywność funduszy VC zmniejsza atrakcyjność polskiej giełdy? Wywiad z Maciejem Trybuchowskim
Inwestycje funduszy venture capital czy private equity to często zbawienie dla firm szukających finansowania. Z drugiej strony może to ograniczać chęć wejścia np. na warszawską Giełdę Papierów Wartościowych. Czy to realny problem? Odpowiada Maciej Trybuchowski, prezes Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych.
Europejski Kongres Finansowy 2021. Wywiady My Company Polska z ludźmi biznesu
Relacje, rozmowy i debaty, które zorganizowano podczas Europejskiego Kongresu Finansowego 2021.
Szef Samurai Labs: "Hejt jest darmowym narkotykiem. Kiedy czujesz gniew, nie czujesz bólu" [WYWIAD]
To koszmarna praca, kiedy codziennie musisz patrzeć na dziesiątki zdjęć z pornografią dziecięcą. Jeden z naszych inwestorów powiedział, że do Czarnobyla, do reaktora, nie można wysyłać ludzi – tak samo jest z cyberprzemocą, niektóre zadania bezpieczniej „zlecić” sztucznej inteligencji - mówi Michał Wroczyński, CEO Samurai Labs.
Jak zarobić na erotyce? Kinky Winky to sklep erotyczny inny niż wszystkie
Wykształcony na dwóch uniwersytetach twórca pierwszego w Polsce queer sex-shopu zapewnia, że nie chodzi mu tylko o pieniądze. Dlatego angażuje się w akcje społeczne i edukację seksualną rodaczek i rodaków.
Tarocistki, wróżowie, numerolodzy - przedsiębiorcy coraz chętniej korzystają z usług ezoterycznych
Do kogo zwraca się przedsiębiorca planujący gigantyczną inwestycję w przededniu czwartej fali COVID-19? Do tarocistki, wróża, numerologa lub astrologa. Pandemia sprawiła, że biznes ezoteryczny ma się w Polsce lepiej niż kiedykolwiek.
Raport Ubezpieczenia. Digitalizacja podbija rynek
Pamiętacie czasy, w których wszystkie dokumenty trzeba było podpisać na papierze? To już historia.
Maciej Adamaszek. Poza biznesem
Doświadczony biznesmen i twórca sieci kawiarni „W Biegu Cafe”. Pracował w wielu międzynarodowych korporacjach, a teraz próbuje swoich sił w branży kosmetycznej. Ale sukcesy osiąga również poza biznesem – ma na koncie ukończenie zawodów Ironma na pełnym dystansie.
Paweł Borys, prezes PFR: Trzeba zacząć myśleć o wycofywaniu się z tak dużej interwencji na rynku
- Banki powinny zacząć myśleć o podwyżkach stóp procentowych i wycofywać się z tak dużej interwencji na rynku, po to, by nie doprowadzić do przyspieszenia wzrostu inflacji - mówi w rozmowie z My Company Polska Paweł Borys, prezes PFR. Zobacz całą rozmowę o tym, co zdaniem prezesa wydarzy się niebawem w polskiej gospodarce: