WHO podaje datę zakończenia pandemii Covid. Bill Gates wskazuje "jedyne rozwiązanie"

WHO: Covid do marca 2022 / Fot. Fusion Medical Ani
WHO: Covid do marca 2022 / Fot. Fusion Medical Animation, Unsplash.com
WHO ma już szacunkową datę zakończenia pandemii, niemniej badanie przeprowadzone przez Fundację Billa Gatesa wskazuje, że istnieje tylko jedno rozwiązanie tego i innych kryzysów zdrowotnych

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Wielu spekulowało o tym, kiedy zakończy się kryzys zdrowotny związany z Covid-19, który od 2020 r. trzyma świat w szachu. WHO (World Health Organization), czyli Światowa Organizacja Zdrowia, podała w końcu szacunkową datę zakończenia pandemii. 

A zatem: kiedy? Zdaniem WHO w marcu 2022 r.

María Neira, dyrektor departamentu zdrowia publicznego, środowiska i zmian klimatu w WHO, powiedziała, że pandemia koronawirusa może być pod kontrolą, o ile zostanie osiągnięta immunizacja krajów o niskim zasięgu szczepień. Inaczej mówiąc, wtedy, gdy w krajach, w których ciągle nie ma zbyt wielu zaszczepionych, liczba osób, które zdecydują się na szczepienie wyraźnie wzrośnie. "Dwa lata to okres, który wydaje nam się tutaj rozsądnym czasem, jaki można wyznaczyć. Jeśli natomiast będziemy szczepić się z taką szybkością, jak moglibyśmy obserwować do tej pory, możliwe, że nastąpi to jeszcze wcześniej" - zauważyła Neira. Oczywiście mówiąc o dwóch latach, Neira miała na myśli okres od marca 2020. 

Inspiracje: Gal Gadot

Zdaniem ekspertki dość niepokojąca jest niska dostępność szczepionek w niektórych krajach. To jeden z powodów, przez które pandemia może jej zdaniem trwać dłużej.

Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor WHO, zauważa, że na świecie występuje "szokująca nierówność w dystrybucji szczepionek". Dodał, że wyzwaniem dla wielu krajów i ludzi będzie nie tylko powrót do normalności, ale także wyciąganie wniosków z tego kryzysu. 

María Neira skomentowała też kwestię otrzymywania trzeciej dawki szczepionki. Jej zdaniem jest ona wymagana tylko u pacjentów z osłabionym układem odpornościowym. Reszta ludzi może poczekać aż większość światowej populacji zostanie zaszczepiona przynajmniej pierwszą dawką. "Trzecia dawka może na razie zostać odłożona w czasie, przynajmniej do momentu, gdy będziemy mieli więcej dowodów naukowych". 

Bill Gates ma własną rekomendację

Założyciel Microsoftu i miliarder Bill Gates w ostatnich miesiącach dokonywał różnych badań i prognoz dotyczących wirusa. Początkowo twierdził, że pandemia potrwa do marca 2021, ale oczywiście tak się nie stało. 

Obecnie Fundacja Gatesa opublikowała raport, z którego wynika, że "jeszcze nie nadszedł koniec" i "jedynym rozwiązaniem problemu jest posiadanie fabryk, które mogą wyprodukować wystarczającą ilość szczepionek dla wszystkich w ciągu 100 dni". Gates zapewnia, że jest to wykonalne. 

Tutaj warto zauważyć, że ciągle są obszary, gdzie dystrybucja szczepionek była bardzo mała. Jak wynika z danych WHO, spośród wszystkich szczepionek podawanych na świecie, Afryka otrzymała zaledwie 2% z nich. 

A co z gospodarką?

W raporcie Fundacji Gatesa czytamy, że ożywienie gospodarcze jest bardzo nierówne. Z prognoz wynika, że do 2030 r. aż 700 mln ludzi w krajach o niskich i średnich dochodach popadnie w skrajne ubóstwo. Samo ożywienie będzie też znacznie wolniejsze w Ameryce Łacińskiej, Afryce, Azji Środkowej i na Bliskim Wschodzie.

Sprawdź: MBTI

Fundacja przekonuje też, że w wyniku pandemii już 31 mln ludzi po raz pierwszy doświadczyło ubóstwa, kiedy jeszcze w 2019 r. ta grupa funkcjonowała normalnie.

Gates wzywa też światowych przywódców do poczynienia niezbędnych inwestycji w celu opracowania i produkcji długoterminowych szczepionek, a także do poprawy infrastruktury zdrowia publicznego, szczególnie w krajach o niskich dochodach.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY