Psycholog zarabia średnio 4680 zł. Dużo zależy od specjalizacji

Psycholog zarabia kilka tys. zł miesięcznie / Fot.
Psycholog zarabia kilka tys. zł miesięcznie / Fot. Tengyart, Unsplash.com
Terapia u psychologa może być kosztowna. Jedna sesja potrafi kosztować nawet ponad 200 zł za godzinę, zależnie od specjalizacji czy lokalizacji. Ile tak naprawdę zarabia więc psycholog?

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Psycholog zarabia średnio 4680 zł. Tyle podaje serwis wynagrodzenia.pl, powołując się na dane od 317 psychologów ze stycznia 2023 r. Są to kwoty brutto. 

Czy to dużo, czy mało? Wydaje się, że jest to relatywnie niskie wynagrodzenie. Może to wynikać z faktu, że Polacy jednak stosunkowo rzadko udają się do psychologów, więc rynek docelowych klientów jest niewielki. Z drugiej strony nie brakuje u nas psychologów - to bardzo popularna profesja wśród młodych ludzi. A skoro specjalistów jest dużo, a rynek docelowy mały, o pacjenta trzeba konkurować często niższą ceną. 

Według wynagrodzenia.pl aż 88% psychologów to kobiety. Specjaliści zajmują się analizowaniem zachowań ludzkich, przeprowadzają diagnostyczne badania, jak rónież pomagają pacjentowi w rozwiązywaniu problemów. Wykonują ważną pracę, niemniej ich zarobki nie są bardzo wysokie. Zaledwie 25% ankietowanych wskazało, że zarabia więcej niż 5780 zł brutto miesięcznie. 

Zarobki zależą od specjalizacji 

Zależnie od specjalizacji i niszy rynkowej, zarobki psychologa mogą być wyższe lub niższe. Popularne specjalizacje to:

1. Psycholog szkolny
Wynagrodzenie: niskie

Dla tych, którzy lubią pracować z dziećmi, kariera w psychologii szkolnej może być odpowiednia. Psycholog szkolny pracuje w szkołach podstawowych, średnich lub wyższych, oceniając uczniów. Może konsultować się z rodzicami, składać rekomendacje dla dzieci z trudnościami w nauce i zajmować się problemami behawioralnymi.

2. Profesor psychologii
Wynagrodzenie: niskie

Psycholodzy mogą wybierać karierę w nauczaniu, na pełen etat lub jako stanowisko dorywcze. Profesorowie uczą podstaw psychologii studentów akademickich - zarówno tych, którzy mają główny kierunek psychologii, jak i tych, którzy mają inny główny kierunek.

3. Psycholog sądowy
Wynagrodzenie: średnie

Psycholodzy sądowi pracują w systemie prawnym, oceniając zdolność psychiczną poszczególnych osób. Składają zalecenia sądowi dotyczące wyroków, służą jako świadkowie eksperci i konsultują się z organami ścigania.

4. Psycholog kliniczny
Wynagrodzenie: wysokie

Psycholog kliniczny pracuje bezpośrednio z pacjentami borykającymi się z problemami zdrowia psychicznego. Ocenia i diagnozuje pacjentów oraz tworzy plany leczenia, aby pomóc jednostkom radzić sobie z ich chorobami. Tacy psycholodzy mogą pracować w prywatnej praktyce lub być zatrudnieni w szpitalu.

5. Psycholog organizacyjny
Wynagrodzenie: wyoskie

Psycholog organizacyjny pracuje z firmami w celu poprawy miejsc pracy. Analizuje ludzkie zachowanie i stosuje zasady psychologii do rozwiązania problemów w miejscu pracy, takich jak produktywność, morale pracowników, oceny wyników i wypalenie zawodowe pracowników.

6. Neuropsycholog
Wynagrodzenie: bardzo wysokie

Neuropsycholodzy koncentrują się na fizycznej strukturze mózgu. Pracują z pacjentami, którzy mogli odnieść uszkodzenia mózgu z powodu urazów lub chorób, oceniając funkcje mózgu. Ci psycholodzy pomagają opracować plan leczenia z zespołem opieki nad pacjentem.

Specjalizacja wpływa na dochody. Na przykład psycholog szkolny, mimo ważnej funkcji, zarabia najmniej, podczas gdy neuropsycholog, korzystając ze swojej niszowej specjalizacji, może zarabiać znacznie wyraźnie więcej - nawet trzy razy tyle, ile psycholog szkolny.

Biorąc pod uwagę specjalizację, pamiętaj, że wyższe zarobki są często wynikiem dodatkowej edukacji i szkolenia, co może oznaczać więcej czasu spędzonego w szkole.

Sprawdź też:

ZOBACZ RÓWNIEŻ