Przygotowania do kolejnej pandemii: Kanada namawia do podjęcia wyprzedzających działań

Pandemia plakat reklamujący szczepienia
Świat nauki ostrzega rządy: kolejna pandemia to kwestia czasu i należy się do niej przygotować. Fot. East News / fot. East News
Najnowsze raporty wskazują, że świat stoi w obliczu kolejnego globalnego kryzysu zdrowotnego. Eksperci zajmujący się zdrowiem publicznym coraz częściej zwracają uwagę na nieuchronność pojawienia się nowej pandemii. Wyniki badania przygotowanego na zlecenie rządu Kanady jasno wskazują, że powinniśmy spodziewać się kolejnego ogniska epidemicznego.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Raport stworzony dla rządu Kanady wyraźnie wskazuje, że kolejna pandemia jest nieunikniona i może nadejść szybciej, niż się spodziewamy. Twórcy badania podkreślają, że ludzkość nie jest odpowiednio przygotowana na nowe zagrożenia. Systemy ochrony zdrowia na całym świecie wymagają pilnej modernizacji i wzmocnienia, by móc skutecznie reagować na przyszłe wybuchy epidemii. Według raportu, jednym z kluczowych obszarów wymagających poprawy jest współpraca międzynarodowa, która powinna umożliwić szybsze reagowanie i wprowadzenie środków zapobiegawczych.

Sposób na uniknięcie lockdownów

„Przed Covid-19 zbieranie i dzielenie się niezagregowanymi danymi o determinantach zdrowia było niewystarczające. Podczas pandemii służba zdrowia w miastach zaczęła zbierać istotne dane (…) W wielu przypadkach te działania pojawiły się za późno” - czytamy w raporcie. Naukowcy chcą m.in. by dane, które obecnie zbierają władze miast i państw były łatwiej dostępne dla badaczy. Szybszy przepływ informacji pozwoliłby na sprawniejsze reagowanie rządów na kryzysy zdrowotne. Takie działania miałyby zabezpieczyć m.in. przedsiębiorców przed lockdownami, które negatywnie odbijają się na biznesie. 

Rola zmian klimatycznych i globalizacji w rozwoju epidemii

Jednym z istotnych czynników przyspieszających możliwość pojawienia się nowych pandemii są zmiany klimatyczne. Ocieplenie klimatu prowadzi do tzw. "migracji wektorów" m.in. komarów, które przenoszą niebezpieczne choroby, takie jak malaria czy denga, na obszary wcześniej wolne od tych zagrożeń. Dodatkowo, globalizacja i intensyfikacja podróży międzynarodowych sprawiają, że wirusy mogą rozprzestrzeniać się z niespotykaną dotąd prędkością. Portal Bankier.pl zaznacza przy tym, że obok pogłębienia współpracy międzynarodowej potrzebne są także odpowiednie inwestycje mogą ograniczyć skalę przyszłych pandemii.

Bardzo ludzki robot. Wywiad z Krzysztofem Szczurkiem, 1X Technologies

Nieznane patogeny – czy czeka nas powtórka z panedmii COVID-19?

Eksperci wskazują na ryzyko pojawienia się nowych, nieznanych dotąd patogenów. Ludzkość musi przygotować się na nowe wirusy, które mogą być jeszcze bardziej śmiercionośne niż SARS-CoV-2, który wywołał pandemię COVID-19 - pisze Business Insider Polska, powołując się na wyniki raportu. Pandemia COVID-19 uświadomiła światu, jak nieprzygotowani byliśmy na tak wielką skalę zagrożenia, i jak szybko wirusy mogą zakłócić globalny łańcuch dostaw, życie codzienne oraz gospodarkę.

Jak zapobiec przyszłym epidemiom?

Raport dla rządu Kanady, podobnie jak liczne inne badania, wzywa do natychmiastowych działań. Zwiększenie inwestycji w nowoczesne technologie medyczne, takie jak szybkie testy diagnostyczne, rozwój nowoczesnych szczepionek oraz wzmocnienie systemów ochrony zdrowia na całym świecie to kluczowe kroki, które mogą ograniczyć skutki przyszłych pandemii. Pandemia COVID-19 była bolesną lekcją dla świata, ale przyszłe zagrożenia mogą być jeszcze większe, jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie środki - pisze Polskie Radio w podsumowaniu kanadyjskiego raportu.

Na nasz rachunek z Mateuszem Kowalczykiem: Czy jest możliwa praca w duchu hygge?

ZOBACZ RÓWNIEŻ