Fajrant

Serce Włoch

Serce Włoch

Słysząc „Włochy”, myślimy zazwyczaj: Rzym, Wenecja, Florencja. Tymczasem trudno znaleźć drugą tak na wskroś włoską krainę, jak przytulony do Alp Zachodnich Piemont ze swą bogatą stolicą w prastarym Turynie.

Grzegorz Gajek 25.07.2016
SUV na bogato

SUV na bogato

SUV-y nie wychodzą z mody, na czym korzystają producenci niekojarzeni zazwyczaj z tą kategorią aut. Wprowadzają do swojej oferty nowe, luksusowe modele z mocnymi silnikami i bogatym wyposażeniem. Ceny niektórych przekraczają nawet milion złotych.

Wina nieoczywiste

Wina nieoczywiste

Kiedy mówimy o winie, na myśl przychodzą nam Włochy, Hiszpania i Francja... może czasem Kalifornia, Australia lub Chile. Nic dziwnego, skoro z tych regionów pochodzi lwia część jego światowej produkcji. Ale trunek ten wytwarzany jest też z powodzeniem w miejscach, których nigdy nie podejrzewalibyście o tradycje winiarskie.

Ciemna strona płomienia

Ciemna strona płomienia

Wypalenie zawodowe może przygnieść każdego, komu zależy. Jego ofiarą padają ambitni, zaangażowani, a nawet ci, którzy robią to, co wydaje się ich powołaniem, i teoretycznie wciąż powinni czerpać z tego energię.

Czy Brexit radykalnie zmieni Unię?

Czy Brexit radykalnie zmieni Unię?

Polemizują eksperci: Marcel Lesik, Forum Młodych Dyplomatów; Marek Prawda, dyrektor przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce

Pora zmądrzeć przed szkodą

Pora zmądrzeć przed szkodą

Racjonalne i jednocześnie przedsiębiorcze zarządzanie narodowym potencjałem gospodarczym to nie tylko dobre hasło na kolejną kampanię wyborczą. To przede wszystkim szansa na konkurencyjną, i dzięki temu stosunkowo bezpieczną, przyszłość naszych dzieci oraz wnuków. A także na mniej głodowe emerytury dla nas.

Włodzimierz Bogucki 19.06.2016
Czytamy (i piszemy) raporty roczne

Czytamy (i piszemy) raporty roczne

Pierwsze półrocze to okres publikowania przez spółki raportów rocznych. Spora część zarządów firm notowanych na rynkach warszawskiej giełdy traktuje je tylko jak przykry obowiązek, który trzeba wypełnić, aby nie mieć kłopotów z rynkowym nadzorem. Takie podejście to błąd.

Belgradzka układanka

Belgradzka układanka

Belgrad rozlewa się po naddunajskich wzgórzach. Kwartały liszajowatych bloków mieszają się tu z przepychem secesji, szklanymi biurami i śladami otomańskiego panowania. Trochę trzeci świat, a trochę pierwszy. Dla Polaka, z paru względów, egzotyczny.

Duch wyścigów

Duch wyścigów

Do 300 km/godz. mogą rozpędzić się w czasie, którego większość kierowców potrzebuje, by leniwie wrzucić drugi bieg. Tak szybkie są najmocniejsze sportowe motocykle. Ich silniki mają tyle koni, ile ważące niemal 10 razy więcej sportowe auta.

Dieta zamknięta w pudełku

Dieta zamknięta w pudełku

Nie masz czasu gotować, a chcesz się zdrowo odżywiać? Nie musisz przeglądać menu w restauracji, licząc, że znajdziesz coś dla siebie, albo ograniczać się do sałaty ze sklepu. Pojawił się bowiem dietetyczny catering i urozmaicone dania na wszystkie pory dnia dowiozą ci pod wskazany adres w gotowym do podgrzania pudełku.

Sztuka łapania dystansu

Sztuka łapania dystansu

Stres jest generalnie zdrowy, dopiero w nadmiarze niszczy, zamiast mobilizować do życia i działania. Przedsiębiorcy, zwłaszcza z pewnym stażem, często już wiedzą, jak go trzymać na wodzy. Co jednak, gdy stare, sprawdzone sposoby przestają wystarczać?

