Raporty
Pomoc dla firm w kryzysie
Bank Gospodarstwa Krajowego utworzył Fundusz Dopłat do Oprocentowania. To specjalny program, którego celem jest pomoc firmom mającym problemy z powodu kryzysu wywołanego pandemią COVID-19.
Chmura na wymiar, czyli elastyczne rozwiązanie pay as you go od Fujitsu
Co stoi na przeszkodzie inwestycji w nowoczesne chmurowe rozwiązania? Brak wyspecjalizowanej kadry IT czy też wysokie koszty początkowe? Obie te kwestie przestają być barierą dla MSP. Bezpieczne przechowywanie danych w chmurze w elastycznym modelu finansowym „płać za to, co wykorzystasz” jest już dostępne na polskim rynku.
Polskie firmy wciąż ryzykują utratę cennych danych. Nowa oferta Fujitsu rozwiązaniem dla MSP
Fujitsu wprowadza na rynek nowe, elastyczne rozwiązanie backupu danych skierowane do sektora MSP.
Koło ratunkowe dla firm
Myśląc o przyszłości swojej firmy, trzeba mieć na uwadze nie tylko rozwój biznesu, ale też ochronę jej majątku. Na rynku pojawiły się produkty specjalnie dopasowane do nowej rzeczywistości.
Raport: PPK wchodzi w decydującą fazę. Czas na średnie i małe firmy
Druga połowa roku to dla dziesiątek tysięcy firm w Polsce czas na podjęcie ważnej decyzji. Wszystkie przedsiębiorstwa zatrudniające od 20 do 249 pracowników mają tylko kilka miesięcy na wybór firmy zarządzającej PPK.
Finansowanie działalności MSP. Finansowanie w praktyce
Kto najchętniej korzysta z Funduszu Gwarancji Płynnościowych BGK? Przedsiębiorstwa, z których województw otrzymały najwięcej gwarancji?
Finansowanie działalność MSP. Co dalej z inwestycjami?
W drugiej połowie roku polskie firmy czeka odbicie. Czy mają przygotowane źródła finansowania rozwoju?
Raport Zielona Rewolucja: Miliardy także dla małych
Jak polska gospodarka i przedsiębiorcy mogą skorzystać na Europejskim Zielonym Ładzie? Możliwości jest bardzo wiele.
Co piąte przedsiębiorstwo zanotowało wzrost zamówień, ale zatory hamują poprawę przychodów
Z ósmej fali badań sytuacji przedsiębiorstw i pracowników Polskiego Funduszu Rozwoju i Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że prawie 80 proc. firm zamierza utrzymać dotychczasowe zatrudnienie. Spada także odsetek pracujących w zmniejszonym wymiarze czasu pracy.
IATA: transport lotniczy odbuduje się dopiero w 2024
IATA - Zrzeszenie Międzynarodowego Transportu Lotniczego - przewiduje, że w przypadku przemysłu lotniczego powrót do statystyk sprzed pandemii zajmie co najmniej cztery lata. Z najnowszych prognoz wynika, że w 2020 roku straty linii lotniczych wyniosą ponad 84 mld dolarów.
Raport Zielona Rewolucja: Polscy trendsetterzy
W Polsce energetyka odnawialna rozwija się coraz szybciej, ale wciąż zbyt wolno, aby wypełnić unijne zobowiązania dotyczące jej udziału w miksie energetycznym. Koncerny już zapowiadają inwestycje w OZE. Gdyby robiły to szybciej, mogłyby nie tylko powstrzymać globalne ocieplenie, lecz także pomóc w pokonaniu recesji.
Raport Zielona rewolucja: Nie jesteśmy klimatycznym hamulcowym [WYWIAD Z MINISTREM KLIMATU]
Za sześć lat powinna ruszyć budowa pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce – mówi Michał Kurtyka, minister klimatu.
Raport Zielona Rewolucja: Zielony zwrot PGNiG
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zbuduje nowy segment działalności związany z odnawialnymi źródłami energii. Chce też zarabiać na sprzedaży wodoru i usług z nim związanych. Zainwestuje również w produkcję i dystrybucję biometanu. Wszystkie te elementy wpisują się w zieloną transformację polskiej energetyki i znajdą się w aktualizowanej właśnie strategii PGNiG.
Freelancerzy zarabiają coraz więcej. Niektórzy nawet 20 tys. miesięcznie
Z raportu opublikowanego przez serwis "Useme" wynika, że liczba freelancerów zarabiających na rękę powyżej 5 tys. złotych wzrosła w 2020 roku aż o 43 proc. Ponadto wolnych strzelców, których miesięczne wynagrodzenie przekracza 10 tys. złotych jest najwięcej od czterech lat. Jednak trwająca pandemia z pewnością pogorszy te wyniki.
Płynność w czasach kryzysu. Twarda lekcja dla przedsiębiorców
Obecny kryzys pokazał, jak ważne jest zachowanie płynności finansowej w obliczu nieprzewidzianych zdarzeń w gospodarce. Oto wnioski z tej brutalnej lekcji.
Wpływ pandemii na zaufanie Polaków do sieci handlowych
Najnowsze dane wskazują, że sytuacja związana z koronawirusem wpłynęła na stosunek klientów do poszczególnych sieci handlowych. W największym stopniu zaufanie Polaków w tym okresie zwiększyło się do Biedronki (14,3%), Lidla (12,5%), Carrefoura (11,2%) oraz Kauflandu (11,0%).
Raport: Praca po pandemii
Praca po pandemii już nigdy nie będzie taka sama. O tym, jak zmieni się jej oblicze, piszemy w raporcie.
Raport Praca po pandemii. Życie bez biura
Pracownicy od lat walczyli o możliwość pracy zdalnej. Pomogła im w tym pandemia. Efekt? Praca w firmach już nigdy nie będzie taka sama. To może być chwila prawdy dla właścicieli biurowców.
Tarcza finansowa PFR w pytaniach i odpowiedziach
Masz problem z tarczą? Skontaktuj się z przedstawicielem PFR lub banku, w którym masz konto. Na kilka z często pojawiających się pytań ze strony przedsiębiorców odpowiedzi przygotował przedstawiciel PFR Maciej Buczkowski.
Tarcza finansowa: jak zdobyć pieniądze dla firm?
Sto miliardów złotych. To pieniądze, o które mogą się starać firmy dotknięte skutkami pandemii COVID-19. Czy dzięki nim uda się uratować polską gospodarkę?
Tarcza finansowa PFR: jak szybko pozyskać subwencję?
W walce o przetrwanie firmy w czasie COVID-19 liczą się czas i pieniądze. O tym, jak szybko i bezproblemowo pozyskać subwencję z Tarczy Finansowej PFR, opowiadają konsultanci Banku Pekao SA, którzy na co dzień wspierają przedsiębiorców.
Raport. Tarcza finansowa PFR
Wszystko, co trzeba wiedzieć o tarczy finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju. Partnerem raportu jest PFR.
Deloitte: Ponad 60 proc. Polaków odzież sportową kupuje w sklepach stacjonarnych
Polacy na odzież oraz sprzęt sportowy przeznaczają średnio 193 euro rocznie. Jak wynika z raportu przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte, sześć na dziesięć osób uprawiających sport wydaje te pieniądze przede wszystkim w sklepach stacjonarnych.
Bezpośrednie Inwestycje Zagraniczne po pandemii. Co nas czeka?
Tylko 65 proc. zaplanowanych bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Europie jest realizowana zgodnie z planem - wynika z badań firmy EY. Przedstawiciele biznesu spodziewają się, że czeka nas spadek tego typu projektów.
Sukcesja po polsku. Odsłaniamy nieznane oblicze zmiany warty w firmach
W polskim biznesie dzieje się to samo, co w serialu „Sukcesja”, tylko nikt o tym głośno nie mówi. Gry emocjonalne, dominujący ojcowie, którzy podporządkowują sobie dzieci, a potem się dziwią, że ich następcy nie umieją podejmować decyzji. Zwykle potomek nie ma pojęcia, skąd się wzięło to wszystko, co rodzice chcą mu przekazać. Jest tylko beneficjentem jakichś środków – mówi Robert Krool,
Sukcesja, głupcze!
Pandemia i załamanie gospodarcze jest na ustach i w głowach wszystkich. Wyzwania długofalowe – takie jak sukcesja – nie mogą być zapomniane. Zwłaszcza że jest to bardzo dobra chwila na przygotowanie nowego pokolenia w biznesie.
Przywrócić gospodarkę do życia. Wywiad
Zachęcam przedsiębiorców, by o nasze programy pomocowe pytali banki – to przez nie powinni składać wnioski. Mamy podpisane umowy z 20 dużymi bankami i z ponad setką spółdzielczych. Tych programów mamy już 10. Każdy może pomóc firmom w przetrwaniu – mówi Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes Banku Gospodarstwa Krajowego.
Nie daj się naciąć! Jak sprawdzić kontrahenta
Nowy kontrahent i obietnica milionowych zysków mimo kryzysu? Brzmi zbyt pięknie, żeby było prawdziwe? Radzimy, jak dokładnie prześwietlić kontrahenta i ograniczyć ryzyko straty pieniędzy lub towarów.
Porady dla przedsiębiorców
ZUS, gwarancje, dopłaty do pensji pracowników, umarzalne kredyty… W gąszczu narzędzi związanych ze wsparciem przedsiębiorców w obliczu kryzysu można się pogubić. Radzimy, jak do tego nie dopuścić.
E-sprint w handlu
Rewolucja dzieje się na naszych oczach. Rok 2020 zostanie zapamiętany nie tylko przez pryzmat zarazy, ale także przez totalną przemianę w handlu. Ci, którzy się na nią spóźnią, będą żałowali przez lata.
Testowy artykuł dla Czarka
Testowy lead artykułu. Aliquam libero nisi, imperdiet at, tincidunt nec, gravida vehicula, nisl. Praesent mattis, massa quis luctus fermentum, turpis mi volutpat justo, eu volutpat enim diam eget metus. Maecenas ornare tortor. Donec sed tellus eget sapien fringilla nonummy. Mauris a ante. Suspendisse quam sem, consequat at, commodo vitae, feugiat in, nunc.
Technologie przyszłości w transporcie
Premiery elektrycznych aut przeniosły się do sieci. Myśląc o motoryzacji na miarę XXI wieku, należałoby powiedzieć: „Nareszcie!”. Rośnie zainteresowanie sprzedażą aut w internecie. Tam też rozegra się największa rewolucja związana z elektryfikacją transportu: handel energią.
Auto na benzynę i z wtyczką
Czy mamy w firmie dostęp do gniazdka? A może lepiej ładować samochód w domu? Co warto wiedzieć o hybrydach typu plug-in.
Elektromobilni innowatorzy
Jeśli dziś chcesz odnieść sukces w elektromobilności potrzebujesz danych. To one są paliwem napędzającym nową motoryzację, a nie sama energia. Pokazał to wyraźnie kryzys spowodowany koronawirusem.
PPK Wszystko, co pracownik powinien wiedzieć
Średnie firmy są na etapie wdrożenia PPK. Niezależnie od wyboru instytucji, która utworzy program, firmy powinny właściwie poinformować swoich pracowników o konsekwencjach wprowadzenia Pracowniczych Planów Kapitałowych.