Nie dla deregulacji! Podsumowanie legislacyjnych działań rządu związanych z przedsiębiorczością
fot. Adobe StockRaport pokazuje różnicę pomiędzy „zastanym” w 2015 roku poziomem obciążenia przedsiębiorców obowiązkami regulacyjnymi a efektami pracy Sejmu VIII kadencji. Niestety wzrost obciążeń jest istotny. Znalazło to zresztą odbicie we wskaźnikach inwestycji. Wbrew planom i oczekiwaniom rządu, wyrażonym chociażby w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, nie tylko nie wzrosły, ale utrzymywały się na niskim poziomie. Tymczasem w latach 2015-2019 trwał okres świetnej koniunktury gospodarczej w kraju i na świecie. Inwestycje powinny więc rosnąć.
Szczególne ciężary dokładają przedsiębiorcom przepisy podatkowe. Z jednej strony w ostatnich latach udało się częściowo ograniczyć lukę w opodatkowaniu i zwiększyć wpływy budżetowe, z drugiej strony ten sukces przygniata uczciwych przedsiębiorców - mówi Łukasz Czucharski, ekspert podatkowy Pracodawców RP. Z międzynarodowego badania Paying Taxes wynika, że sprostanie formalnościom związanym z płaceniem podatków w Polsce zajmuje przedsiębiorcom ponad 330 godzin. To znacznie więcej niż europejska średnia i lata świetlne od liderów rankingu.
W raporcie przedstawione zostały też przykłady najgorszych, najbardziej szkodliwych dla biznesu regulacji uchwalonych przez poprzedni parlament. Podano też przykłady tych, które miały pozytywny wkład. Jest ich jednak dużo mniej niż tych pierwszych.
- Ten stan rzeczy jest nie do utrzymania. Tym bardziej w okresie pandemii i już po niej, gdy niezbędna będzie odbudowa i powrót na ścieżkę wzrostu. Oprócz zapewnienia środków na pomoc przedsiębiorcom i pracownikom, priorytetem Rady Ministrów powinno być rzeczywiste i kompleksowe odbiurokratyzowanie gospodarki – mówi Piotr Wołejko, ekspert ds. społeczno-gospodarczych Pracodawców RP i jeden ze współautorów raportu.
- Propozycje zmian należy wypracować w ramach dialogu społecznego z udziałem reprezentatywnych organizacji pracodawców oraz środowiska biznesu – dodaje Piotr Wołejko.
Zdaniem Pracodawców RP trzeba to zrobić jak najszybciej i wszystkim powinno z na tym zależeć. Niebawem rozpocznie się proces gospodarczej odbudowy i ożywienia po kryzysie wywołanym pandemią. Nie wolno marnować zasobów i energii z powodu zbędnej biurokracji.
Pełen raport do pobrania poniżej: