Fajrant

Sztuka łapania dystansu

Sztuka łapania dystansu

Stres jest generalnie zdrowy, dopiero w nadmiarze niszczy, zamiast mobilizować do życia i działania. Przedsiębiorcy, zwłaszcza z pewnym stażem, często już wiedzą, jak go trzymać na wodzy. Co jednak, gdy stare, sprawdzone sposoby przestają wystarczać?

Alicja Hendler, współpraca Paweł Michalczyk 19.06.2016
Czy Polexit miałby sens?

Czy Polexit miałby sens?

Polemizują eksperci: Prof. Włodzimierz Julian Korab-Karpowicz, historyk myśli politycznej, politolog, Uczelnia Łazarskiego w Warszawie i Uniwersytet Zayed w Dubaju; Dr hab. Marek Grela, profesor Akademii Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie, były wicemi

W Krainie Kanału Elbląskiego

W Krainie Kanału Elbląskiego

Kołysanie szuwarów, dyskretny szum wody uderzającej o brzegi, pomruk silnika, wolno przesuwające się krajobrazy – rejs Kanałem Elbląskim dostarcza wielu wzruszeń estetycznych, przynosząc również zaskakujące niespodzianki.

Betonowa dżungla, gdzie powstają sny

Betonowa dżungla, gdzie powstają sny

Wielkie Jabłko, stolica świata, miasto marzeń o tysiącach twarzy i jeszcze większej liczbie miejsc do odkrycia. Nowego Jorku się nie zwiedza, tylko eksploruje, niczym zjawiskowy twór przyrody. Pokocha się go szybko, choć nie od razu.

Bankructwo dla zdrowia

Bankructwo dla zdrowia

Wczesna profilaktyka, czyli zapobieganie chorobom przez zdrowy styl życia, jest zwykle postrzegana jako zbędny wydatek konkurujący z bieżącymi potrzebami. Ale postępujące trudności finansowe państwa opiekuńczego, którego po prostu nie stać dziś na naszą rosnącą długowieczność i związane z nią choroby, nadaje tej zapobiegliwości niezwykłą wartość.

Samochodowy wskaźnik nastrojów

Samochodowy wskaźnik nastrojów

W połowie każdego miesiąca European Automobile Manufacturers’ Association publikuje informacje, ile nowych samochodów osobowych zarejestrowano w 30 krajach Europy. To ważne dane, bo pokazują nastroje konsumentów i pozwalają ocenić koniunkturę nie tylko w tej istotnej dla Starego Kontynentu branży.

Tomasz Świderek 25.05.2016
Tego nie zobaczysz

Tego nie zobaczysz

Jedzenia można doświadczać wszystkimi zmysłami. Ale są ludzie, którzy zamiast poszerzać swój zasób czujników, zawężają go, rezygnując z doznań wzrokowych. I co się dzieje? Jedzenie staje się niezłą rozrywką.

Komfort ze sportową okrasą

Komfort ze sportową okrasą

Nowoczesna elektronika, systemy zwiększające bezpieczeństwo, a do tego znakomite silniki i skrzynie biegów oraz stały napęd na cztery koła. To krótka charakterystyka luksusowej limuzyny lub kombi z Ingolstadt – Audi A6.

Szata człowieka biznesu

Szata człowieka biznesu

Od 1989 r. sporo się zmieniło w polskim biznesie, ubiór też. Lata 90. to był szał, każdy chciał się dorobić i pokazać. Potem, u progu nowego milenium, zaczęło się ściganie Zachodu. Dziś wygląda na to, że wreszcie idziemy łeb w łeb, być może wyleczeni z kompleksów.

Czy pomóc frankowiczom

Czy pomóc frankowiczom

Polemizują eksperci: Dr Cezary Mech, ekonomista, prezes Stowarzyszenia Rynku Kapitałowego UNFE; Prof. Stanisław Gomułka, ekonomista, ekspert Business Centre Club

Młodość na barykady (przedsiębiorczości)

Młodość na barykady (przedsiębiorczości)

Zaoferowanie młodym obiecującej przyszłości to nasz obowiązek. Dlatego, zamiast czekać, aż zdesperowani ogłoszą pierwszy w historii „strajk pokoleniowy” i wyjdą na ulice w proteście przeciw samolubnym oczekiwaniom seniorów, już teraz wyprowadźmy ich na barykady przedsiębiorczości.

Włodzimierz Bogucki 18.04.2016
Szukanie nowego koła zamachowego

Szukanie nowego koła zamachowego

Producenci elektroniki użytkowej szukają czegoś, co pozwoliłoby im podtrzymać dotychczasową dynamikę sprzedaży. Bez tego czegoś trudno będzie im przekonać inwestorów, że nadal są wzrostowym biznesem.

Misterium białowieskie

Misterium białowieskie

Puszcza Białowieska była uznawana za miejsce niezwykłe i magiczne już tysiące lat temu. Dziś ludzie szukają tam wytchnienia i bliskiego kontaktu z dziką przyrodą. Niektórzy znajdują coś więcej.

Jeszcze więcej koni

Jeszcze więcej koni

Domem supersamochodów są tory wyścigowe, a fetyszem ich miłośników – prędkość. Kiedyś zwracano w nich uwagę wyłącznie na osiągi, dziś nie zapomina się także o ekologii, a rynek zdobywają konstrukcje z napędem elektrycznym czy wodorowym.

Chleb niepowszedni

Chleb niepowszedni

Pieczywo. Co takiego w nim jest, że w polskich domach nie ma zwykle bez niego śniadania, a jego zapach budzi najwspanialsze skojarzenia? Podpowiadamy, co powinno w nim być i co zrobić, żeby apetyczny był nie tylko zapach.

Z fajką w zębach

Z fajką w zębach

Fajka nie jest dla każdego, ale gdy już ktoś po nią sięgnie, łatwo się od niej nie uwolni. I nie dlatego, że palenie wciąga.

Grzegorz Gajek 18.04.2016
Czy humanistyka jest potrzebna

Czy humanistyka jest potrzebna

Polemizują eksperci: Łukasz Pawłowski, dr socjologii, psycholog, sekretarz redakcji tygodnika „Kultura Liberalna”; Marcin Nowacki, wiceprezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, dyrektor Warsaw Enterprise Institute

Na planecie Tatooine

Na planecie Tatooine

Wakacje w Tunezji mogą być świetne i bez plaż. Tylko trzeba oczyścić głowę z wyuczonych latami schematów myślenia. Po „jaśminowej rewolucji” atrakcji jest nawet jeszcze więcej.

Każdemu według potrzeb

Każdemu według potrzeb

Sprzedawca, menedżer, dyrektor regionu, członek zarządu – każdy z nich może jeździć służbowym samochodem. Ale, oczywiście, każdy innym. Różnice w jakości i cenie aut są zwykle zbliżone do rozpiętości płac na poszczególnych stanowiskach.

Ucho do kawy

Ucho do kawy

Jaka kawa ma ten prawdziwy smak i aromat? Jak ją przyrządzać? No i gdzie jej szukać? Raczej nie w supermarketach i sieciowych kawiarniach, tylko tam, gdzie ziarnu cichutko pękła dusza.

Pokaż mi swój gabinet...

Pokaż mi swój gabinet...

Prezesi, urządzając swoje gabinety, unikają zazwyczaj przepychu, stawiając za to na dobrze rozumianą indywidualność. To właściwy kierunek – chwalą eksperci.

Bartłomiej Mayer 23.03.2016
Odnawialne skanseny nieopłacalnych źródeł

Odnawialne skanseny nieopłacalnych źródeł

Czy świat stać na kontynuację strategii najbogatszych gospodarek, czyli dotowanie nieefektywnych komercyjnie źródeł zielonej energii? To systemowe marnotrawstwo, zafundowane nam przez krótkowzrocznych polityków, jest największą przeszkodą w walce z globalnym ociepleniem.

