Koło zamiast linii
Fot. ShutterstockNa Ziemi żyje ponad 7,5 mld ludzi. ONZ prognozuje, że za trzy dekady będzie to już prawie 10 mld. Wzrost populacji oznacza wyższe zapotrzebowanie na produkty, a w efekcie – także więcej śmieci. Poza tym, mówiąc oględnie – zasobów naturalnych nie przybywa. Odpowiedzią na te wyzwania może być przestawienie gospodarki z modelu liniowego (weź – wyprodukuj – zużyj – wyrzuć) na gospodarkę o obiegu zamkniętym (GOZ), nazywaną również okrężną czy cyrkularną. W niej odpady, jako surowce wtórne, pozostają w obiegu tak długo, jak to tylko możliwe.
Potrzeba zmian
Ewa Wojciechowicz, menedżerka projektów z Forum Odpowiedzialnego Biznesu, podkreśla, że ludzkość, coraz szybciej wykorzystując zasoby naturalne, żyje na kredyt. – Surowców będzie coraz mniej, a śmieci coraz więcej. Zanim zaczniemy myśleć, co robić z odpadami, zastanówmy się najpierw, jak sprawić by było ich mniej. GOZ może być odpowiedzią, bo poszukuje rozwiązań na wszystkich etapach życia produktu: od jego projektowania i wyboru surowców, poprzez produkcję, aż po użytkowanie, zbiórkę odpadów i ponowne ich zagospodarowanie – opisuje Wojciechowicz.
Na potrzebę wdrożenia nowego modelu już trzy lata temu zwróciła uwagę Komisja Europejska. Poważnie o nim dyskutują USA, Indie czy Chiny – głównie dlatego, że model ten może uniezależnić wzrost gospodarczy poszczególnych państw i regionów od...
Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Kup prenumeratę cyfrową, aby mieć dostęp
do wszystkich tekstów MyCompanyPolska.pl
Co otrzymasz w ramach prenumeraty cyfrowej?
- Nielimitowany dostęp do wszystkich treści serwisu MyCompanyPolska.pl
- Dostęp do treści miesięcznika My Company Polska
- Dostęp do cyfrowych wydań miesięcznika w aplikacji mobilnej (iOs, Android)
- Dostęp do archiwalnych treści My Company Polska