Jak sobie radzić z prokrastynacją?

Prokrastynacja
Prokrastynacja / Fot. Magnet.me on Unsplash
Prokrastynacja nie ma nic wspólnego z lenistwem. Jeden z profesorów tłumaczy dlaczego. Plus: 5 porad na radzenie sobie z odkładaniem spraw na później.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

"Prokrastynacja" pochodzi od łacińskiego czasownika procrastinare - odłożyć na jutro. Ale to coś więcej niż dobrowolne opóźnianie. Prokrastynacja wywodzi się również ze starożytnego greckiego słowa "akrasia" - robienia czegoś, co jest niezgodne z naszą lepszą oceną. 

Sprawdź: Testy psychologiczne

Dr Piers Steel, prof. psychologii motywacji na Uniwersytecie Calgary i autor książki „The Procrastination Equation: How to Stop Putting Things Off and Start Getting Stuff Done”, tłumaczy w niej, że prokrastynacja to swojego rodzaju samookaleczenie. Kiedy coś odkładamy na później, nie tylko czujemy się z tym źle. Kiedy zwlekamy, zdajemy sobie sprawę, że unikamy danego zajęcia i to niezbyt dobre posunięcie z naszej strony. A jednak i tak to robimy! Dr Steel twierdzi, że takie chronione odwlekanie wynika z powodu niezdolności do radzenia sobie z negatywymi nastrojami wokół danego zadania. Co można zrobić, aby poprawić ten stan?

Prokrastynacja - jak z tym skończyć?

Prokrastynacja jest często mylona z lenistwem. W praktyce odwlekanie to aktywny proces - decydujemy się zrobić coś innego zamiast zadania, o którym wiemy, że powinniśmy się zająć. Lenistwo z kolei sugeruje apatię, bezczynność i niechęć do działania. 

Przekładanie czegoś na później zwykle sprowadza się do tego, że ignorujemy nieprzyjemne, ale prawdopodobnie ważniejsze zadania, na rzecz przyjemniejszych lub łatwiejszych.

Jak sobie radzić z prokrastynacją? Oto kilka konkretnych strategii, które mogą się przydać:

1. Działaj od razu, gdy pojawia się zadanie

Kiedy pojawia się dane zadanie - zacznij je realizować od razu. Nie odkładaj go na później, zwłaszcza jeśli to coś, co możesz wykonać w kilka lub kilkanaście minut. Pchnij sprawy do przodu. Teraz!

Zobacz: Studia MBA

2. Ogranicz czynniki rozpraszające

Musisz przygotować prezentację? Napisać artykuł? Przygotować kod programistyczny? Wyłącz pocztę e-mail i media społecznościowe, a także powiadomienia w smartfonie. Unikaj siedzenia w pobliżu telewizora czy radia. 

3. Zaczynaj dzień pracy od najtrudniejszego zadania

Planuj swoje dni pracy z listą To-Do i kalendarzem. Każdy dzień zaczynaj od realizacji natrudniejszetgo, najmniej przyjemnego zadania. Dzięki temu to, co najgorsze, będziesz miał szybko za sobą. A jest to coś, co na pewno chciałbyś odkładać na później!

Czytaj: Jak pisać maila tak, by otrzymać odpowiedź?

4. Rozplanuj zadanie

Podziel zadanie na mniejsze cząstki, które możesz wykonywać w ciągu kilku/kilkunastu minut. Stwórz konkretny plan, co chcesz zrobić i przyznaj określony czas na każdą cząstkę. Następnie zacznij realizować poszczególne czynności. Co ważne, często możesz realizować jakiś projekt w taki sposób, że zaczniesz od prostych rzeczy, aby nabrać rozpędu. Np. prezentację możesz zacząć od znalezienia zdjęć, a pisanie tekstu od stworzenia najłatwiejszego paragrafu. 

Sprawdź: Negatywny feedback

5. Obiecaj sobie nagrodę

Za wykonane zadania nagradzaj się np. kawałkiem ciasta czy cukierkiem, albo kawą z ulubionej kawiarni. Ogólnie: małe zadanie to drobna nagroda, duże - nieco większa. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