Praca zdalna? O awans nie będzie łatwo

Praca zdalna utrudnia dalszy rozwój / Fot. Unsplas
Praca zdalna utrudnia dalszy rozwój / Fot. Unsplash.com
Pracownicy zdalni częściej wykonują bezpłatne nadgodziny. Dodatkowo firmy rzadziej ich dostrzegają i awansują. Takie są wyniki nowego raportu.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Urząd Statystyk Narodowych w Wielkiej Brytanii opracował raport, z którego wynika, że w porównaniu z pracownikami biurowymi, personel zdalny rzadziej otrzymuje premie za nadgodziny. Do tego pracownicy przebywający na home office są zdecydowanie rzadziej awansowani i nagradzani za ciężką pracę. 

Inspiracje: Kylie Jenner

Raport obejmuje dane zbierane w latach 2012 - 2017. Wynika z niego, że osoby, które pracowały głównie z domu, miały "o niemal połowę mniejsze prawdopodobieństwo" awansu niż pracownicy biurowi. Ponadto, pomimo faktu, że pracownicy zdalni wykonują średnio 6 godz. bezpłatnych nadgodzin tygodniowo (dane za 2020 r.), prawdopodobieństwo otrzymania premii w ostatnich latach jest dla nich o ok. 38% mniejsze. Dla porównania, pracownicy biurowi wykonują średnio 3,6 godz. dodatkowej pracy w tygodniu. 

Co ciekawe, z danych wynika, że pracownicy zdalni nie mają nic przeciwko temu, aby poświęcić premię na możliwość home office. 

Praca zdalna ma swoje minusy

W przeszłości praca zdalna była często opisywana jako "przyszłość pracy", jednak firmy nie spieszyły się z jej wdrożeniem. Dopiero pandemia Covid-19 sprawiła, że wiele organizacji dopuściło pracę z domu. Opinie na jej temat są jednak podzielone. 

Inspiracje: Ryan Reynolds

Pracownicy zwykle chwalą poprawę równowagi między życiem prywatnym a zawodowym, bo mają więcej czasu dla siebie. Na przykład nie tracą już cennych godzin na dojazdy do biura. Z drugiej strony wiele osób martwi się o swoje zdrowie psychiczne i ma wrażenie, że ciągle "jest w biurze". 

Jeśli decydujemy się na pracę z domu, warto wziąć pod uwagę powyższe wnioski. Może się bowiem okazać, że będziemy wykonywać więcej zadań niż w pracy biurowej, a jednocześnie nikt tego nie doceni i nie będziemy mieć możliwości awansu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY