Najnowsze zmiany w przepisach gospodarczych. Maj 2025

Badania na polskim morzu
12 kwietnia zaczęła obowiązywać Ustawa o zmianie ustawy o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej oraz ustawy o inwestycjach w zakresie budowy portów zewnętrznych. Główne elementy tej nowelizacji dotyczą prowadzenia badań na polskich obszarach morskich. Nowe przepisy zmieniają definicję „polskie osoby prawne i fizyczne” na „polskie osoby prawne, polskie jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej i polskie osoby fizyczne”, a następnie precyzują, że w przypadku „polskich osób prawnych i polskich jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej” rozumie się takie, które mają siedzibę na terytorium Polski. Z kolei przez „polskie osoby fizyczne” rozumie się osoby mające obywatelstwo polskie.
W tych kategoriach muszą mieścić się zarówno „osoba informująca właściwego terytorialnie dyrektora urzędu morskiego o lokalizacji i sposobie prowadzenia badań, jak i wykonujący badania oraz armator statku, a także zlecający przeprowadzenie badań”. Podmioty te mają obowiązek poinformowania dyrektora właściwego urzędu morskiego o rejonie i sposobie prowadzenia badań na 14 dni przed ich rozpoczęciem oraz o zakończeniu badań.
Jeśli jednak któraś z zainteresowanych stron nie spełnia tych wytycznych, np. jest przedsiębiorstwem zagranicznym, wtedy należy uzyskać pozwolenie od ministra właściwego do spraw gospodarki morskiej, wydanej na drodze decyzji po uzgodnieniu z ministrami właściwymi do spraw: klimatu, środowiska, gospodarki, kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, wewnętrznych, szkolnictwa wyższego i nauki, z ministrem obrony narodowej, szefem Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz szefem Agencji Wywiadu. W tym przypadku wniosek trzeba złożyć nie później niż trzy miesiące przed przewidywaną datą rozpoczęcia badań. Wyjątek stanowią badania na potrzeby morskiej farmy wiatrowej lub związanych z nią urządzeń do wyprowadzenia mocy – w tym przypadku wniosek należy złożyć nie później niż miesiąc przed rozpoczęciem badań.
Przypadki podejrzenia wykrycia lub identyfikacji zatopionych materiałów niebezpiecznych powinny być zgłaszane Biuru Hydrograficznemu Marynarki Wojennej.
Nurkowanie na wraku może być wykonywane przez osoby fizyczne, osoby prawne lub jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej po uzyskaniu pozwolenia właściwego terytorialnie dyrektora urzędu morskiego, wydawanego w drodze decyzji.
Zakaz jednorazowych e-papierosów
17 kwietnia weszła w życie Ustawa o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Celem regulacji jest wprowadzenie całkowitego zakazu używania papierosów elektronicznych (e-papierosów) jednorazowego użytku. Nowela wprowadza do ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych definicji „podgrzewany wyrób tytoniowy”. W myśl tej definicji jest to nowatorski wyrób tytoniowy, w którym w wyniku podgrzania dochodzi do uwalniania nikotyny i innych substancji, które są następnie wdychane przez konsumenta, i który, w zależności od cech, jest wyrobem tytoniowym bezdymnym lub wyrobem tytoniowym do palenia.
Zezwolenia, które zostały wydane w stosunku do nowatorskich wyrobów tytoniowych wypełniających jednocześnie definicję podgrzewanych wyrobów tytoniowych, wygasną z mocy prawa po upływie dziewięciu miesięcy od dnia wejścia w życie nowelizacji.
Nowe regulacje dla poszukiwaczy skarbów
1...
Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Kup prenumeratę cyfrową, aby mieć dostęp
do wszystkich tekstów MyCompanyPolska.pl
Co otrzymasz w ramach prenumeraty cyfrowej?
- Nielimitowany dostęp do wszystkich treści serwisu MyCompanyPolska.pl
- Dostęp do treści miesięcznika My Company Polska
- Dostęp do cyfrowych wydań miesięcznika w aplikacji mobilnej (iOs, Android)
- Dostęp do archiwalnych treści My Company Polska

Więcej możesz przeczytać w 5/2025 (116) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.