Alicja Hendler, współpraca Paweł Michalczyk 19.06.2016
Czy Polexit miałby sens?

Czy Polexit miałby sens?

Polemizują eksperci: Prof. Włodzimierz Julian Korab-Karpowicz, historyk myśli politycznej, politolog, Uczelnia Łazarskiego w Warszawie i Uniwersytet Zayed w Dubaju; Dr hab. Marek Grela, profesor Akademii Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie, były wicemi

W Krainie Kanału Elbląskiego

W Krainie Kanału Elbląskiego

Kołysanie szuwarów, dyskretny szum wody uderzającej o brzegi, pomruk silnika, wolno przesuwające się krajobrazy – rejs Kanałem Elbląskim dostarcza wielu wzruszeń estetycznych, przynosząc również zaskakujące niespodzianki.

Betonowa dżungla, gdzie powstają sny

Betonowa dżungla, gdzie powstają sny

Wielkie Jabłko, stolica świata, miasto marzeń o tysiącach twarzy i jeszcze większej liczbie miejsc do odkrycia. Nowego Jorku się nie zwiedza, tylko eksploruje, niczym zjawiskowy twór przyrody. Pokocha się go szybko, choć nie od razu.

Bankructwo dla zdrowia

Bankructwo dla zdrowia

Wczesna profilaktyka, czyli zapobieganie chorobom przez zdrowy styl życia, jest zwykle postrzegana jako zbędny wydatek konkurujący z bieżącymi potrzebami. Ale postępujące trudności finansowe państwa opiekuńczego, którego po prostu nie stać dziś na naszą rosnącą długowieczność i związane z nią choroby, nadaje tej zapobiegliwości niezwykłą wartość.

Samochodowy wskaźnik nastrojów

Samochodowy wskaźnik nastrojów

W połowie każdego miesiąca European Automobile Manufacturers’ Association publikuje informacje, ile nowych samochodów osobowych zarejestrowano w 30 krajach Europy. To ważne dane, bo pokazują nastroje konsumentów i pozwalają ocenić koniunkturę nie tylko w tej istotnej dla Starego Kontynentu branży.

Tomasz Świderek 25.05.2016
Tego nie zobaczysz

Tego nie zobaczysz

Jedzenia można doświadczać wszystkimi zmysłami. Ale są ludzie, którzy zamiast poszerzać swój zasób czujników, zawężają go, rezygnując z doznań wzrokowych. I co się dzieje? Jedzenie staje się niezłą rozrywką.

Komfort ze sportową okrasą

Komfort ze sportową okrasą

Nowoczesna elektronika, systemy zwiększające bezpieczeństwo, a do tego znakomite silniki i skrzynie biegów oraz stały napęd na cztery koła. To krótka charakterystyka luksusowej limuzyny lub kombi z Ingolstadt – Audi A6.

Szata człowieka biznesu

Szata człowieka biznesu

Od 1989 r. sporo się zmieniło w polskim biznesie, ubiór też. Lata 90. to był szał, każdy chciał się dorobić i pokazać. Potem, u progu nowego milenium, zaczęło się ściganie Zachodu. Dziś wygląda na to, że wreszcie idziemy łeb w łeb, być może wyleczeni z kompleksów.

Czy pomóc frankowiczom

Czy pomóc frankowiczom

Polemizują eksperci: Dr Cezary Mech, ekonomista, prezes Stowarzyszenia Rynku Kapitałowego UNFE; Prof. Stanisław Gomułka, ekonomista, ekspert Business Centre Club

Młodość na barykady (przedsiębiorczości)

Młodość na barykady (przedsiębiorczości)

Zaoferowanie młodym obiecującej przyszłości to nasz obowiązek. Dlatego, zamiast czekać, aż zdesperowani ogłoszą pierwszy w historii „strajk pokoleniowy” i wyjdą na ulice w proteście przeciw samolubnym oczekiwaniom seniorów, już teraz wyprowadźmy ich na barykady przedsiębiorczości.

Włodzimierz Bogucki 18.04.2016
Szukanie nowego koła zamachowego

Szukanie nowego koła zamachowego

Producenci elektroniki użytkowej szukają czegoś, co pozwoliłoby im podtrzymać dotychczasową dynamikę sprzedaży. Bez tego czegoś trudno będzie im przekonać inwestorów, że nadal są wzrostowym biznesem.

