Praca w finansach: wysoka pensja i extradepresja

finanse depresja
fot. shutterstock.
Presja na osiąganie wyników, dużo siedzenia po godzinach, a w konsekwencji depresja i wypalenie zawodowe - taki los może spotkać maklerów, analityków, księgowych, audytorów czy zarządzających w sektorze finansowym. Eksperci ostrzegają.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

„Rzeczpospolita” przywołuje badania, które jasno pokazują, że pandemia i kolejne kryzysy przyczyniły się do wzrostu występowania depresji i zaburzeń lękowych. Światowa Organizacja Zdrowia wskazuje, że obecnie stwierdza się nawet 25 proc. więcej takich objawów niż przed 2020 rokiem.

Wypalenie w sektorze finansów

Sytuacja zawodowa Polaków nie pomaga w radzeniu sobie z poczuciem wypalenia i depresją. Według badania LiveCareer.pl w naszym kraju jedna trzecia ankietowanych pracowników miała problemy ze zdrowiem psychicznym.

Najczęstszymi objawami dręczącymi badanych były m.in. bóle mięśni (karku, barków lub pleców), napięcie i stres, kłopoty ze snem. Większość ankietowanych uważa, że te symptomy przekładają się na pracę i powodują roztargnienie czy problemy ze skupieniem.

Zbyt duża odpowiedzialność

Jak zaznacza dziennik syndrom wypalenia zawodowego dotyka m.in. osoby pracujące w finansach. "Mowa o audytorach, księgowych, maklerach, analitykach czy  zarządzających" – dowiadujemy się z artykułu. W tej branży mamy do czynienia z wysokimi wymaganiami, długim czasem pracy oraz dużą odpowiedzialnością pracowników – wynika z badań przeprowadzonych w USA.

Także polscy eksperci i rodzime instytucje zwracają uwagę na problem z zaburzeniami lękowymi u pracowników w sektorze finansów. Zespół Centrum Interdyscyplinarnych Badań Rachunkowości przy Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego sprawdzał ich główne bolączki. Jak się okazało kadra tej branży zaznacza, że trudno jest pogodzić rolę rodzinną i zawodową czy sprostać wysokim wymaganiom klientów. Na co dzień mierzą się z dużą  presją na osiągane wyniki, zmiennym otoczeniem rynkowym i dużą odpowiedzialnością związaną z ogromnymi sumami jakimi obracają.

Brak work-life balance

Jak informuje Bankier.pl dobre wyniki osiągane w tym zawodach to kombinacja poświęconego czasu (często kosztem rodziny), znacznej energii, ale i odrobiny szczęścia. Najwięcej, bo aż 81 proc. audytorów jest w wieku poniżej 35 roku życia, a najmniej - w grupie powyżej 65. roku życia (45 proc.).

Rynek finansówy nie pozostaje niemy na te informacje. Firmy zachęcają pracowników do odpoczynku. Popularnym rozwiązaniem jest możliwość otrzymania dodatkowo wolnych dni za wykorzystanie całego urlopu w ciągu danego roku. Coraz częściej pracownicy zapraszani są na specjalne szkolenia czy webinary związane z profilaktyką depresji, well-beingiem czy zasadą work-life balance.

Ciekawy program mający zadbać o zdrowie psychiczne osób zatrudnionych w branży uruchomiła Giełda Papierów Wartościowych. Planowany jest cykl spotkań z ekspertami na temat depresji, lęku, odporności psychicznej czy profilaktyki badań.

Czytaj dalej: Akcje światowych gigantów w Warszawie

ZOBACZ RÓWNIEŻ