Wielcy producenci frytek i chipsów pod lupą UOKiK. Czy rolnicy padają ofiarą nieuczciwych praktyk?

Tomasz Chróstny, prezes UOKiK
Tomasz Chróstny, prezes UOKiK. Fot. mat. pras.
W ostatnich dniach Farm Frites Poland, Frito Lay Poland, Iglotex, Intersnack Poland, McCain Poland oraz The Lorenz Bahlsen Snack-World znalazły się na gorącej ławie. Czy producenci wykorzystują przewagę kontraktową wobec rolników?

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wszczął postępowania wyjaśniające w sprawie praktyk tych sześciu znaczących podmiotów działających na rynku produkcji frytek i chipsów w Polsce.

Czy producenci wykorzystują przewagę kontraktową wobec rolników?

UOKiK podejmuje działania mające na celu sprawdzenie, czy producenci nie wykorzystują nieuczciwie swojej przewagi kontraktowej wobec rolników, którzy są dostawcami ziemniaków dla tych firm. Tomasz Chróstny, prezes UOKiK, podkreśla, że celem jest ochrona uczestników rynku przed nieuczciwymi praktykami i zapewnienie rzetelnych zasad współpracy.

Ważnym aspektem badania jest równomierne rozłożenie praw i obowiązków między producentami a rolnikami. UOKiK skupia się na warunkach realizacji dostaw, ustalaniu wynagrodzenia dla rolników oraz stosowaniu kar umownych. Celem jest sprawdzenie, czy nie dochodzi do narzucania niekorzystnych warunków współpracy i czy producenci stosują nieuczciwe praktyki.

Prezes UOKiK chce zwalczać praktyki niezgodne z dobrymi obyczajami

Jak przypomina portal wiadomoscihandlowe.pl postępowanie wyjaśniające prowadzone jest w sprawie ogólnej, a nie przeciwko konkretnym przedsiębiorcom. Jednak jeśli zebrane materiały potwierdzą podejrzenia, UOKiK może rozpocząć postępowanie w sprawie nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej i postawić zarzuty konkretnym podmiotom.

Polskie Nagrody Różnorodności 2023 - znamy nominowanych

Kara do 3% rocznego obrotu?

W przypadku stwierdzenia niezgodnych z prawem praktyk, producentom grozi kara finansowa, która może wynieść nawet do 3% rocznego obrotu. To istotne ostrzeżenie dla firm, aby przestrzegały uczciwych zasad i nie wykorzystywały swojej dominującej pozycji na szkodę rolników.

UOKiK zachęca rolników i przedsiębiorców z branży rolno-spożywczej do informowania o nieuczciwych praktykach dużych kontrahentów. Dzięki takim sygnałom urząd może skuteczniej zwalczać nieprawidłowości na rynku i chronić interesy słabszych uczestników.

Badanie warunków współpracy na rynku rolno-spożywczym

Niezależnie od wyników postępowań, inicjatywa UOKiK daje ważny sygnał dla producentów i rolników, że praktyki niezgodne z prawem i dobrymi obyczajami nie będą tolerowane. Oczekuje się, że badanie zlecone przez Tomasza Chróstnego kierującego UOKiK, przyczyni się do wzrostu uczciwości i przejrzystości w relacjach handlowych na rynku rolno-spożywczym.

Supermoce. Narzędzia AI, które usprawnią (lub wywrócą do góry nogami) twój biznes

ZOBACZ RÓWNIEŻ