Zwinnie. Styczeń 2025
Winne newsy / Fot. materiały prasowez miesięcznika „My Company Polska”, wydanie 1/2025 (112)
Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!
Chardonnay warte Mszy
Arcybiskup Paryża zdecydował, że winem sakramentalnym użytym do Eucharystii podczas pierwszej mszy w ponownie otwartej paryskiej katedrze Notre Dame, będzie kupaż szczepów chardonnay, grenache blanc i clairette blanche z Doliny Loary. Wino pochodzi z winnicy należącej do byłego redaktora naczelnego katolickiej agencji informacyjnej Régisa Anouil i jego żony Aude-Reine, która z kolei pełniła funkcję kanclerza diecezji Nanterre. Państwo Anouil, po przejściu na emeryturę w 2017 r., przenieśli się do niewielkiej 2,5-hektarowej winnicy Domaine de la Bénisson-Dieu (Chwalmy Boga) w Dolinie Loary. Wybrane przez arcybiskupa Laurenta Ulricha wino jest „zerointerwencyjne”, niefiltrowane, pozbawione siarczynów, nieulepszane. Na jego etykiecie widnieje już kontur rozety paryskiej katedry.
- - -
Pokój z widokiem na winorośl
Za najlepszą winnicę na świecie uznano w 2024 r. Bodegas de los Hérederos de Marques de Riscal w regionie Rioja Alavesa. Region ten, leżący już w Kraju Basków, jest najdalej na północ wysuniętą częścią apelacji Rioja. Założona w 1858 r. winnica, poza „godnymi” i poważnymi winami markizów de Riscal, słynie dziś z hotelu zaprojektowanego (jak Muzeum Guggenheima w nieodległym Bilbao) przez niegdysiejszą supergwiazdę architektury Franka Gehry’ego. Należący do sieci Marriott hotel, zbudowany w 2006 r. jako plątanina różnokolorowych blaszanych powierzchni leżący pośród winnic na kompletnym pustkowiu, robi wrażenie, choć w jego środku widać już nieco niszczący upływ czasu. Nagroda jednak dotyczy nie tyle piękna winnicy, ile efektywności i jakości winiarni.
- - -
Messi w butelce
GOAT 10 to nazwa wina, które na swą cześć wypuściła argentyńska supergwiazda futbolu Lionel Messi. 37-latek, który w piłce nożnej osiągnął wszystko, zlecił stworzenie wina szwajcarskiej firmie MM Winemaker. Zawiesisty i potężny kupaż syrah i primitivo rozlano do limitowanej serii kolekcjonerskich butelek i wyceniono na 60 euro za sztukę. Jego nazwa to akronim greatest of all times i numeru z koszulki Messiego.
- - -
Jeszcze mniej wina
OIV, czyli międzynarodowa Organisation of Vine and Wine, poinformowała, że światowa produkcja wina w 2024 r. była najniższa od 1961 r. Trend spadkowy jest stały, produkcja i konsumpcja wina konsekwentnie zmniejsza się co roku. Przy porównaniu dekada do dekady spadek ten sięga 13 proc. W Europie najgorsze spadki notuje Francja (aż 23 proc. rok do roku!). W stosunku do 2023 r. wzrosła produkcje we Włoszech i Hiszpanii, choć i tak jest ona niższa niż 10 lat temu.
- - -
Mouton i Rothschild
Wiadomo już, jak będzie wyglądała etykieta historycznego, jubileuszowego rocznika 2022 Château Mouton Rothschild. Wino powstało ze zbioru dokonanego w stulecie pojawienia się w bordoskiej winnicy barona Philippe’a de Rothschilda. Na etykiecie widnieje portret barona oraz jego heraldyczny baran. Autorem projektu jest Gérard Garouste, który dołączył tym samym do artystów takich jak Joan Miró, Marc Chagall, Salvador Dalí, Pablo Picasso czy Andy Warhol, którzy w przeszłości projektowali etykiety najważniejszych roczników winnicy.
- - -
Chiński syndrom
Butelka bordoskiego Château Latour z 1865 r. osiągnęła na aukcji w Hongkongu kwotę 812,5 tys. dol. hongkońskich, czyli ok. 422 tys. zł. Wino zostało w 1990 r. przelane do nowej butelki i zatkane nowym korkiem. Kwota czterokrotnie przekroczyła estymację.
Więcej możesz przeczytać w 1/2025 (112) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.