Wydanie 8/2016 (11) miesięcznika „My Company Polska”

Miesięcznik My Company Polska - Wydanie 8/2016 (11)

Data publikacji: 27.07.2016

Czytaj swoje e-wydania miesięcznika „My Company Polska” w aplikacji mobilnej na Android, iPad oraz iPhone

Google Play App Store




Spis treści wydania 8/2016 (11)

1

Edytorial

Latem więcej pieniędzy dla firm

Tegoroczne lato może być gorące, nie tylko za sprawą pogody. W czerwcu i lipcu z większym impetem (chciałoby się powiedzieć wreszcie, wszak to perspektywa finansowa 2014–2020!) ruszyły bowiem programy unijnego wsparcia dla przedsiębiorców

10

Ludzie

Zapełnia polski koszyk eko

Michał Lasocki rozszerza wybór zdrowej żywności. Chciałby, żeby zaczęła nam smakować bardziej niż rozreklamowane, gotowe dania czy przekąski, żeby potaniała i trafiła do każdego polskiego domu.

14

Ludzie

Uwielbiam paradoksy

Ma w sobie twórczą niecierpliwość. Jak artyści. I świadomie kolekcjonuje doświadczenia. Dlatego najwięcej wnosi do biznesów otwartych na zmiany. Sylwia Bilska zajmuje się supernowoczesną marką, którą „przewietrzyła” na czterech kontynentach, podobnie jak sposób funkcjonowania PayU w Europie Środkowej.

16

Ludzie

W awangardzie gestu i głębi

Jeden jest pesymistą, drugi optymistą, jeden kocha muzykę, drugi sport, ale potrafią się dogadać i rozwijać świetną młodą firmę. Chcą pomagać ludziom i kręci ich to, że technologia, którą się zajmują, ma tu potencjalnie ogromne pole do popisu.

18

Rynki

Dobry klient, bo samotny

Są często dobrze sytuowani, a na swoje potrzeby chętnie i sporo wydają. Mowa o singlach, których nad Wisłą ciągle przybywa. Polskie firmy już teraz nieźle na nich zarabiają, a pewnie mogłyby więcej.

22

Rynki

W drewnianej niszy

Drewniane akcesoria, jak okulary czy zegarki, to świeżynka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności m.in. wskutek wzrostu świadomości ekologicznej i mody na naturalne produkty. Firma Plantwear w porę wyczuła ten trend. Zawierzyła też mocy internetu.

26

Rynki

Marki, nowości i Allegro

Pawła Przysowę, prezesa warszawskiej firmy Lorien, w handlu zawsze najbardziej ekscytowało poszukiwanie trendów i nowości, a także znane marki. To, plus bardzo wczesne postawienie na Allegro, przywiodło go w końcu do prosperujących sklepów z zabawkami.

30

Ludzie

Polska w Unii: bilans 12 lat

Przed 12 laty, 1 maja 2004 r., w stolicy Irlandii Dublinie Leszek Miller i Aleksander Kwaśniewski wspólnie wciągali polską flagę na maszt. Staliśmy się członkiem Unii Europejskiej, jednym z najbiedniejszych we Wspólnotach Europejskich, ale z nadziejami na szybkie dołączenie do klubu najbogatszych.

34

Ludzie

Będziemy bankiem rozwoju z prawdziwego zdarzenia. I niczym więcej

O stworzeniu kompletnego rynku pozyskiwania kapitału na każdym etapie rozwoju firmy, o pakietach rozwiązań, dostępnych w jednym miejscu, zamiast porozrzucanych po różnych instytucjach produktów, i o potrzebie szerszej zmiany kulturowej, z Pawłem Borysem, prezesem Polskiego Funduszu Rozwoju, rozmawiają Dorota Goliszewska i Alicja Hendler.

53

Finanse

Jeszcze jeden sposób na szybką gotówkę

Firma potrzebuje pieniędzy, a przy tym ma nieobciążony kredytem, atrakcyjny budynek albo drogi własnościowy lokal? Może rozważyć leasing zwrotny – nieraz korzystniejszy niż kredyt bankowy. Nie jest to jednak rozwiązanie dla każdego, kto ma nieruchomość, nawet bardzo atrakcyjną.

56

Finanse

Zasypywanie zalążkowej luki

Ruszył program wspierania funduszy zalążkowych (seed capital funds) – poddziałanie 1.3.1 PO IR „Bridge Alfa”. To jedno z najważniejszych narzędzi w walce z luką kapitałową, która hamuje rozwój polskiej gospodarki. Budzi spore nadzieje, nawet jeśli nie ma co liczyć na rewolucję w finansowaniu najbardziej ryzykownej, pierwszej fazy tworzenia innowacyjnych firm.

59

Finanse

Znajomości z konferencji

POSITION to jeden z pierwszych projektów z polską firmą w roli lidera, finansowanych przez ogólnounijny program Horyzont 2020. Jak dotąd jest to też jeden ze stosunkowo nielicznych sukcesów Polaków w konkursach z tego programu. Zapytaliśmy więc Krzysztofa Kanawkę, koordynatora POSITION, o jego doświadczenia z H2020.

62

Finanse

Obrót ziemią: jeden wielki ból głowy

Od maja 2016 r. ustawa o obrocie ziemią rolną skomplikowała życie tysięcy polskich firm i naraziła je na straty. – Zapis, że nieruchomość rolną zasadniczo może nabyć wyłącznie rolnik indywidualny, w sposób oczywisty uderza w działalność małych i średnich przedsiębiorstw – mówi Józef Forystek, partner zarządzający kancelarią Forystek & Partnerzy.

