Wydanie 2/2022 (77) miesięcznika „My Company Polska”

Miesięcznik My Company Polska - Wydanie 2/2022 (77)

Data publikacji: 31.01.2022

Wykorzystujemy nasz wiek. Jesteśmy młodzi, więc jesteśmy super

Edukacja w Polsce nie jest nastawiona na rozwój indywidualności, dlatego moment założenia własnej firmy przychodzi późno. Licealiści w Szwecji zakładają własne startupy, a w Polsce zastanawiają się, jaką płytę wyda Mata. Jest przyzwolenie na bierność. O doświadczeniach i biznesowych planach opowiadają 20-latkowie: Agnieszka Pałka, getdressed oraz Kuba Mocarski i Thomas Werner, Stepapp.

Kuba Dobroszek

Czytaj swoje e-wydania miesięcznika „My Company Polska” w aplikacji mobilnej na Android, iPad oraz iPhone

Google Play App Store




Spis treści wydania 2/2022 (77)

1

Edytorial

Nie bójmy się porażki

Albert Einstein w 1915 r. sądził, że fale grawitacyjne, czyli tzw. zmarszczki czasoprzestrzeni są najważniejszą konsekwencją jego ogólnej teorii względności. Potem jednak zrezygnował z tego poglądu, stwierdzając, że one nie istnieją.

5

Rynki

Umowa PKN Orlen z Saudi Aramco zwiększy bezpieczeństwo energetyczne Polski

Dywersyfikacja dostaw ropy naftowej i zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego zarówno Polski, jak i regionu to kluczowe założenie strategii realizowanej przez PKN Orlen. Partnerstwo z Saudi Aramco, największą firmą energetyczno-chemiczną na świecie, to gwarancja stałych dostaw wysokiej jakości surowca z pewnego źródła.

22

Ludzie

Wykorzystujemy nasz wiek. Jesteśmy młodzi, więc jesteśmy super

Edukacja w Polsce nie jest nastawiona na rozwój indywidualności, dlatego moment założenia własnej firmy przychodzi późno. Licealiści w Szwecji zakładają własne startupy, a w Polsce zastanawiają się, jaką płytę wyda Mata. Jest przyzwolenie na bierność. O przedsiębiorczości, swojej startupowej drodze, doświadczeniach i biznesowych planach opowiadają 20-latkowie: Agnieszka Pałka, współtwórczyni getdressed oraz Kuba Mocarski i Thomas Werner, założyciele Stepapp.

28

Ludzie

To jest kraj dla młodych ludzi?

Młodzi founderzy nie powinni słuchać rad teoretyków i z dystansem traktować sugestie ludzi, którzy nigdy nie stworzyli firm, do jakich się aspirują – przekonują 20-letni startupowcy. Czy podobnych historii będzie coraz więcej? Czy w Polsce łatwiej młodym ludziom odnieść sukces?

29

Ludzie

Jakub Pawelski, LiveKid. 17-letni startupowiec

Pracę nad LiveKid – systemem zarządzania żłobkiem lub przedszkolem w formie wygodnej aplikacji – Jakub rozpoczął w wieku 17 lat, kiedy był jeszcze uczniem krakowskiego informatycznego Technikum Łączności. – Już w czasie nauki pracowałem jako programista w software housie, ale po godzinach chciałem się rozwijać. Napisanie własnej aplikacji było świetnym wyzwaniem – wspomina Pawelski.

30

Ludzie

Rafał Grudzień, ProperGate. Doceniony w Singapurze, w Polsce bez wsparcia z programów dla młodych

ProperGate wspiera digitalizację logistyki na placu budowy – to rozwiązanie umożliwiające inteligentne zarządzanie dostawami materiałów budowlanych. Współzałożycielem startupu jest Rafał Grudzień, który doświadczenie w branży budowlanej, zdobywał, m.in. pracując w HB Reavis, gdzie zajmował się wdrażaniem systemu do zarządzania środkami trwałymi w biurze.

32

Ludzie

Fala, której nie wolno ominąć

Internet będzie demokratyczny, a my będziemy PayPalem ery krypto – zapowiadają Szymon Sypniewicz i Przemek Kowalczyk, założyciele startupu Ramp, który zdobył rekordową na polskim rynku rundę A w wysokości 200 mln zł. Founderzy mają odpowiednio 27 i 28 lat.

