Maseczki w pracy. Czy to ciągle obowiązek?

Pracodawcy pozwalają zdjąć maski / Fot. Waldemar B
Pracodawcy pozwalają zdjąć maski / Fot. Waldemar Brandt, Unsplash.com
Obowiązek zakrywania ust i nosa już nie istnieje, ale w niektórych miejscach możemy jeszcze usłyszeć, aby założyć maseczkę. Czy powinniśmy to zrobić?

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Maski w pracy nie są już obowiązkowe, nawet jeśli pracujemy w biurze (a nie zdalnie) i np. bierzemy udział w spotkaniach czy akurat jedziemy windą. Wcześniej były pewnego rodzaju ograniczenia, np. jeśli w biurze była tylko 1 osoba, mogła nie zakładać maseczki, a jeśli dwie lub więcej - zakrywanie ust i nosa było obowiązkowe.

Sprawdź: Operat szacunkowy

Ciągle jednak zdarzają się miejsca, gdzie maseczki są wymagane, np. w placówkach Lux Med, gdy udajemy się choćby na rutynowe badania.

Maseczki w pracy mogą być obowiązkowe

Rząd zniósł obostrzenia, ale to nie oznacza, że pracodawca nie może wprowadzić własnych zasad. O tym, jak wygląda organizacja w miejscu pracy, decyduje już dana firma i robi to indywidualnie. Jeśli więc pracodawca z jakiegoś powodu uzna, że musimy nosić maseczki czy stosować dezynfekcję rąk, ma do tego prawo. Dodajmy, że mało która firma byłaby jednak skłonna zdecydować się na takie działania, chyba że wymagają tego wyższe standardy bezpieczeństwa albo w biurze stosunkowo dużo osób zgłosiło, że zachorowało na Covid-19. 

Warto bowiem wiedzieć, że pracodawcy mogą stawiać wyższe standardy bezpieczeństwa niż wynika z obowiązujących i narzucanych przez rząd wymogów. Wszystko sprowadza się tutaj do ryzyka zawodowego. 

Zobacz: Urlop na żądanie

Wspomniany Lux Med może więc wymagać maseczek, co wynika z samego miejsca pracy. Tamtejsi pracownicy mogą przecież mieć do czynienia z ludźmi chorymi na Covid-19 i są narażeni na tego typu czynnik, określany jako "ryzyko zawodowe". 

Pracodawcy mają prawo do indywidualnej oceny sytuacji i to oni decydują, jakie zasady będą panować w miejscu pracy. Póki co jednak maseczki w pracy nie są na ogół wymagane i nic nie wskazuje na to, aby coś miało się w tej kwestii zmienić.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

X