65

Moja firma

Naiwność statystycznych obietnic

W naszym myśleniu o finansach osobistych musi się wreszcie dokonać przewrót kopernikański. Nie jesteśmy pępkiem finansowego świata, rynki kapitałowe nie krążą wokół naszych indywidualnych portfeli i na pewno nie sprawią, że jako inwestorzy zarobimy akurat tyle, ile wynika z modeli statystycznych.

66

Zarządzanie

Nie rzucajcie pereł przed wieprze

Utalentowani pracownicy, którzy posiadają wyjątkowe kompetencje, niemal każdego dnia zastanawiają się, czy pozostać u swego obecnego pracodawcy. Tak już mają, zwłaszcza gdy się o nich nie dba.

69

Zarządzanie

As nie bierze raz

W przypadku większości firm kierujących swą ofertę do biznesu najcenniejsi są ci klienci, z którymi współpracuje się długofalowo. Jak jednak nimi zarządzać i jakie tak naprawdę mogą być z tego korzyści, pomijając fakt, że są stałym źródłem przychodu?

72

Marketing

Reklama zła

Nieważne, jak mówią, byleby mówili? Jeszcze parę lat temu takie hasło nieraz przyświecało reklamodawcom, bo się po prostu opłacało. Dziś podobno to się zmienia.

76

Startupy

Palcem po ekranie

Korzystanie z papierowej mapy podczas podróży autem wydaje się dzisiaj przeżytkiem. Czy to samo można powiedzieć o nawigacjach samochodowych? Ich producenci, broniąc się przed konkurencją np. ze strony smartfonów, starają się uatrakcyjnić swój sprzęt tak, by stanowił dla nich alternatywę.

80

Startupy

Twój adres w internecie

Wpadłeś na genialny pomysł na adres internetowy, którego jeszcze nie ma w sieci? Koniecznie go zarejestruj. Możliwe, że kiedyś ktoś zaoferuje za niego sporo pieniędzy. A może po prostu przyda się, gdy postanowisz stworzyć innowacyjną witrynę?

82

Prawo i podatki

Nowe przepisy o ochronie danych osobowych

24 maja 2016 r. weszło w życie ogólne rozporządzenie o ochronie danych, które zastąpiło dotychczas obowiązującą Dyrektywę 95/46/WE. Będzie ono jednak stosowane jednolicie w całej Unii Europejskiej dopiero od 25 maja 2018 r. Administratorzy i podmioty przetwarzające dane, w szczególności przedsiębiorcy, mają dwa lata na dostosowanie się do nowej regulacji.

88

Prawo i podatki

Gdy mikrofirma obrasta w piórka

Przedsiębiorca, prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą, zawsze ryzykuje całym swoim majątkiem, ale uświadamia to sobie czasami dopiero na sali sądowej. Ma jednak stosunkowo mało znaną alternatywę w postaci jednoosobowej spółki kapitałowej. Kiedy założenie jej ma sens?

95

Moja firma

Skorzystać na bankructwie

Procedura pre-pack umożliwia zmianę właściciela i oddłużenie firmy nawet overnight, a nikt z wierzycieli czy kontrahentów nawet nie musi się dowiedzieć o niewypłacalności.

99

Akademia przedsiębiorczości

Podatkowe (pra)wybory

Założenie firmy przez osobę fizyczną teoretycznie nie jest dziś czasochłonne – ot, wypełniamy niezbyt długi formularz. Lecz zanim do tego zasiądziemy, najpierw powinniśmy poświęcić znacznie więcej czasu na porządne przeanalizowanie kwestii związanych z podatkami.

102

Fajrant

Ciemna strona płomienia

Wypalenie zawodowe może przygnieść każdego, komu zależy. Jego ofiarą padają ambitni, zaangażowani, a nawet ci, którzy robią to, co wydaje się ich powołaniem, i teoretycznie wciąż powinni czerpać z tego energię.

106

Fajrant

Wina nieoczywiste

Kiedy mówimy o winie, na myśl przychodzą nam Włochy, Hiszpania i Francja... może czasem Kalifornia, Australia lub Chile. Nic dziwnego, skoro z tych regionów pochodzi lwia część jego światowej produkcji. Ale trunek ten wytwarzany jest też z powodzeniem w miejscach, których nigdy nie podejrzewalibyście o tradycje winiarskie.

110

Fajrant

SUV na bogato

SUV-y nie wychodzą z mody, na czym korzystają producenci niekojarzeni zazwyczaj z tą kategorią aut. Wprowadzają do swojej oferty nowe, luksusowe modele z mocnymi silnikami i bogatym wyposażeniem. Ceny niektórych przekraczają nawet milion złotych.

114

Fajrant

Serce Włoch

Słysząc „Włochy”, myślimy zazwyczaj: Rzym, Wenecja, Florencja. Tymczasem trudno znaleźć drugą tak na wskroś włoską krainę, jak przytulony do Alp Zachodnich Piemont ze swą bogatą stolicą w prastarym Turynie.

118

Fajrant

Młodszy deweloper po bootcampie

Świat potrzebuje programistów. Ostrożne szacunki mówią, że dziś brakuje ich co najmniej 2 mln. Skoro jest popyt, to pojawili się też chętni, by go zaspokoić. Niemal na wszystkich kontynentach ruszyły intensywne kursy kodowania.

120

Fajrant

Przedsiębiorcy do Senatu, bankruci na pomniki

Polska szczyci się swoimi narodowymi bohaterami i uwielbia stawiać im pomniki. Jednak nie wszyscy zostali przez nas uhonorowani z należnym im szacunkiem. Zapominamy o nich na lekcjach historii i nie pytamy o nich nawet na olimpiadach z przedsiębiorczości.