Wydanie 2/2022 (77) miesięcznika „My Company Polska”

Miesięcznik My Company Polska - Wydanie 2/2022 (77)

Data publikacji: 31.01.2022

Wykorzystujemy nasz wiek. Jesteśmy młodzi, więc jesteśmy super

Edukacja w Polsce nie jest nastawiona na rozwój indywidualności, dlatego moment założenia własnej firmy przychodzi późno. Licealiści w Szwecji zakładają własne startupy, a w Polsce zastanawiają się, jaką płytę wyda Mata. Jest przyzwolenie na bierność. O doświadczeniach i biznesowych planach opowiadają 20-latkowie: Agnieszka Pałka, getdressed oraz Kuba Mocarski i Thomas Werner, Stepapp.

Kuba Dobroszek

Czytaj swoje e-wydania miesięcznika „My Company Polska” w aplikacji mobilnej na Android, iPad oraz iPhone

Google Play App Store




Spis treści wydania 2/2022 (77)

101

Raporty

Raport Konsument nowej generacji. Przez granicę do portfela

Jeśli nie znasz zwyczajów swojego klienta, nic mu nie sprzedasz. Reguła ta sprawdza się też w internecie. A jeśli sprzedajesz w różnych krajach i kulturach, sprawa robi się jeszcze bardziej złożona. By osiągnąć sukces w e-commerce, nie wystarczy wiedzieć, że na Zachodzie klienci płacą w euro.

107

Raporty

Raport Konsument nowej generacji. Europa jest otwarta na e-commerce

Miejsce w e-commerce jest dla każdego. Niezależnie od tego, co sprzedajesz, możesz rozpocząć działania online. Pandemia zdynamizowała wzrost nierówności między graczami e-handlu a podmiotami offline, ale też otworzyła tym drugim drzwi do wyścigu – możemy sprzedawać już w całej Europie, jeśli jesteśmy online. Jak powinny to zrobić marki, które pozornie nie pasują do e-świata?

112

Moja firma

Dlaczego warto stawiać na spółki dywidendowe

Rok zakończony, wkrótce giełdowe spółki opublikują raporty roczne, a później akcjonariusze zdecydują o wypłacie dywidendy. Warto stawiać na spółki, które regularnie dzielą się zyskami. Przez pięć lat ich akcje zyskały średnio 174 proc.

115

Raporty

Raport Bezpieczna firma. Domek z kart

Każda strona internetowa to misternie skonstruowana przestrzeń, która w jednej chwili może się zawalić. Wystarczy jeden błąd i „pyk” – tracisz dostęp do milionów klientów.

118

Moja firma

Droga elektronika? Trzeba się z tym pogodzić

Kryzys na rynku półprzewodników, załamanie łańcuchów dostaw, ogromny popyt na komputery w dobie pandemii, a także… kryptowaluty. To tylko kilka powodów, dlaczego od dwóch lat sprzęt elektroniczny jest coraz trudniej dostępny i coraz droższy. Końca drożyzny w IT nie widać.

124

Prawo i podatki

Ruski ład

Abstrahując od autorytarnego systemu politycznego, rosyjski system podatkowy jest prosty jak cep i należy do najłatwiejszych na świecie. Z kolei nasz system fiskalny, wzmocniony dziś Polskim Ładem, jest w czołówce najbardziej zawiłych i skomplikowanych na świecie.

127

Felietony

Transhumanizm prawniczy

„Zło siedzi w naszej naturze, a wszystkie technologiczne wynalazki i innowacje są tylko przedłużeniem naszych przyrodzonych właściwości” – uważał sceptyczny wobec dokonań naszej cywilizacji Stanisław Lem. Nic dziwnego, że udało mu się w swoich opowiadaniach przewidzieć wiele współczesnych nowinek technicznych. Teraz dokonuje się kolejna rewolucja, którą przepowiedział autor „Solaris”.

128

Drive

Samochód 2022 roku to towar drogi i deficytowy

Rynek motoryzacyjny przeżywa trudne chwile. Samochodów brakuje, a jeśli już są, to okazują się potwornie drogie. W najbliższej przyszłości nie widać szans na poprawę. Możliwe, że lepsze czasy nadejdą dopiero w 2023 r.

132

Fajrant

Akcja regeneracja

Kriokomora, floating, sauna czy tlenoterapia hiperbaryczna – co najbardziej pobudzi organizm do odnowy.

136

Fajrant

Polityczni gangsterzy z ferajny

Przejmując kontrolę nad lwią częścią warszawskiego handlu i rzemiosła, powiązani z sanacją gangsterzy Łukasz Siemiątkowski i Józef Łokietek nie tylko nie zerwali kontaktów z ludźmi władzy, ale wręcz realizowali ich interesy. Po prawie stu latach ich barwne życiorysy stały się kanwą bestsellerowej powieści i serialu „Król”.

140

Fajrant

Patrz w górę. I na boki

Czy biznes może współdziałać z nauką z korzyścią dla ogółu? – zastanawia się prof. Szymon Malinowski, fizyk z Uniwersytetu Warszawskiego, bohater filmu dokumentalnego „Można panikować”, w reż. Jonathana Ramseya, o zmaganiach z kryzysem klimatycznym.

144

Fajrant

Cenne podpowiedzi

Aby osiągnąć sukces w biznesie, nie trzeba mieć wiedzy tajemnej. Czasem jednak przyda się jakiś drogowskaz, który wskaże drogę na skróty.

145

Fajrant

Brytyjczycy chcą leczyć e-papierosem

Nałóg palenia tytoniu jest zmorą współczesnego świata – z jego zwalczaniem z trudem radzą sobie systemy opieki zdrowotnej na całym świecie. Naukowcy i rządy niektórych krajów mówią wprost: większość dorosłych palaczy nie zerwie z uzależnieniem szybko i dlatego warto skorzystać z mniej szkodliwych alternatyw dla standardowych „fajek”, np. e-papierosów.

146

Nowe technologie

To jest wojna

Bardzo kiepska poprzedniczka (o Battlefield V wciąż wolelibyśmy zapomnieć...), raczej znikoma konkurencja (Call of Duty: Vanguard? Dajcie spokój) – Battlefield 2042 miało wprost wymarzone warunki do odniesienia sukcesu. Czy jednak twórcom udało się stworzyć grę, która rzeczywiście wciąga? Łapcie kamasze i sprawdźcie naszą recenzję!

151

Wywiady

Adam Zaorski. Poza biznesem

Trenował tenis, zaznał życia w Los Angeles, ukończył Half Iron Mana. Adam Zaorski to współtwórca i CEO CornerApp – narzędzia do prowadzenia live’ów sprzedażowych.

152

Felietony

Pożytek z Covida

W grudniu, jak co roku, robiliśmy w mojej fundacji przedświąteczne spotkanie. Takiego śledzika. Zapraszamy na niego także ludzi z zewnątrz, z którymi współpracujemy, którzy nas wspierają, albo po prostu takich, których lubimy. Taka okazja, żeby ludzie, którzy zazwyczaj wymieniają e-maile spotkali się, pogadali, no i spożyli tego śledzika, który, jak wiadomo, lubi pływać.