George Soros oddaje stery swojego imperium. Zastąpi go syn Alexander

Alex Soros
Alex Soros, przemówienie w Kirgistanie, 2019 r. Fot. shutterstock.
Jeden z najbogatszych ludzi USA odchodzi na emeryturę. Władzę oddaje jednemu z pięciorga dzieci - synowi Alexandrowi. Na tę sukcesję patrzy cały świat, bo środki z majątku Sorosa wspierają rozwój demokracji na pięciu kontynentach.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

George Soros, jedna z najbardziej znanych postaci w świecie finansów i filantropii, od dawna angażuje się w wsparcie budowy demokracji na całym świecie. Jego działalność polityczna i filantropijna, szczególnie związana z Partią Demokratyczną w Stanach Zjednoczonych, jest zresztą szeroko opisywana przez wyznawców partii prawicowych, którzy doszukują się wpływów miliardera w każdej niesprzyjającej im sytuacji.

Soros jest postacią odgrywającą dużą rolę w polityce i biznesie, dlatego świat z zapartym tchem śledzi sukcesję w firmie i fundacjach bogacza. Choć Amerykanie spodziewali się innego obrotu spraw – to kluczową rolę w zarządzaniu Open Society Foundations przejął Alex Soros.

Nowy szef Open Society Foundations

Jak wskazuje portal Bankier.pl Alexander jest jedynym członkiem rodziny zasiadającym w komitecie inwestycyjnym Soros Fund Management, zarządzającym majątkiem o wartości 25 miliardów dolarów. To duże wyzwanie dla młodego Sorosa, który objął odpowiedzialność za organizację, która wspiera wolność słowa, reformę wymiaru sprawiedliwości w USA, prawa wykluczanych mniejszości, równość płci, wsparcie dla uchodźców i inne sprawy o wysokim znaczeniu dla demokracji.

W wywiadzie udzielonym "The Wall Street Journal", Alex Soros wyraził swoje zamiary polityczne i ambicje. Zapowiedział prowadzenie kampanii przeciwko kandydaturze Donalda Trumpa na drugą kadencję prezydentury i podkreślił, że będzie "bardziej polityczny" niż jego ojciec. Jego celem jest przeciwdziałanie polityce przeciwników i wspieranie wartości, które uważa za istotne.

Alex Soros: 17 spotkań z Joe Bidenem w ciągu roku

Alex Soros zapowiedział również większe skoncentrowanie się na działalności w Stanach Zjednoczonych, choć fundacja działa globalnie. Jego zamiarem jest skupienie się na sprawach istotnych dla amerykańskiego społeczeństwa i angażowanie się w politykę w sposób innowacyjny i skuteczny. O tym jak ważnym aktorem w międzynarodowej polityce stał się Alex Soros – może świadczyć fakt, że od kwietnia 2022 r. spotkał się z prezydentem Joe Bidenem aż 17 razy. O wizytach młodego miliardera w Białym Domu pisał m.in. Business Insider.

Warto zauważyć, że Alex Soros podkreśla znaczenie patriotyzmu i inkluzywności, nawet w kontekście różnic politycznych. Wyraził przekonanie, że głosowanie na Donalda Trumpa nie oznacza automatycznego bycia rasistą i że konieczne jest zbudowanie bardziej otwartego i jednoczącego obozu Demokratów.

Biedronka skorzysta z nowych uprawnień: pracownicy przejdą narkotesty

Sukcesja w rodzinie Sorosów

Sukcesja w rodzinie Sorosów była tematem wielu spekulacji. Jonathan Soros, najstarszy syn George'a Sorosa, był uważany za naturalnego następcę ojca. Pierworodny miał zostać odsunięty z pozycji głównego szefa sorosowego imperium ze względu na podważenie zdania ojca na temat dwóch pracowników, co do których mieli odmienne opinie.

Jednak to Alexander, czwarty z pięciorga synów Georga, przejął kluczową rolę w fundacjach rodzinnych. Ojciec i syn podzielają wiele podobnych poglądów politycznych, ale Alex odrobił lekcję, o której brat najwyraźniej zapomniał i postawił na działalność filantropijną bardziej niż biznesową. Jego starania zostały nagrodzone.

Alex Soros prywatnie

Oprócz swoich celów politycznych, Alex Soros jest fanem hip-hopu i drużyny futbolowej New York Jets. Nikogo nie zaskoczy, że jego pasją są podróże. Także te ekstremalne: zwiedził m.in. odległe części Amazonii. Jego styl życia nie odbiega od standardów celebrytów - lubi pławić się w blasku sławnych aktorów czy reżyserów. Co roku odwiedza Cannes w trakcie słynnego festiwalu filmowego.

Zmiana na stanowisku szefa Open Society Foundations wiąże się z nadzieją na kontynuację i rozwinięcie działań fundacji, która odgrywa istotną rolę w promowaniu demokracji i wolności na całym świecie. Alexander Soros ma przed sobą wiele wyzwań, ale jego zaangażowanie i ambicja dają podstawy do optymizmu. Czas pokaże, jak wpłynie na działalność fundacji i czy osiągnie sukcesy w nowej funkcji.

Wzór na szczęście. Kilka pomysłów na czerwcowy odpoczynek