Czy pracodawca może zmusić pracownika do powrotu do biura?

Praca w biurze z konieczności? / Fot. Chona Kasing
Praca w biurze z konieczności? / Fot. Chona Kasinger, Bloomberg
W kwestii powrotu pracowników do biura z pracy zdalnej, pracodawcy mają pewne prawa, ale sytuacja może być skomplikowana z powodu różnych regulacji prawnych i indywidualnych umów pracowniczych.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Pracodawcy mają ogólnie prawo do tego, aby skierować pracownika do powrotu do biura, szczególnie jeśli umowy o pracę określają biuro jako główne miejsce pracy. Pracodawcy mogą też wymagać, aby pracownicy wrócili do biura i pracowali w wymaganych godzinach oraz dniach niezbędnych do wykonywania swoich obowiązków.

Sprawdź: Ile zarabia psycholog

Jednocześnie pracodawcy mogą wymagać powrotu pracowników do biura, o ile mają uzasadniony, niedyskryminacyjny powód do tego, i o ile miejsce pracy jest bezpieczne.

Powrót do biura. Kwestie prawne i wyjątki

Nawet jeśli pracownicy nie są uznani za niezbędnych, pracodawcy mogą wymagać powrotu do biura, chyba że pracownicy są chronieni umową o pracę lub federalnym, stanowym lub lokalnym prawem.

Niektóre popularne firmy, takie jak Amazon, Disney, Starbucks, Tesla, Google, zdecydowały się na wymuszenie powrotu pracowników do biura z różnych powodów, w tym ze względu na produktywność i innowacje.

W wielu przypadkach pracownicy reagowali negatywnie na decyzje o powrocie do biura, a niektórzy z nich zdecydowali się na działania zbiorowe lub protesty, aby wyrazić swoje niezadowolenie z takich decyzji.

W związku z powyższym, sytuacja prawna może się różnić w zależności od lokalnych przepisów prawnych i indywidualnych umów pracowniczych. Pracodawcy i pracownicy powinni zasięgnąć porady prawnej w swoim regionie, aby zrozumieć swoje prawa i obowiązki w tej dziedzinie.

Kiedy możesz pozostać na pracy zdalnej?

W niektórych przypadkach możliwe jest kontynuowanie pracy zdalnej po przedstawieniu odpowiednich dokumentów lub uzasadnienia. Oto kilka sytuacji, w których pracownicy mogą być w stanie kontynuować pracę zdalną:

Warunki medyczne

Pracownicy z istniejącymi warunkami medycznymi, które mogą zwiększać ryzyko powikłań związanych z Covid-19 lub innymi chorobami, mogą być w stanie uzyskać zalecenie lekarskie dotyczące kontynuowania pracy zdalnej.

Zobacz: Klauzula CV 2023

Opieka nad dziećmi lub członkami rodziny

Jeśli pracownicy mają obowiązki opiekuńcze, takie jak opieka nad dziećmi lub starszymi członkami rodziny, mogą być w stanie przedstawić dokumentację potwierdzającą te obowiązki i uzyskać zgodę na pracę zdalną.

Obawy związane z bezpieczeństwem

Jeśli pracownicy mają uzasadnione obawy związane z bezpieczeństwem w miejscu pracy, mogą być w stanie przedstawić te obawy swoim pracodawcom jako uzasadnienie dla kontynuowania pracy zdalnej.

Umowy pracy

Jeśli umowy o pracę zezwalają na pracę zdalną lub zawierają klauzule dotyczące elastycznych warunków pracy, pracownicy mogą być w stanie kontynuować pracę zdalną.

ZOBACZ RÓWNIEŻ