Handel, czyli wielkie przemodelowanie
Fot. ShutterstockWciągu ostatnich lat zaczęliśmy się zachowywać inaczej jako konsumenci: na wielkie zakupy w hipermarkecie, raz na kilka tygodni, decydujemy się coraz rzadziej. – Polacy obecnie preferują robienie częstszych zakupów w sklepach położonych bliżej domu czy miejsca pracy, zamiast dużych, kompleksowych, w centrach handlowych – mówi Bartosz Bolecki, starszy analityk handlu detalicznego w firmie badawczej PMR Research.
Ta nowa postawa powoduje zmiany w strukturze handlu. Jak wynika z analiz firmy Roland Berger, w 2010 r. hipermarkety miały ok. 18 proc. udziału w rynku FMCG, dominujący kanał tradycyjny (czyli małe sklepy spożywcze) – ok. 35 proc., a dyskonty – 16 proc. Zaledwie pięć lat później wyglądało to już tak: hipermarkety miały 16 proc. rynku, handel tradycyjny – 19,4 proc., a dyskonty – aż 26 proc.
Jak wynika z danych firmy Nielsen opublikowanych przez Eurocash w 2017 r., w porównaniu z 2016 r. spadek sprzedaży małych sklepów spożywczych nadal się pogłębiał i wyniósł 4,9 proc. Malała też sprzedaż hipermarketów (o 0,5 proc.). Natomiast potężny wzrost odnotowały małe supermarkety o powierzchni od 100 do 300 mkw. (o 9,4 proc.) i, podobnie jak w poprzednich latach, dyskonty (ich wskaźnik poszedł w górę o 8,7 proc.).
Eksperci tłumaczą, że popularność dyskontów wynika przede wszystkim z tego,...
Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Kup prenumeratę cyfrową, aby mieć dostęp
do wszystkich tekstów MyCompanyPolska.pl
Co otrzymasz w ramach prenumeraty cyfrowej?
- Nielimitowany dostęp do wszystkich treści serwisu MyCompanyPolska.pl
- Dostęp do treści miesięcznika My Company Polska
- Dostęp do cyfrowych wydań miesięcznika w aplikacji mobilnej (iOs, Android)
- Dostęp do archiwalnych treści My Company Polska
Więcej możesz przeczytać w 7/2018 (34) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.