36

Rynki

O krok od lawiny

W zeszłym sezonie straty branży narciarskiej wyniosły kilkaset milionów złotych. Choć w te ferie przedsiębiorcy liczą na odbicie, sytuacja wciąż jest na tyle niepewna, że trudno o rzetelne prognozy. Czy umiarkowany optymizm ośrodków narciarskich jest uzasadniony?

38

Wywiady

Polacy wolą Alpy. Polskie stoki może czekać stagnacja

Ośrodkom grozi stagnacja, która może okazać się procesem długofalowym, bo jednak biznes narciarski nie polega na tym, że inwestujemy kilkadziesiąt milionów złotych w nowoczesny wyciąg, na którym będziemy zarabiać do końca życia. O wyciąg trzeba dbać, należy go remontować, dokonywać przeglądów, wymieniać liny – to mnóstwo pracy wymagającej regularności – tłumaczy Piotr Burda, redaktor naczelny serwisu Narty.pl.

40

Startupy

Innowacje w abonamencie. Najlepsze polskie startupy SaaS

Trendy biznesowe się zmieniają, ale modele subskrypcyjne mają jedną cechę: ciągle rosną. Firmy zajmujące się rozwijaniem rozwiązań SaaS w czasie pandemii przyspieszyły swój wzrost. Przybyły i cały czas przybywają nowe startupy. W subskrypcji można dziś mieć wszystko.

44

Rynki

Tu już nie ściernisko

Docplanner, e-Store Media, Ramp czy Booksy, a także długa lista mniejszych startupów. Co je łączy? Pieniądze, które zainwestowały w nie zagraniczne fundusze. Na polskim podwórku pojawiło się więc nowe źródło finansowania i know how. Jest o co walczyć.

51

Raporty

Od spółdzielni pracy do spółki pracowniczej

W 2021 r. Grupa ANG zakończyła proces przekształcenia w spółkę pracowniczą. Dziś większościowy pakiet akcji, czyli ponad 59 proc. jest w posiadaniu współpracowników i współpracowniczek. Tym samym ponad 350 osób współdecyduje o kierunkach rozwoju Grupy ANG.

52

Raporty

Raport Great place to work. Droga na szczyt, czyli jak się to robi w naszej firmie

Czy w najlepszych firmach pracują najlepsi pracownicy? Czy dobre miejsce pracy sprawia, że są najbardziej optymalnymi wersjami siebie? I w końcu – czy muszą być najlepsi, żeby „zasłużyć” na pracę w świetnym miejscu? To tylko niektóre pytania, na które odpowiedzieli laureaci międzynarodowego konkursu Great Place to Work.

57

Raporty

Idego. Kultura zaufania

Pandemia i lockdown zmieniły tryb życia wielu z nas. Nawet osoby, którym praca zdalna nie była obca, musiały zmierzyć się z nowymi wyzwaniami - obecnością innych domowników czy opieką nad dziećmi w czasie pracy. Nowe potrzeby stały się wyzwaniem dla pracodawców. Oto, jak poradziliśmy sobie z tym w Idego.

59

Raporty

Nasz cel. Inkluzywna przyszłość dla wszystkich

Celem Cisco jest tworzenie inkluzywnej przyszłości dla wszystkich. Aby to osiągnąć , wykorzystujemy technologię i inspirujemy naszych ludzi do pozytywnego wpływania na społeczności na całym świecie.

60

Zielona transformacja

Zielone strony biznesu. Kto zapłaci za lepsze jutro

Koszt średniej wielkości mieszkania – tyle, zdaniem przedstawicieli rządu, przypadnie na przeciętną polską czteroosobową rodzinę, jeśli wejdzie w życie zaproponowany przez Unię Europejską program „Fit for 55”. Zakłada on dużo szybsze niż dotąd planowano odchodzenie od węgla. Eksperci przyznają, że nowe wytyczne to dla naszego kraju ogromne obciążenie, ale mimo wszystko do udźwignięcia.

68

Moja firma

Cztery dni i fajrant

Dokładnie 100 lat temu zaczęto wprowadzać 5-dniowy tydzień pracy. Dziś wielu uważa, że to rozwiązanie przestarzałe, coraz częściej pada postulat, byśmy pracowali jedynie cztery dni w tygodniu. Policzmy, czy słusznie.

72

Moja firma

Firma bez sternika

Jeśli tworzyć dziś firmę, to bez prezesa. Z takiego założenia wychodzą obecnie przedsiębiorcy, którzy dzięki blockchainowi tworzą zdecentralizowane organizacje autonomiczne. Wyjaśniamy, czym charakteryzują się takie organizacje i czy mogą w przyszłości zastąpić tradycyjne spółki.

