Finanse

Krótkie inwestycje w świecie niskich stóp

Krótkie inwestycje w świecie niskich stóp

Trudno dziś zainwestować na chwilę nadmiar firmowej gotówki – a przynajmniej z sensem. Oprocentowanie lokat bankowych wręcz do nich zniechęca. Fundusze pieniężne są nimi tylko z nazwy. Wielu korci, by w poszukiwaniu dochodu grać niebezpiecznie. Jak w tych warunkach zarabiać na krótkoterminowej lokacie kapitału i czego się spodziewać?

Emil Szweda 20.10.2015
Globalny horyzont dla MSP

Globalny horyzont dla MSP

Hiszpanie najbardziej nowatorscy w Europie? Do takiego wniosku można dojść, gdy weźmie się pod uwagę liczbę grantów, jakie ich firmy zdobywają w Brukseli w ramach programu Horyzont 2020 – Instrument MSP. Polacy wypadają na ich tle fatalnie. Ale niekoniecznie dlatego, że nie są innowacyjni.

Rynki wreszcie reagują na globalne problemy

Rynki wreszcie reagują na globalne problemy

Zawsze współczułem autorom analiz inwestycyjnych w miesięcznikach, bo to, co dzieje się na rynku na bieżąco, potrafi spłatać figla reputacji komentatora bez szansy na szybką reakcję. A co dopiero teraz, gdy mamy do czynienia z wydarzeniami, których nie widziano od kilku czy kilkunastu lat. Jednak komentarz raz w miesiącu pozwala też na większy dystans.

Często zyskowne, nie zawsze bezpieczne

Często zyskowne, nie zawsze bezpieczne

Inwestycje alternatywne nęcą, zwłaszcza że dziś są o wiele bardziej, niż kiedyś, dostępne dla tych, którzy nie mają wielu milionów. Traktowane są też często jako sposób na dywersyfikację portfela inwestycyjnego i ryzyka albo po prostu – jako świetna okazja do zarobku. Lecz uwaga, nie wszystko złoto, co się świeci.

Czy obligacje to rozwiązanie dla twojej firmy?

Czy obligacje to rozwiązanie dla twojej firmy?

Emisja obligacji jest wygodniejsza niż kredyt z banku, a w warunkach niskich stóp procentowych kusi tym bardziej. Zwykle jednak jest droższa (choć szybsza), a poza tym – mniejsi gracze i tu mają pod górkę.

Emil Szweda, Obligacje.pl 19.09.2015
Anioł czy venturekapitalista?

Anioł czy venturekapitalista?

Przedsiębiorcy, którzy nie mają kapitału na rozwój firmy, rozglądają się często za inwestorem. A skoro tak, stają przed decyzją: zwrócić się do anioła biznesu czy może do funduszu venture capital? Wiele zależy od tego, czy ich firma raczkuje czy nie, oraz na jakie kompromisy są w stanie pójść.

Na to stawia Unia: od pomysłu do rynku

Na to stawia Unia: od pomysłu do rynku

82,5 mld euro – to już ostatnie tak hojne fundusze UE dla Polski – do wykorzystania w latach 2014–2020. W porównaniu z poprzednią siedmiolatką jest więcej pieniędzy dla mniejszych przedsiębiorców, zwłaszcza ze wschodniej części kraju. Co jeszcze się zmieniło?