O żądzy zostania jednorożcem

O żądzy zostania jednorożcem

Jednorożce to startupy, które w prywatnych, niepublicznych rundach finansowania zostały wycenione na co najmniej miliard dolarów. Nie ma ich zbyt wiele. Nieco ponad 140. Grono jest elitarne, ale ostatnie dwa lata przyniosły spory wzrost liczby jednorożców

Wyspa Skye: wróżki i gorąca herbata

Wyspa Skye: wróżki i gorąca herbata

Krajobraz szkockich Hebrydów, rodem z filmów fantasy, przyciąga latem tysiące turystów. Jednak wiosną lub jesienią wyspy te pokazują nawet bardziej magiczne, choć surowsze oblicze. Można też zrozumieć, dlaczego dla miejscowych gościnność to największa świętość.

Autosamochód

Autosamochód

Wsiadamy do auta, wybieramy cel podróży w nawigacji, wciskamy przycisk „start” i... sięgamy po książkę. Samochód bezpiecznie dowiezie nas na miejsce, pozwoli wysiąść jak najbliżej, a potem samodzielnie zaparkuje. Fantastyka? Niekoniecznie...

Jarosław Horodecki 21.02.2016
Poszukiwacze staropolskich smaków

Poszukiwacze staropolskich smaków

Szczawiowa, pierogi, karkówka lub schabowy, a na przystawkę ogórek i chleb ze smalcem. Tak zdaniem wielu polskich restauratorów wyglądała kuchnia staropolska. I taki jej obraz odtwarzają w swoich menu. Jakże się mylą!

Cenne lekcje przedsiębiorców

Cenne lekcje przedsiębiorców

Stres, porażki i popełnianie błędów są wpisane w życie przedsiębiorcy. To, jak sobie z nimi radzi, czasem przesądza o tym, czy przekuje je w sukces. Wyciągnie wnioski czy wywiesi białą flagę? Na pewno jednak nie powinien powtarzać w kółko tego samego w nadziei, że tym razem będzie lepiej. 

Mój punkt widzenia na problem frankowiczów

Mój punkt widzenia na problem frankowiczów

Kredyty udzielone we frankach: temat niby znany, ale w pełni rozumiany przez nielicznych. Bo medal ma tu aż trzy społeczne strony: tych, którzy pożyczali we frankach; tych, którzy pożyczali w złotówkach i tych, którzy w tym czasie nie pożyczali, a przynajmniej nie brali kredytów hipotecznych.

Marnotrawstwo, czyli pogoń za nowościami

Marnotrawstwo, czyli pogoń za nowościami

Blisko 70 proc. pieniędzy przeznaczanych przez firmy na najnowsze cyfrowe technologie jest marnowane, bo są źle wydawane – taką tezę stawia Genpact Research Institute, amerykańska firma badawcza.

Tomasz Świderek 27.01.2016
Miasto stu plaż

Miasto stu plaż

Zima to dla mieszkańców Sydney czas „całej doby w T-shircie”. Może więc, prosto z europejskiego chłodu, wyskoczmy nacieszyć się australijskimi plażami i tym miastem, o którym mawia się, że to takie miejsce, gdzie każdy pisze własną opowieść.

Czas na wymianę

Czas na wymianę

Nowy samochód dla najmniejszych firm to spory wydatek, a dla tych nieco większych – ważna inwestycja. Czy warto więc czekać na początek nowego roku, by dokonywać zmian we flocie? No i na co zwracać uwagę, wybierając auto?

Moda na single

Moda na single

W pierwszej połowie 2015 r. ze Szkocji do Polski sprowadzono niemal 9 mln butelek whisky – ponad 60 proc. więcej niż rok wcześniej. W dodatku kupujemy coraz lepsze jej gatunki. Już niemal co dziesiąta butelka to klasyczna whisky single malt leżakowana w dębowych beczkach przez minimum trzy lata. Bez dwóch zdań, nad Wisłą zaczyna się na nią moda.

Zagłodzić trolla, zmrozić hejtera

Zagłodzić trolla, zmrozić hejtera

Internet pozwala na anonimowe odgrywanie się na innych: na celebrytach, dziennikarzach, lekarzach, kolegach, a także na przedsiębiorcach i firmach. Przybrało to takie rozmiary, że pojawiły się kampanie piętnujące hejt i pokazujące, jak sobie radzić z mową nienawiści.