Misterium białowieskie

Misterium białowieskie

Puszcza Białowieska była uznawana za miejsce niezwykłe i magiczne już tysiące lat temu. Dziś ludzie szukają tam wytchnienia i bliskiego kontaktu z dziką przyrodą. Niektórzy znajdują coś więcej.

Jeszcze więcej koni

Jeszcze więcej koni

Domem supersamochodów są tory wyścigowe, a fetyszem ich miłośników – prędkość. Kiedyś zwracano w nich uwagę wyłącznie na osiągi, dziś nie zapomina się także o ekologii, a rynek zdobywają konstrukcje z napędem elektrycznym czy wodorowym.

Chleb niepowszedni

Chleb niepowszedni

Pieczywo. Co takiego w nim jest, że w polskich domach nie ma zwykle bez niego śniadania, a jego zapach budzi najwspanialsze skojarzenia? Podpowiadamy, co powinno w nim być i co zrobić, żeby apetyczny był nie tylko zapach.

Z fajką w zębach

Z fajką w zębach

Fajka nie jest dla każdego, ale gdy już ktoś po nią sięgnie, łatwo się od niej nie uwolni. I nie dlatego, że palenie wciąga.

Grzegorz Gajek 18.04.2016
Czy humanistyka jest potrzebna

Czy humanistyka jest potrzebna

Polemizują eksperci: Łukasz Pawłowski, dr socjologii, psycholog, sekretarz redakcji tygodnika „Kultura Liberalna”; Marcin Nowacki, wiceprezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, dyrektor Warsaw Enterprise Institute

Na planecie Tatooine

Na planecie Tatooine

Wakacje w Tunezji mogą być świetne i bez plaż. Tylko trzeba oczyścić głowę z wyuczonych latami schematów myślenia. Po „jaśminowej rewolucji” atrakcji jest nawet jeszcze więcej.

Każdemu według potrzeb

Każdemu według potrzeb

Sprzedawca, menedżer, dyrektor regionu, członek zarządu – każdy z nich może jeździć służbowym samochodem. Ale, oczywiście, każdy innym. Różnice w jakości i cenie aut są zwykle zbliżone do rozpiętości płac na poszczególnych stanowiskach.

Ucho do kawy

Ucho do kawy

Jaka kawa ma ten prawdziwy smak i aromat? Jak ją przyrządzać? No i gdzie jej szukać? Raczej nie w supermarketach i sieciowych kawiarniach, tylko tam, gdzie ziarnu cichutko pękła dusza.

Pokaż mi swój gabinet...

Pokaż mi swój gabinet...

Prezesi, urządzając swoje gabinety, unikają zazwyczaj przepychu, stawiając za to na dobrze rozumianą indywidualność. To właściwy kierunek – chwalą eksperci.

Bartłomiej Mayer 23.03.2016
Odnawialne skanseny nieopłacalnych źródeł

Odnawialne skanseny nieopłacalnych źródeł

Czy świat stać na kontynuację strategii najbogatszych gospodarek, czyli dotowanie nieefektywnych komercyjnie źródeł zielonej energii? To systemowe marnotrawstwo, zafundowane nam przez krótkowzrocznych polityków, jest największą przeszkodą w walce z globalnym ociepleniem.

O żądzy zostania jednorożcem

O żądzy zostania jednorożcem

Jednorożce to startupy, które w prywatnych, niepublicznych rundach finansowania zostały wycenione na co najmniej miliard dolarów. Nie ma ich zbyt wiele. Nieco ponad 140. Grono jest elitarne, ale ostatnie dwa lata przyniosły spory wzrost liczby jednorożców

Wyspa Skye: wróżki i gorąca herbata

Wyspa Skye: wróżki i gorąca herbata

Krajobraz szkockich Hebrydów, rodem z filmów fantasy, przyciąga latem tysiące turystów. Jednak wiosną lub jesienią wyspy te pokazują nawet bardziej magiczne, choć surowsze oblicze. Można też zrozumieć, dlaczego dla miejscowych gościnność to największa świętość.