76

Moja firma

Bardzo wyspecjalizowani fachowcy

1 proc. – tyle, jak wynika z raportu NIK, wynosi zatrudnienie w Polsce ludzi ze spektrum autyzmu. Tymczasem, co podkreślają eksperci, to niemal idealni kandydaci do pracy w branży IT. Ale nie tylko, bo takie osoby – wbrew stereotypom – świetnie radzą sobie również chociażby w działach sprzedaży.

79

Raporty

Raport Pracownik w centrum uwagi. Zdrowe zasady w niezdrowych czasach

Siłą każdej firmy są ludzie. Ich potrzeby i oczekiwania kształtują rynek pracy, definiują pojęcie dobrego miejsca pracy. Przez lata zmieniały się one ewolucyjnie, pandemia sprawiła, że doszło do rewolucji. Jak dziś powinna wyglądać kultura organizacyjna firmy oraz pakiet benefitów pracowniczych, by być atrakcyjnym pracodawcą.

85

Raporty

Raport Pracownik w centrum uwagi. Nowe rozwiązania na trudne czasy

Czy obecne grupowe ubezpieczenie na życie pokryje koszty prywatnego leczenia pracowników? Czy są oni na tyle zabezpieczeni finansowo, żeby nie martwić się o koszty wizyt lekarskich czy zabiegów medycznych? Czy ich bliscy są odpowiednio zabezpieczeni finansowo na wypadek, gdy zabraknie głównego żywiciela rodziny? Nie – to najczęstsza odpowiedź na te pytania. Ale można to zmienić.

86

Raporty

Raport Pracownik w centrum uwagi. Bliżej pracownika

Dwa lata niepewności, ciągłej zmiany, strachu o zdrowie swoje i bliskich odbiły się na kondycji psychicznej Polaków. Nagle ten aspekt zdrowia zaczął mieć kluczowe znaczenie dla wydajności i efektywności pracy oraz stał się obszarem zainteresowania pracodawców.

89

Raporty

Raport Pracownik w centrum uwagi. ERGO Hestia, czyli siła wspólnoty

Kiedy przez pandemię pracownicy byli zmuszeni do przejścia na pracę zdalną, jednym z najważniejszych celów dla HR-owców było zapewnienie im poczucia bezpieczeństwa przy jednoczesnym utrzymaniu wysokiego poziomu zaangażowania. ERGO Hestia postawiła na rozwiązania nieszablonowe, a nastawione na utrzymanie relacji w zespołach. Pomogła w tym ogólna filozofia firmy, której fundamentem jest hasło Siła Wspólnoty. Dzięki niej sopocki ubezpieczyciel znalazł się w prestiżowym gronie Top Employers.

90

Raporty

Raport Pracownik w centrum uwagi. Psychologicznie zaopiekowani

Zdrowie psychiczne przestało być wyłącznie sprawą jednostki. Weszło do obszaru ryzyka biznesowego. Jak zadbać o kondycję emocjonalną pracowników i budować bezpieczne i stabilne miejsce pracy w niepewnych czasach – podpowiada dr Katarzyna Kulig-Moskwa, kierownik zespołu dydaktycznego ZZL z Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu.

93

Raporty

Raport Pracownik w centrum uwagi. Dobry życie to dobre nawyki

Pandemia uświadomiła nam, jak kruche jest zdrowie – nie tylko fizyczne, ale też psychiczne oraz jak ważne jest dbanie o siebie i relacje z bliskimi – przekonuje Aleksandra Polakowska-Szymańska z Unum Życie TUiR S.A.

94

Raporty

Raport Pracownik w centrum uwagi. Zdrowie w 5 krokach

Zaczyna się kolejny miesiąc pandemii, a wraz z nim kolejne zagrożenia czyhają na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. Oto pięć kroków, które powinniśmy robić każdego dnia, żeby utrzymać dobrą formę i przetrwać ten trudny czas.

96

Marka Godna Zaufania

Marka Godna Zaufania. Siła wolontariatu

Od wyprowadzania psów przez odnawianie domów dziecka aż po walkę z technologicznym wykluczeniem seniorów – pomysłów na pomaganie jest tysiące. Łączy je jedno – realizują je pracownicy wspierani przez swoich pracodawców. Pomagając innym, budują zaufanie do swojej marki.