Rentier - czy można nim zostać w 2021 r.?

Rentier - marzenie wielu młodych osób / Fot. Unspl
Rentier - marzenie wielu młodych osób / Fot. Unsplash.com
Rentier to osoba, która nie musi już pracować - utrzymuje się z dochodów pasywnych płynących od posiadanego kapitału. Inaczej mówiąc, żyje z odsetek. Czy możesz jednak stać się rentierem, kiedy masz 100 000 zł? I czy możesz zostać nim jeszcze w tym roku?

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

To zrozumiałe, że wiele młodych osób marzy o byciu rentierem. Świat ma mnóstwo przyjemności do zaoferowania i pięknych miejsc do zobaczenia. Szara rzeczywistość wygląda jednak w ten sposób, że większość czasu spędzamy w bliskim otoczeniu i na ciężkiej pracy. Gdy mamy czas wolny, zwykle musimy wykonać pewne obowiązki domowe. A rozrywka i przyjemność? Zawsze trochę czasu się znajdzie, ale nie ma go za wiele. No i sama rozrywka jest dość ograniczona, bo musimy trzymać się pewnego, zwykle niewielkiego budżetu. 

A gdyby tak w wieku 30 czy 40 lat zostać rentierem? Gdyby tak zarobić majątek, który następnie pozwoliłby nam na zwolnienie się z etatu czy zamknięcie działalności, by poświęcić czas na życie na emeryturze, ale w młodym wieku? 

W obecnych czasach można stać się rentierem, czy też milionerem, w stosunkowo krótkim czasie. Trzeba jednak zaryzykować - i to na poważnie. I potrzebujemy też ok. 100 000 zł, które następnie pomnożymy do kilku milionów. 

Jeśli nie masz ochoty na duże ryzyko, poniższe zalecenia nie są dla ciebie. Jeśli zaś chcesz zaryzykować, ale nie masz tak dużego kapitału na start, możesz wykonać wszystkie te kroki, ale wypracowanie majątku zajmie znacznie więcej czasu niż kilka miesięcy. 

Rentier z kryptowalut 

Kryptowaluty to obecnie jedyny sposób na szybkie pomnożenie majątku, niemniej jest to inwestowanie obarczone wysokim ryzykiem. Zdarza się, że możemy zainwestować 1000 zł i następnego dnia mieć 3000 zł, ale równie często może się okazać, że z zainwestowanych 1000 zł zostanie nam 300 zł. Jeśli jednak chcemy zostać milionerem w krótkim czasie, a przy tym nie mamy przełomowego produktu, który sprzedajemy, a także przeciętne oszczędności w wysokości maks. 100 000 zł w wieku 35-40 lat, inwestowanie w kryptowaluty jest prawdopodobnie jedyną szansą na uzyskanie takiego kapitału. 

Sprawdź: Dobrze płatne zawody

W tym tekście nie zagłębiamy się za bardzo w kryptowaluty i sposób, jak w nie inwestować. Bardziej chcemy zwrócić uwagę na to, że istnieje taka możliwość, by 100 000 zł przemienić w 1 mln zł w dość krótkim czasie. 

Co należy zrobić? Jak podaje CryptosRUs, kanał na YouTubie poświęcony kryptowalutom i prowadzony przez eksperta ds. kryptowalut, potrzebna nam odpowiednia strategia inwestowania. I kilka zasad, których należy się trzymać. 

Zasady inwestowania w kryptowaluty - droga do bycia rentierem

Zasady są cztery. I są dość proste, choć trudne do przestrzegania, bo trzeba umieć zachować zimną krew i mieć naprawdę stalowe nerwy. 

1. Nie staraj się gonić wzrostów. Pozwól, by to wzrosty dogoniły ciebie

Wiele osób po wejściu na giełdę kryptowalut wyszukuje tych tokenów, które aktualnie notują wzrosty. Widzimy, że coś zyskuje na wartości o 5, 10, 20, a nawet 40% w ciągu godziny i nagle decydujemy się kupić te monety. To błąd. 

Po pierwsze, należy dokładnie wiedzieć, jaki projekt kryje się za daną kryptowalutą. Po drugie, gdy już mamy taką wiedzę, wtedy inwestujemy w momencie, gdy ta waluta traci na wartości. Wcześniej czy później osiągnie ona wyższą wycenę i wtedy generujemy zysk. Wypłacamy więc zysk, czekamy na kolejne spadki - i kupujemy. Wypłacamy zysk, czekamy na spadki, kupujemy. I tak w kółko. 

To, jak długo trwa proces od 100 tys. do 1 mln zł, zależy od kondycji samej giełdy, dywersyfikacji portfolio i również od szczęścia. Obecnie zdecydowanie jest dobry czas na inwestowanie w kryptowalutę (stan na 24.05.2021), ponieważ praktycznie wszystkie waluty są o wiele tańsze niż jeszcze miesiąc temu. Dla przykładu Bitcoin osiągnął wartość ponad 64 tys. dol. za monetę w połowie kwietnia, a dziś jego wycena to nieco ponad 37 tys. dol. (w czasie powstawania artykuu). Inne waluty zaliczyły podobne spadki. Jest duża szansa, że jeśli zainwestujemy teraz, to do końca roku uda nam się przemienić 100 tys. zł w 1 mln zł. Wszystko zależy od tego, jak zdywersyfikujemy swoje portfolio i jak procentowo rozłożyły kapitał. 

2. Stosuj zasadę 50/25/25

CryptosRUs poleca zasadę 50/25/25. Oznacza to, że 50 proc. kapitału inwestujemy w Bitcoina, a następne 25 proc. przeznaczamy na tokeny o kapitalizacji powyżej 10 mld dol. każdy, takie jak Ethereum czy Chainlink. Kolejne 25 proc. to środki na tokeny mniejsze, o relatywnie niskiej wartości, które mogą jednak eksplodować i zapewnić wzrosty od 40 do nawet 400% do końca roku. 

3. Nigdy nie sprzedawaj w panice

A co w sytuacji, gdy zainwestujemy dziś 100 tys. zł, by za tydzień okazało się, że nasze tokeny straciły na wartości i portfolio ma wartość 50 tys. zł? Wiele osób sprzeda wówczas wszystko, co ma, bojąc się utraty kolejnych pieniędzy. 

Inspiracje: Gal Gadot

Tymczasem CryptosRUs radzi, a wręcz podkreśla, by nie sprzedawać w panice. Spadki i wzrosty po 30-50% na giełdzie kryptowalut to standard i żaden powód do paniki. Jeśli kupowaliśmy, gdy waluty były w trakcie spadku, wcześniej czy poźniej na pewno uda nam się na nich wypracować zysk. Trzeba po prostu być cierpliwym.

4. Kiedy inni się boją i sprzedają w panice, ty bądź chciwy i kupuj, ile tylko możesz

Warto inwestować w kryptowaluty, kiedy tzw. współczynnik chciwości wynosi ok. 20 punktów lub mniej. Szczegóły na ten temat znajdziemy na stronie Crypto Fear & Greed Index.

Kiedy inni sprzedają w panice swoje waluty, dla nas jest to dobra okazja, by kupować.

Właśnie takie działania mogą sprawić, że szybko pomnożymy majątek. Najbliższe lata będą zdecydowanie należeć do kryptowalut. 

POLECAMY