Wydanie 9/2016 (12) miesięcznika „My Company Polska”

Miesięcznik My Company Polska - Wydanie 9/2016 (12)

Data publikacji: 24.08.2016

Czytaj swoje e-wydania miesięcznika „My Company Polska” w aplikacji mobilnej na Android, iPad oraz iPhone

Google Play App Store




Spis treści wydania 9/2016 (12)

1

Edytorial

Uszczelnianie budżetu idzie opornie

Po siedmiu miesiącach tego roku wiadomo, że plany uszczelnienia budżetu i zwiększenia wpływów podatkowych w takiej skali, która urealniałaby spełnienie zobowiązań wyborczych, spaliły na panewce. Nie należy za to winić obecnej ekipy, bo po prawdzie żadnemu z poprzednich rządów taki manewr się nie udał. Co nie znaczy, że zadanie jest niewykonalne.

10

Ludzie

Tworzy miasto przy espresso

Kiedy Adam Ringer zaczynał inwestować w kawiarnie, to właśnie kawa wydawała mu się tu najważniejsza. Jednak szybko się przekonał, że chodzi o coś więcej – o biznes miastotwórczy.

14

Ludzie

Architekt z misją

Dobrego architekta wyróżnia przede wszystkim zdolność do empatii – uważa Wojciech Kotecki, współwłaściciel pracowni BBGK Architekci. Jest też przekonany, że architektura zmienia świat. I to mu się akurat udaje.

18

Ludzie

Buczek, który stał się dębem

Quercus Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych wystartowało w najgorszym momencie: nad światem finansów wisiały czarne chmury, a zaraz potem wybuchł kryzys. Mimo to nowe Towarzystwo nie tylko przetrwało, ale też wyznaczyło drogę, którą wkrótce podążyły kolejne niezależne TFI.

20

Ludzie

Kolekcjonerzy marzeń zmieniają świat

Biznesowym idolem wielu z „pokolenia Y” jest Elon Musk, który założył SpaceX po tym, gdy dowiedział się, że NASA nie planuje lotu na Marsa. Polscy młodzi innowatorzy też chcą ruszać świat z posad. I ta motywacja wyzwala w nich to, co najlepsze.

24

Rynki

Pokemony znów warte miliony

Stworki z gier na konsole Nintendo zawojowały świat w latach 90. Jeszcze na początku stulecia panował szał na pokemony i związane z nimi gadżety czy filmy. Potem cisza, aż do tegorocznych wakacji, gdy na pokemony zaczęto polować na całej planecie, a także zarabiać na nowym zjawisku: pomieszaniu realnego świata z wirtualnym.

30

Rynki

Wielka specjalizacja

Niezależne, małe i średnie agencje PR coraz częściej skutecznie konkurują z dużymi, międzynarodowymi, wygrywając wiele przetargów. Stawiają na specjalizację: w wybranej branży, jednym tylko zakresie usług albo w docieraniu do konkretnej grupy konsumentów.

33

Rynki

Trampolina do sukcesu

Boom na parki trampolinowe obejmuje kolejne polskie miasta. Skakać lubią dzieci i dorośli, a właściciele batutów zacierają ręce. Dla przedsiębiorców to dochodowy i wdzięczny biznes, choć na start trzeba mieć jednak te pół miliona złotych. Lepiej też pamiętać, że w mieście średniej wielkości dwa parki to dwa grzyby w barszcz.

36

Rynki

Pianka i pasja

Artezan, pierwszy polski browar rzemieślniczy, cały swój model biznesowy oparł na pasji, wymyślaniu nowych piw i na dialogu (dosłownie) z równie zakręconymi klientami. Przez trzy i pół roku jego produkcja wzrosła ośmiokrotnie, do prawie 40 hl tygodniowo, i nadal idzie w górę, mimo że po drodze przybyło konkurencji.

38

Fajrant

Czy boom na rynku startupów to bańka?

Polemizują eksperci:Stanisław Szultka, dyrektor zarządzający obszaru badawczego Przedsiębiorstwa i Innowacje w Instytucie Badań nad Gospodarką Rynkową; Maciej Sadowski, współzałożyciel i prezes zarządu fundacji StartUp Hub Poland

40

Ludzie

Jak oświetlić gospodarkę, czyli o czym mówią wskaźniki

Studenci ekonomii na pierwszym roku słyszą zwykle z ust któregoś z cynicznych profesorów dowcipną sentencję: „Statystyka jest niczym latarnia dla pijanego. Służy do podtrzymania, a nie oświetlenia”. Jednak może ona gospodarkę oświetlać, o ile będziemy ją rozumieli.

44

Ludzie

Taniec korporacji ze startupem

O tym, jak za sprawą technologii oczekiwania klientów wyznaczają trendy w biznesie i dlaczego w Polsce wciąż jest problem z rozumieniem korzyści z digitalizacji z Dorotą Zimnoch, przedsiębiorcą, innowatorem i doradcą strategicznym D-raft, rozmawiają Dorota Goliszewska i Alicja Hendler.

61

Finanse

Oręż na choroby cywilizacyjne

Jedna z najciekawszych Krajowych Inteligentnych Specjalizacji, w ramach których można w pierwszym rzędzie liczyć na publiczne pieniądze, to diagnostyka i terapia chorób cywilizacyjnych. Tu mamy pewną szansę na rozwój ciągnący w górę gospodarkę, a przy odrobinie szczęścia – nawet na rozkwit.

65

Finanse

Mieszkanie jak hotel

Na wynajmie krótkoterminowym mieszkań i domów zarobimy więcej niż na tym obliczonym na dłuższy termin. Kluczem jest oczywiście lokalizacja, ale i poświęcenie inwestycji czasu.

68

Finanse

Przedsiębiorco, o swą emeryturę zadbaj sam!

Demografowie i ekonomiści ostrzegają, że społeczeństwo się starzeje, a coraz bardziej kosztowny system emerytalny może wkrótce czekać poważny kryzys. O tym, jak zaoszczędzić dodatkowo na „złotą jesień”, warto pomyśleć już dziś.

72

Zarządzanie

Światowa wojna o przedsiębiorców

Zaczęła się kolejna międzynarodowa walka o zasoby. Tym razem – o kreatywnych, innowacyjnych przedsiębiorców z innych krajów. Czasem po to, by pozostać w pierwszej lidze światowej gospodarki, czasem – by nie wylądować za kilkanaście lat z dala od niej. Polska, niestety, nie walczy tu i nie kusi.

78

Marketing

Muzyka kreuje obyczaje

Odpowiednio dobrana „muzyka kreująca” może zachęcić, by gość w restauracji zamówił po obiedzie jeszcze kawę i deser albo przeciwnie – szybko zapłacił rachunek za lunch i zwolnił stolik dla kolejnego klienta.

82

Startupy

Komputer (stacjonarny) w pracy

Wprawdzie laptopy szturmem zdobywają rynek, ale, choć bardziej funkcjonalne, to przy zbliżonych parametrach są jednak droższe od tradycyjnych desktopów. Gdy mobilność nie jest priorytetem, pozostajemy więc w pracy przy komputerze stacjonarnym.

86

Startupy

Inteligentny czasomierz

Smartwatche stale zyskują na popularności, ułatwiając życie przede wszystkim tym, którzy chcą o wszystkim wiedzieć natychmiast i boją się, że coś przegapią. Niektóre są też ładne i mogą pełnić funkcję biżuterii.

92

Prawo i podatki

Należyta staranność w biznesie – na co uważać podczas zakupów

W biznesie często mówi się o „staranności” lub „należytej staranności” w znaczeniu potocznym. Nie każdy jednak wie, że „należyta staranność” ma istotne znaczenie prawne, a skutki jej niedochowania, w szczególności w transakcjach nabycia, mogą być opłakane i nieodwracalne.

93

Prawo i podatki

Jednolity Plik Kontrolny – nowe narzędzie fiskusa

Analizowanie zestawień księgowych podatników zajmuje znaczną część czasu pracy kontrolerów skarbowych. Wiele krajów wprowadza narzędzie do częściowej automatyzacji ich pracy, tzw. Jednolity Plik Kontrolny (JPK).

94

Prawo i podatki

Dlaczego compliance jest potrzebny przedsiębiorcom?

Dzięki efektywnemu wdrożeniu systemu compliance przedsiębiorcy mogą uniknąć lub istotnie ograniczyć wiele ryzyk związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.

96

Akademia przedsiębiorczości

Dwa lata małego ZUS

Początkujący przedsiębiorca może zaoszczędzić kilkanaście tysięcy złotych na opłatach na ZUS. Jednak preferencyjne, niższe składki nie są dostępne dla wszystkich, którzy właśnie otworzyli firmę.

98

Akademia przedsiębiorczości

Szukamy współpracowników

To, kogo i jak szybko u siebie zatrudnimy, z pewnością zaważy na powodzeniu naszego raczkującego biznesu. Jak szukać właściwych ludzi do zespołu, jak rozmawiać z kandydatami, co im możemy zaoferować, chociaż dopiero startujemy?

100

Fajrant

Gdy komputery miały duszę

Mają tyle pamięci, że nie zmieściłyby w niej nawet pliku tekstowego w Wordzie. Są tak powolne, że proste tło i kilka ruchomych postaci z widocznych pikseli to dla nich szczyt możliwości. To komputery sprzed trzech dekad, dziś bezużyteczne. Ale nie brak pasjonatów, którzy uwielbiają stare gry, a nawet tworzą dla tych wiekowych maszyn nowe oprogramowanie.

104

Fajrant

Kuchenne innowacje

Oto inteligentne lodówki, sprytne kuchenki, ekspresy i szuflady – bo od współczesnej kuchni oczekujemy wygody i funkcjonalności. Do dyspozycji mamy też drobiazgi do zabrania w plener... nie mówiąc już o nowatorskim zastosowaniu starych sprzętów.

108

Fajrant

Praktyczny jak Kolumbijczyk

Przeciętnemu Kowalskiemu Kolumbia kojarzy się z narkotykowymi kartelami. No, może jeszcze z plantacjami kawy, znacznie rzadziej z Shakirą, a już zupełnie sporadycznie z Gabrielem Garcíą Márquezem. Ten południowoamerykański kraj to przykład tego, do jakiego stopnia patrzymy na świat przez pryzmat stereotypów.

114

Fajrant

Czyżby nieśmiały początek rewolucji?

Elektryczne samochody to przyszłość motoryzacji, ale też jej przeszłość. To właśnie auta na prąd były najbardziej cenione na przełomie XIX i XX w. Wygodniejsze, bardziej niezawodne i prostsze w obsłudze niż te z silnikami spalinowymi. Historia zatoczyła koło?

120

Fajrant

Inkluzywna gospodarka

Przeciwieństwem inkluzywności jest wykluczenie społeczne, które hamuje rozwój, bo ogranicza zdolność do wykorzystywania wiedzy.

911

Fajrant

Co trzeci płaci, ale to za mało

Spotify to przykład firmy, która, dając całkiem sporo za darmo, buduje bazę klientów swych płatnych usług. Ale choć przychody tego streamingowego serwisu muzycznego wzrosły o 80 proc., nadal przynosi on straty, „paląc” pieniądze swoich inwestorów.