Rentier - czy można nim zostać w 2023 r.?

Rentier - marzenie wielu młodych osób / Fot. Unspl
Rentier - marzenie wielu młodych osób / Fot. Unsplash.com
Rentier to osoba, która nie musi już pracować - utrzymuje się z dochodów pasywnych płynących od posiadanego kapitału. Inaczej mówiąc, żyje z odsetek. Czy możesz jednak stać się rentierem, kiedy masz 100 000 zł? I czy możesz zostać nim jeszcze w tym roku?

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

To zrozumiałe, że wiele młodych osób marzy o byciu rentierem. Świat ma mnóstwo przyjemności do zaoferowania i pięknych miejsc do zobaczenia. Szara rzeczywistość wygląda jednak w ten sposób, że większość czasu spędzamy w bliskim otoczeniu i na ciężkiej pracy. Gdy mamy czas wolny, zwykle musimy wykonać pewne obowiązki domowe. A rozrywka i przyjemność? Zawsze trochę czasu się znajdzie, ale nie ma go za wiele. No i sama rozrywka jest dość ograniczona, bo musimy trzymać się pewnego, zwykle niewielkiego budżetu. 

A gdyby tak w wieku 30 czy 40 lat zostać rentierem? Gdyby tak zarobić majątek, który następnie pozwoliłby nam na zwolnienie się z etatu czy zamknięcie działalności, by poświęcić czas na życie na emeryturze, ale w młodym wieku? 

W obecnych czasach można stać się rentierem, czy też milionerem, w stosunkowo krótkim czasie. Trzeba jednak zaryzykować - i to na poważnie. I potrzebujemy też ok. 100 000 zł, które następnie pomnożymy do kilku milionów. 

Jeśli nie masz ochoty na duże ryzyko, poniższe zalecenia nie są dla ciebie. Jeśli zaś chcesz zaryzykować, ale nie masz tak dużego kapitału na start, możesz wykonać wszystkie te kroki, ale wypracowanie majątku zajmie znacznie więcej czasu niż kilka miesięcy. 

Rentier z kryptowalut 

Kryptowaluty to obecnie jedyny sposób na szybkie pomnożenie majątku, niemniej jest to inwestowanie obarczone wysokim ryzykiem. Zdarza się, że możemy zainwestować 1000 zł i następnego dnia mieć 3000 zł, ale równie często może się okazać, że z zainwestowanych 1000 zł zostanie nam 300 zł. Jeśli jednak chcemy zostać milionerem w krótkim czasie, a przy tym nie mamy przełomowego produktu, który sprzedajemy, a także przeciętne oszczędności w wysokości maks. 100 000 zł w wieku 35-40 lat, inwestowanie w kryptowaluty jest prawdopodobnie jedyną szansą na uzyskanie takiego kapitału. 

Sprawdź: Dobrze płatne zawody

W tym tekście nie zagłębiamy się za bardzo w kryptowaluty i sposób, jak w nie inwestować. Bardziej chcemy zwrócić uwagę na to, że istnieje taka możliwość, by 100 000 zł przemienić w 1 mln zł w dość krótkim czasie. 

Co należy zrobić? Jak podaje CryptosRUs, kanał na YouTubie poświęcony kryptowalutom i prowadzony przez eksperta ds. kryptowalut, potrzebna nam odpowiednia strategia inwestowania. I kilka zasad, których należy się trzymać. 

Zasady inwestowania w kryptowaluty - droga do bycia rentierem

Zasady są cztery. I są dość proste, choć trudne do przestrzegania, bo trzeba umieć zachować zimną krew i mieć naprawdę stalowe nerwy. 

1. Nie staraj się gonić wzrostów. Pozwól, by to wzrosty dogoniły ciebie

Wiele osób po wejściu na giełdę kryptowalut wyszukuje tych tokenów, które aktualnie notują wzrosty. Widzimy, że coś zyskuje na wartości o 5, 10, 20, a nawet 40% w ciągu godziny i nagle decydujemy się kupić te monety. To błąd. 

Po pierwsze, należy dokładnie wiedzieć, jaki projekt kryje się za daną kryptowalutą. Po drugie, gdy już mamy taką wiedzę, wtedy inwestujemy w momencie, gdy ta waluta traci na wartości. Wcześniej czy później osiągnie ona wyższą wycenę i wtedy generujemy zysk. Wypłacamy więc zysk, czekamy na kolejne spadki - i kupujemy. Wypłacamy zysk, czekamy na spadki, kupujemy. I tak w kółko. 

To, jak długo trwa proces od 100 tys. do 1 mln zł, zależy od kondycji samej giełdy, dywersyfikacji portfolio i również od szczęścia. Obecnie zdecydowanie jest dobry czas na inwestowanie w kryptowalutę (stan na 24.05.2021), ponieważ praktycznie wszystkie waluty są o wiele tańsze niż jeszcze miesiąc temu. Dla przykładu Bitcoin osiągnął wartość ponad 64 tys. dol. za monetę w połowie kwietnia, a dziś jego wycena to nieco ponad 37 tys. dol. (w czasie powstawania artykuu). Inne waluty zaliczyły podobne spadki. Jest duża szansa, że jeśli zainwestujemy teraz, to do końca roku uda nam się przemienić 100 tys. zł w 1 mln zł. Wszystko zależy od tego, jak zdywersyfikujemy swoje portfolio i jak procentowo rozłożyły kapitał. 

2. Stosuj zasadę 50/25/25

CryptosRUs poleca zasadę 50/25/25. Oznacza to, że 50 proc. kapitału inwestujemy w Bitcoina, a następne 25 proc. przeznaczamy na tokeny o kapitalizacji powyżej 10 mld dol. każdy, takie jak Ethereum czy Chainlink. Kolejne 25 proc. to środki na tokeny mniejsze, o relatywnie niskiej wartości, które mogą jednak eksplodować i zapewnić wzrosty od 40 do nawet 400% do końca roku. 

3. Nigdy nie sprzedawaj w panice

A co w sytuacji, gdy zainwestujemy dziś 100 tys. zł, by za tydzień okazało się, że nasze tokeny straciły na wartości i portfolio ma wartość 50 tys. zł? Wiele osób sprzeda wówczas wszystko, co ma, bojąc się utraty kolejnych pieniędzy. 

Inspiracje: Gal Gadot

Tymczasem CryptosRUs radzi, a wręcz podkreśla, by nie sprzedawać w panice. Spadki i wzrosty po 30-50% na giełdzie kryptowalut to standard i żaden powód do paniki. Jeśli kupowaliśmy, gdy waluty były w trakcie spadku, wcześniej czy poźniej na pewno uda nam się na nich wypracować zysk. Trzeba po prostu być cierpliwym.

4. Kiedy inni się boją i sprzedają w panice, ty bądź chciwy i kupuj, ile tylko możesz

Warto inwestować w kryptowaluty, kiedy tzw. współczynnik chciwości wynosi ok. 20 punktów lub mniej. Szczegóły na ten temat znajdziemy na stronie Crypto Fear & Greed Index.

Kiedy inni sprzedają w panice swoje waluty, dla nas jest to dobra okazja, by kupować.

Właśnie takie działania mogą sprawić, że szybko pomnożymy majątek. Najbliższe lata będą zdecydowanie należeć do kryptowalut. 

Rentierstwo

Rentierstwo to termin, który odnosi się do sytuacji, w której osoba lub grupa osób zamiast utrzymywać się z pracy zarobkowej, utrzymuje się wyłącznie z dochodów pasywnych, takich jak:

 • Odsetki od oszczędności
 • Dywidendy z akcji
 • Renty
 • Wynajem nieruchomości
 • Zyski z innych form inwestycji

Osoba, która utrzymuje się w ten sposób, jest nazywana rentierem. Rentierstwo jest możliwe, gdy ktoś zgromadził na tyle dużo kapitału, że dochody z niego są wystarczające do pokrycia wszystkich wydatków.

Warto zauważyć, że bycie rentierem wymaga pewnej wiedzy finansowej i inwestycyjnej, aby efektywnie zarządzać kapitałem, zminimalizować ryzyko i zapewnić stały przypływ dochodów. 

Wielu rentierów korzysta z usług doradców finansowych lub inwestycyjnych.

Ile trzeba mieć aby być rentierem?

lość pieniędzy, które potrzebujesz, aby być rentierem, zależy od wielu czynników. Dokładnie to:

 • Twój styl życia. Ile pieniędzy potrzebujesz na miesiąc, aby utrzymać pożądany styl życia?
 • Miejsce zamieszkania. Koszty życia mogą bardzo różnić się w zależności od tego, czy mieszkasz w dużym mieście, na wsi, czy za granicą
 • Inwestycje. Jaką stopę zwrotu możesz uzyskać z inwestycji? Czy masz zróżnicowany portfel inwestycyjny?
 • Inflacja. Musisz uwzględnić inflację, która może erodować wartość twojego kapitału w czasie
 • Podatki. Musisz też uwzględnić podatek dochodowy od dochodów kapitałowych

Przyjmuje się, że bezpieczna stopa wypłaty to ok. 3-4% rocznie. To znaczy, że jeśli masz 1 milion złotych zaoszczędzonych i inwestowanych, możesz co roku wydać 30 000 - 40 000 złotych (lub 2500 - 3333 złotych miesięcznie), nie narażając przy tym swojego kapitału na ryzyko wyczerpania.

Oczywiście to bardzo uproszczone obliczenie, które nie bierze pod uwagę wielu czynników, takich jak zmienność rynków finansowych, podatki, inflacja, zmieniające się koszty życia, nieprzewidziane wydatki itp. Dlatego zawsze warto skonsultować się z doradcą finansowym, jeśli planujesz stać się rentierem.

Jak zostać rentierem w 6 lat

Wiele osób zakłada, że można zostać rentierem w ciągu 5-6 lat. Stanie się rentierem w ciągu 6 lat to duże wyzwanie i wymaga znaczących zasobów finansowych, skutecznej strategii inwestycyjnej, dyscypliny oszczędzania i trochę szczęścia. Oto potencjalny plan działania:

1. Oszczędzaj i zwiększaj dochód

Pierwszym krokiem jest zgromadzenie jak największego kapitału. To może obejmować oszczędzanie dużego procentu dochodów, zwiększanie dochodów (np. poprzez awans, prace dorywcze, biznes), czy sprzedaż niepotrzebnych aktywów.

2. Zainwestuj mądrze

Następnie musisz zainwestować zgromadzone środki w sposób, który da ci możliwie najwyższy zwrot. To może obejmować inwestycje w akcje, obligacje, nieruchomości, fundusze indeksowe, czy inne formy inwestycji. Pamiętaj, że każda inwestycja niesie ze sobą ryzyko, więc ważne jest, aby dobrze rozumieć swoje inwestycje i dywersyfikować portfel.

3. Zarządzaj wydatkami

Musisz ściśle kontrolować swoje wydatki, aby upewnić się, że żyjesz poniżej swoich środków i że twoje inwestycje są w stanie pokryć twoje wydatki.

4. Ponów kroki 1-3

Kontynuuj gromadzenie kapitału, inwestowanie i kontrolę wydatków przez kolejne lata.

5. Monitoruj postępy

Regularnie sprawdzaj swoje postępy w stosunku do swojego celu. Jeśli osiągniesz punkt, w którym dochód z inwestycji pokrywa twoje wydatki, stałeś się rentierem.

Choć to ogólny plan, stanie się rentierem w ciągu 6 lat może być nieosiągalne dla wielu osób - zwłaszcza bez znaczących początkowych zasobów finansowych. Wiele osób pracuje przez dziesięciolecia, zanim zgromadzi wystarczająco dużo środków, aby stać się rentierem. Jest to jednak cel, który można osiągnąć przez strategiczne planowanie finansowe i mądre inwestowanie. 

Ilu jest rentierów w Polsce?

Liczba rentierów może się zmieniać w zależności od warunków gospodarczych, stóp zwrotu z inwestycji, polityki podatkowej, zmian na rynku pracy i innych czynników.

Jeżeli potrzebujesz dokładnych i aktualnych danych na ten temat, skontaktuj się z instytucją prowadzącą badania statystyczne na temat gospodarki i rynku pracy w Polsce, taką jak Główny Urząd Statystyczny, lub z ekspertem ds. finansów osobistych lub ekonomii.

Co robi rentier?

Rentierzy, jako osoby, które nie muszą pracować na co dzień, aby utrzymać swój styl życia, mogą spędzać swój czas na różne sposoby - w zależności od ich zainteresowań, celów i stylu życia. Kilka przykładowych aktywności:

 • Zarządzanie inwestycjami. Choć nie muszą pracować na co dzień, rentierzy często spędzają czas na monitorowaniu i zarządzaniu swoimi inwestycjami. Mogą to robić samodzielnie lub w porozumieniu z doradcami finansowymi
 • Rozwój osobisty. Niektórzy rentierzy mogą skupić się na edukacji, rozwijaniu nowych umiejętności, czy po prostu na zainteresowaniach, na które wcześniej nie mieli czasu
 • Podróże. Dzięki swobodzie finansowej, wielu rentierów wybiera podróżowanie jako sposób spędzania czasu
 • Wolontariat lub praca społeczna. Niektórzy rentierzy angażują się w działalność charytatywną lub społeczną, korzystając ze swojego czasu i zasobów, aby pomóc innym
 • Aktywność fizyczna. Zdrowie jest często priorytetem dla rentierów, więc mogą oni spędzać dużo czasu na aktywnościach fizycznych, takich jak joga, pływanie, bieganie, czy uprawianie innych sportów
 • Hobby. Bezpłatny czas pozwala rentierom na rozwijanie i czerpanie przyjemności z różnych hobby, od sztuki i muzyki po gotowanie, grodnictwo, czy jazdę na rowerze

Sposób spędzania czasu przez rentierów może się bardzo różnić, w zależności od indywidualnych preferencji, wartości i zainteresowań każdej osoby.