OECD sugeruje RPP podwyżkę stóp procentowych

OECD
Fot, shutterstock,
W obliczu rosnącej stymulacji fiskalnej oraz trwającej presji inflacyjnej, Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) sugeruje, że Rada Polityki Pieniężnej (RPP) powinna podnieść stopy procentowe do poziomu 7,25 proc.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Według prognoz OECD, obniżki stóp procentowych będą możliwe dopiero w drugiej połowie 2024 roku. Dodatkowo, przewiduje się, że polska gospodarka w bieżącym roku wzrośnie o 0,9 proc., a w przyszłym roku o 2,1 proc.

Obniżka stóp procentowych w drugiej połowie 2024 r.

Raport OECD z najnowszymi prognozami wyjaśnia, że ze względu na znaczne wsparcie fiskalne dla gospodarki oraz trwającą presję inflacyjną, referencyjna stopa procentowa powinna zostać podniesiona do 7,25 proc., zanim zostanie rozważana ewentualna obniżka w drugiej połowie 2024 roku.

Według prognoz OECD, inflacja w Polsce w 2023 roku wyniesie 12,4 proc., a w 2024 roku spadnie do 4,8 proc. Natomiast wskaźnik CPI bazowy wyniesie odpowiednio 10,2 proc. i 4,9 proc., z ryzykiem wzrostu.

Vinted wygrywa z UOKiK - platforma zapłaci znacznie mniejszą karę

Pieniądze z KPO zablokowane z powodu naruszenia praworządności

Jak zauważa portal Bankier.pl raport podkreśla również, że dalsze spory między polskim rządem a Komisją Europejską dotyczące niezależności sądownictwa mogą opóźnić wypłatę środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Dodatkowe wydatki fiskalne przed jesienią, czyli przed nadchodzącymi wyborami, mogą wydłużyć okres wysokiej inflacji, co wymagałoby bardziej restrykcyjnej polityki pieniężnej na dłuższy czas.

OECD zaleca, aby polityka fiskalna w Polsce była prowadzona w taki sposób, aby ograniczać presję inflacyjną i chronić najbardziej dotknięte gospodarstwa domowe poprzez bardziej precyzyjne działania, w tym zachęcanie do oszczędzania energii.

Decyzja należy do RPP

Wniosek z raportu jest jasny - zwiększenie stóp procentowych jest konieczne dla złagodzenia presji inflacyjnej iutrzymania stabilności gospodarczej. Jednak decyzja należy teraz do RPP, która musi uwzględnić zarówno prognozy OECD, jak i własną analizę sytuacji gospodarczej kraju.

Być może przed wyborami parlamentarnymi w październiku - niepopularna decyzja o podniesieniu stóp procentowych.

Polskie Nagrody Różnorodności 2023. Poznaliśmy Laureatów

ZOBACZ RÓWNIEŻ